close
close

16 Mart 2021

182

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hangi durumlarda amniyosentez yapılır? Amniyosentez testi nasıl yapılır? Amnisiyontez testi ne zaman yapılır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız amniyosentez nedir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez Nedir?

Hamilelik sürecinde anne karnındaki bebek hakkında bilgi sahibi olmak ve gelişimini takip etmek için bazı testler yapılır. Bebeğin içerisinde yer aldığı keseyi çevreleyen amniyotik sıvından alınan çok küçük bir miktar aracılığı ile yapılan teste ise Amniyosentez denir. Bebeğin içerisinde yer aldığı bu sıvı üzerinden bebeğin sağlığı hakkında pek çok bilgiye ulaşılır. Hatta bebekte oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğu da önceden belirlemeyi sağlar. Örneğin genetik bozukluklar veya kromozom eksiklikleri gibi doğum kusurlarının önceden öğrenilmesine Amniyosentez testi olanak verir. Diğer yandan Amniyosentez, akciğer gelişimi için de doğrudan bilgi alınabilinecek bir test türüdür.

Hamile anne adayından alınan amniyotik sıvısı çok kısa bir süre içerisinde laboratuar ortamında incelenerek sonuca ulaşılır. Oldukça faydalı olan Amniyosentez testini ise her hamile anne adayına yapmamaktadırlar. Diğer tarama ve tanı testleri tüm hamile anne adaylarına uygulanırken, Amniyosentez testi doktor önerisi ile yapılır. Bu durumun nedeni ise Amniyosentez testinin kimi risk unsurlarını bünyesinde barındırmasıdır. Doktor muayenesinde görülen yüksek kromozom ve genetik problemlerin fark edilmesinden sonra Amniyosentez testi yapılır. Bu problemlerin fark edilmesi ise tarama testlerinde açığa çıkar. Yani Amniyosentez testi yapmadan önce tarama testinin yapılması gerekir.  Bu unsurlar genel sebepleri temsil etse de aslında Amniyosentez testinin yapıldığı durumlar daha geniş sağlık sorunlarında yapılır.

Amniyosentez Testinin Yapıldığı Durumlar

Amniyosentez testinin uygulandığı pek çok durum ve sağlık kontrolü bulunur:

  • Fetal enfeksiyonların risklerinin hesaplanmasında ve teşhisinde yapılır.
  • Kan uyuşmazlığının bulunup bulunmadığını kontrol etmek için uygulanır.
  • Amniyotik sıvısının fazlalığının olup olmadığını öğrenmek ve fazla olduğu durumda da (Polihidramniyoz durumu)bir miktar alınması için kullanılan bir testtir.
  • Bebeğin genetik babasını öğrenmek amacıyla yapılan test için kullanılır.
  • Akciğerler hakkında bilgi vermesinden dolayı akciğerlerin gelişimlerini kontrol etmek için yapılır. Böylelikle doğum için akciğerlerin yeteri kadar geliştiği öğrenilebilinir.
  • Tarama testlerinde açığa çıkan kromozom eksikliği ya da yüksekliği durumunu öğrenmek için Amniyosentez testi yapılır.
  • Akraba evliliği sonucunda yaşanan hamileliklerde Amniyosentez testinin uygulandığı da görülmektedir. Testin bu amaçla kullanılma sebebi ise akraba evliliğinden kaynaklı oluşabilecek kistik fibrozis, kas distrofisi ve orak hücre anemisi gibi benzer rahatsızlıkların önceden belirlenmesini sağlamaktır.
  • Hamile anne adayının yaşının 35 ve üzeri olduğu durumlarda risk kontrolü amacıyla Amniyosentez testi yapılır.
  • Hamilelikte görüntülenen ultrasonda anormal bulgulara rastlanması sonucunda da gerçek sonuçlara ulaşmak için Amniyosentez testine ihtiyaç duyulur.
  • Diğer yandan hamile anne adaylarının daha önce geçirdiği hamilelik sürecinde kromozom anomalisi ve nöral tüp defekti rahatsızlığına benzer sorunlar yaşaması durumunda da hamileliğinde Amniyosentez testi yapılır. Bu durum ilk hamilelikte görülen rahatsızlığın diğer hamilelik sürecinde yaşanmaması ya da önceden tedbir alınması için fayda sağlar.