close
close

28 Kasım 2020

731

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 1 yaş etkinlikleri, bebeği geliştiren etkinlikler, evdeki nesneleri etkinliklerde kullanmak, ilk aylarda bebekle yapılacak etkinlikler, vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 1 yaş bebekler için evde aktivite önerileri başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

1 Yaş Bebekler İçin Evde Aktivite Önerileri

1 Yaş Bebekler İçin Evde Aktivite Önerileri

Bebeklerin yaşamında ilk bir yıl en çabuk öğrendikleri, dışarı ile etkileşimlerinin en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemde yapılan etkinliklerle kendisini ve çevresini daha iyi tanıyabilmesini, kaliteli vakit geçirebilmesini sağlayabilirsiniz.

Bebekler yeniliklere açık ve öğrenmeye meraklıdırlar. Özellikle 1 yaş bebekler için etkinlikler yaparak ve değişik oyunlar oynayarak hem sıkılmamasını hem de yeni şeyler öğrenmesini sağlamış olursunuz.

Bu yaş grubundaki bebekler için evde bulunan değişik nesnelerle aktiviteler oluşturmak mümkündür. Bu aktivitelerin öğretici nitelikte olması ve ebeveynlerle yapılması bebeğin sağlıklı gelişimi için gereklidir.  Bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemek için beslenmesine de çok dikkat etmeniz gereklidir. 1 yaş bebekler için sağlıklı beslenme önerilerimizi 9-12 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.

Evdeki Nesneleri Etkinliklerde Kullanmak

Bir yaş dönem bebeklerin en taklitçi oldukları ve seslere en fazla tepki gösterdikleri dönemdir. Bebeğinizle birlikte hayvan sesleri çıkararak oynayacağınız bir oyun ile duyma ve konuşma yeteneğini destekleyebilirsiniz. Ayrıca bu taklit yeteneğini kullanmasını sağlayacaktır. Bu oyun için hayvan biblosu ya da resimlerini kullanabilirsiniz. Her hayvanın sesini çıkarırken aynı zamanda adını söylemeniz bebeğinizin bunları öğrenmesini de sağlayacaktır.

Bebeğinize yastık ve minderlerle bir çadır kurmanız oldukça hoşuna gidecektir. Onun içine girip çıkabileceği boyutlarda bir çadır oluşturursanız ilgisini çekecek ve eğlendirecek bir oyun alanı yapmış olursunuz. Bu etkinlik yeni emeklemeye veya yürümeye başlayan bebeğinizin kas gelişimini destekleyecektir.

Evinizde bulunan pet şişeler içerisine doldurduğunuz mercimek, fasulye, pirinç, bulgur gibi şeylerin renkleri, şişeyi salladığınızda çıkan değişik sesler bebeğinizin oldukça dikkatini çekecektir. Bebeğinizin şişeyi tutup sallaması motor becerilerini, sesler ise işitme duyusunu geliştirecektir.  

Mutfağınızda bulunan büyüklü küçüklü iç içe geçebilen plastik kaplar 1 yaş bebekler için evde etkinlik önerileri arasında en ilgi çekici olanlarındandır. Bu kapların nasıl iç içe konulacağını öğrenmek bebeğinize büyük küçük kavramını öğreten ve motor gelişimi de destekleyen bir etkinliktir.

İlk Aylarda Yapılacak Etkinlikler

İlk ay içerisinde bebeğin boyun kaslarını geliştirici etkinlikler yapılabilir. Bebeğin yanına uzanarak ona seslenip değişik sesler çıkarmak, başını size çevirince gülümsemek şarkılar söylemek uygun olacaktır. Ayrıca ellerini oynattığında ses çıkaran oyuncaklar onu eğlendirecektir.

İki aylık bir bebeğin takip yeteneği gelişmeye başlayacaktır. Bir ipe bağladığınız oyuncağı takip etmesini sağlayarak oyun oynayabilirsiniz.

Bebeğinizin ayına göre oyunları biraz daha karmaşık hale getirerek gelişimini destekleyebilirsiniz.