close
close

25 Mart 2021

170

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Anne sütü neden sarı olur? Süt sarılığı neden olur?  Anne sütü nasıl saklanır? Anne sütü saklama derecesi kaçtır? Anne sütü kaç gün saklanır? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız anne sütü sarılığı başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Anne Sütü Sarılığı

Anne Sütü Sarılığı

Doğum sonrası anne ve yeni doğan bebekte bazı sağlık sorunları görülebilir. Bunlardan biri de hem anneyi hem de bebeği etkileyen anne sütü sarılığıdır. Genellikle rahatsızlığın ortaya çıkışı anne sütünün içerisinde yer alan maddelerin çok fazla ya da çok az olması durumudur.  Halk arasında bilinen tabiri ise süt sarılığıdır.  Anne sütü sarılığı, uzman doktorlar tarafından da erken anne sütü sarılığı ve geç anne sütü sarılığı olarak iki şekilde nitelendirilir.

  1. Erken Anne Sütü Sarılığı: Anne sütü sarılığının görülmesi, erken ve geç olarak adlandırılma durumu, doğumdan sonraki haftalara göre belirlenmektedir. Yani doğumdan sonraki ilk hafta yaşanan anne sütü sarılığı, erken anne sütü sarılığı olarak nitelendirilir. Hatta bu sarılık türü, bebeğin ten renginden rahatlıkla anlaşıldığı gibi anne sütünün yetersizliğinden kaynaklanır. Anne sütünün bebeğe yetersiz ya da az miktarda ulaşması sonucunda bağırsak hareketliliğinde aksamalar yaşanır. Bu durumda kandaki alyuvarlarda oluşan yıkımdan hareketle açığa çıkan doğal artık bilirubin, bağırsakların hareketsizliğinden dolayı da temizlenemediği için kana karışarak bebeğin sarılık olmasını tetikler.
  2. Geç Anne Sütü Sarılığı: Erken anne sütü sarılığı belli bir dönem içerisinde pek çok bebekte görülür ve ilerleyen haftalarda normallere döner. Fakat normale dönemeyen, ilk haftada başlayıp ikinci haftaya kadar devam eden sarılık türü geç anne sütü sarılığı olarak nitelendirilir. Aynı zamanda uzamış sarılık olarak da bilinen bu sarılık türü, erken anne sütü sarılığından farklıdır. Anne sütünün azlığından değil, içerisinde yer alan maddelerin içeriğinden dolayı sarılık oluşur. Bilirubin doğal atığı, anne sütünün içerisinde yer alan B-glukunoridaz enziminin hareketliliğinden kaynaklanarak dışarı atılamaz ve kana karışır, bu nedenle de bebekte sarılık görülür.

Anne Sütü Saklama

Doğumdan sonra yaşanan anne sütü sarılığına dikkat etmek kadar anne sütü saklamak da oldukça önem taşır. Anne sütünün sağılmasından sonra saklanması için gerekli koşullar ve bu koşulların bulunması gereken durumlar vardır.

  • Anne sütünü oda sıcaklığında saklamak için oda sıcaklığının 19°C ile 26°C arasında olması gerekir. Ayrıca bu koşullarda 3 saat saklanabilir.
  • Buzdolabında anne sütünün saklanması için gerekli koşul, 0 ile 4°C derece arasındadır. Bu koşullarda 3 gün boyunca saklayabilirsiniz.
  • Derin dondurucuda anne sütü saklamayı ve daha uzun süre saklamayı düşünenler ise -18°C derecede yaklaşık 3 ay saklayabilirler.
  • 3 farklı saklama koşullarının yanında anne sütünü koydunuz kabın üzerine saat ve tarih yazarak kullanım süresini rahatlıkla takip edebilirsiniz.
  • Buzdolabı ya da derin dondurucuda sakladığınız anne sütünü ise oda sıcaklığına gelene kadar hijyenli bir şekilde ısıtmalısınız. Saklanan anne sütünü bebeğe kullanmadan önce 20 ile 30 arasında bir dereceye getirmelisiniz.
  • Anne sütünü saklarken havayla temas etmemeye de özen gösterilmelidir.