close
close

14 Ocak 2021

526

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Hamileyken nasıl beslenmeli? Anne karnındaki bebek nasıl kilo alır? Hamileyken bebeğe kilo aldıran yiyecekler nelerdir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız ikiz gebeliklerde beslenme başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Hamile kalan birçok kadına dışarıdan tavsiye edilen hamilelik sürecini etkileyen yorumlar vardır. Bu yorumların içerisinde de en çok tavsiye edilen durum anne adayının beslenmesidir. Genellikle anne adayları için ‘Çok zayıfsın’, ‘Bebeğin aç kalır’, ‘Sütün olmaz gibi’ gibi yorumlar yapılarak hamileyken bebeğe kilo aldıran yiyecekler tavsiye edilir. Bizlerde bu yorumların içerisinde kalan ve daha doğru bilgilere ulaşmak isteyen anne adaylarımız için anne karnında kilo aldıran yiyecekler hakkında içeriğimizi oluşurduk.

Hamilelik sürecini hem kendiniz hem de bebeğiniz için en sağlıklı şekilde geçirmek adına dikkat etmeniz gereken bazı beslenme şekilleri vardır.  Özellikle, hamile kalan anne adaylarının iki canlı olmasından ve vücudunun bu süreçte değişmesinden hareketle beslenme alışkanlıklarını hamile kalmadan önceki beslenme alışkanlıkları ile değiştirmelidirler.  Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler kadar bebeğin alması gereken vitamin ve minerallerin yoğunlukta olduğu yiyeceklerin de temin edilmesi gerekir.  Bu hususta ise hem bebeğinizin ideal kiloda olması hem de sağlığının korunması önemlidir. Ayrıca su tüketimine çok dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun yeteri kadar su aldığından emin olmalısınız. Bu konuda daha fazla bilgi almak için hamilelikte su içmenin faydaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran ve Gelişimini Sağlayan Yiyecekler

  • Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği içerisinde yer alan D vitamini ile, hem hamilelikte annede eksilen D vitaminin karşılar hem de yeni doğan bebeklerde yaşanan demir eksikliğini önler. Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyeceklerden olduğu gibi aynı zamanda bebeğin gelişimine de katkısı vardır.
  • Ispanak: Ispanak için yine içerisindeki D vitamini ile bebeğinizin sağlıklı, ideal kilosuna ulaşmasını ve gelişimini desteklemeyi sağlarsınız.
  • Ceviz: Bebeğinizin, omega 3 yağ asitlerinden yararlanması ve de protein, bakır minerallerinin karşılanması için hamileliğinizde ceviz tüketmelisiniz. Hamileliliğinizin sağlıklı sürmesine de yardımcı olur.

  • Meyve ve Sebzeler: Meyve ile sebzenin günlük hayatta ve her beslenme şeklinde yeri vardır. Özellikle hamile anne adayları için bebeklerinin sağlığını korumak adına aldıkları günlük öğünlerinde ez az bir kâse sebze ve meyve tüketmeleri gerekir.
  • Yumurta: Adeta protein deposu olan yumurtaların ayrıca mineral ve vitamin değerleri de yüksektir. Hamilelikte tüketilmesini bebeğin sağlıklı gelişiminde, hatta beyin ve sinir gelişiminde yardımcı olan folik asit için tavsiye ederiz.

  • Et: Yumurtanın protein değerinin yanında bebeğinizin ideal kilosuna ulaşması için yine protein değeri yüksek et tüketimini de sağlamalısınız. Daha çok beyaz ve kırmızı et tercih edilirken balıketinin de unutulmaması gerekir. Ayrıca balık etinin içerisinde yer alan; omega-3, fosfor, çinko ve magnezyumun anne karnındaki bebek için katkısı çoktur.

  • Süt Ürünleri: Anne karnında bebeğe kilo aldıran ve sağlıklı beslenmesini sağlayan yiyeceklerin içerisinde süt ve süt ürünleri mutlaka yer almalıdır. Bebeğin kemik gelişimine ve sindirim sistemine yardımcı olduğu gibi annenin de sağlıklı hamilelik süreci yaşamasına yardımcı olur. Süt ve süt ürünleri; için, yoğurt, ayran, kefir tercih edebilirsiniz.