close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? 0 6 aylık bebek nasıl beslenmelidir? 6 ayda bebek nasıl beslenmeli?  Anne sütünün önemi nedir? Anne sütü ve emzirme vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 0-6 Aylık (Yeni doğan) bebek beslenmesi yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

Anne sütü bebeğiniz doğduktan sonraki ilk altı ay süresinde bebeğinizin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak mucizevi bir sıvıdır. 0-6 aylık yeni doğan bebek beslenmesi konusunda anne sütü tek başına yeterli olmaktadır. Aynı zamanda sağlıklı bir anne bebek ilişkisinin kurulmasında da oldukça önemli bir faktördür.

Anne sütü ile beslenmek bir bebeğin yaşamında sadece yeni doğan olduğu dönemler için değil ilerleyen yaşlarında da sağlıklı bir birey olması için oldukça gereklidir. Bir bebeğin anne sütü ile beslenmesi hem psikolojik hem de fiziksel yönden sağlıklı bir insan olarak yaşamasının temellerini atmaktadır.

Anne sütü bir tek damla dahi olsa bebeğe verilebilecek en değerli besindir. Bazı durumlarda bebekler anne sütünü istemeyebilir. Bu bazen bebeğin anlık durumuna bazen de sizin emzirme şeklinize göre değişmektedir. Bebeklerde emzirmenin püf noktaları için yeni doğan bebek emzirme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne Sütü Mucizesi

Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini bir arada bulunduran anne sütü içerisinde protein, karbonhidrat, yağ, çeşitli vitamin ve mineraller bulunur. Bebeğin beslenme ve büyümesinde büyük etkisi olan bu mucizevi sıvının sindirimi de oldukça kolaydır. Ayrıca bebeğinizin sinirim sistemini zorlamaz.

Anne sütü için mucizevi bir sıvı dememiz kesinlikle yanlış bir tabir olmaz. Çünkü her bebeğin annesinin salgıladığı süt o bebeğin ihtiyacına uygun olarak üretilir. Anne vücudunda üretilen süt, bebeğin erken ya da geç doğmuş oluşuna göre, vücudunun ihtiyaç duyduğu protein ve yağ miktarına göre değişik özellikler gösterir. Her annenin sütü bebeğinin sindirim sistemine uygun olarak değişik protein ve yağ miktarlarına sahip olarak üretilmektedir. Hatta bebeğin hangi çeşit proteine ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak bu maddeler de kendi içlerinde özel olarak ayarlanmaktadır. 6 ay sonrasında ek gıdaya geçiş dönemi başlayacaktır. Bu dönem hakkında bilgi almak için 7 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anne Sütü İçerisindeki Maddelerin Değişimi

Anne sütü içeriği bebeğin gelişimine göre farklılıklar göstermektedir. Bebeğinizin ilk doğduğu gün emdiği süt ile 6 aylık olduğunda emeceği süt birbirinden tamamen değişik olacaktır. 

Kolostrum doğumdan hemen sonra ilk 5 gün boyunca salgılanan süttür. Rengi sarıdır, protein miktarı, mineral ve vitamin miktarı fazladır karbonhidrat ve yağ içeriği azdır.

Geçiş sütü doğumdan sonraki 6. gün salgılanmaya başlar. Daha fazla yağ, vitamin ve kalori içerir.

Olgun süt doğumdan 15 gün sonra salgılanmaya başlanır. Önceki salgılardan daha ince bir yapıya sahiptir. Su miktarı fazladır, bebek büyüdükçe içeriği değişmektedir.

SON MAKALELER