close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 12-15 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? 1 yaş sonrası bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? 12-15 aylık bebeğe hangi besinler verilmelidir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 12-15 ay bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

12-15 Aylık Bebek Beslenmesi

12-15 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebekler büyüdükçe zihinsel ve fiziksel gelişimleri gibi beslenmeleri de değişim gösterir ve yavaş yavaş bulunduğu dünyaya ayak uydurmaya başlar. Bebeğiniz ilk 6 ay yalnızca anne sütü veya formül mama ile beslenmiş olmalıdır. Bundan sonraki süreçte uzmanların tavsiyesi ise ilk 1 yaşına kadar bebeğinizin tükettiği ana besin kaynağının hala anne sütü veya mama olarak devam etmesidir. Anne sütünün mucizesine dair daha çok bilgi almak istiyorsanız 0-6 ay bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 6-8 ay arası tadım dönemi olarak tanımlanır. Bu süreçte bebeğinize ayına uygun onun midesini ve bağırsaklarını rahatsız etmeyecek ve alerjen olmayan yiyecekleri tattırabilirsiniz. 8-12 ay arasında ise bebeğinizin yediği miktarı biraz arttırmanız önerilebilir. Bu miktar günlük 1 çay bardağı kadardır.

Bebeklerde Bir Yaş Beslenmesi

Bebeğiniz bir yaşına bastığında geride çok fazla yol kat ettiği, çok geliştiği, her açıdan gelişim gösterdiği bir sene bırakmıştır. O artık çocukluğa geçiş sürecindedir. Vücudu da artık pek çok besini kendi kararında yemeye hazırdır. Ancak doktorlar tarafından hala yemesi önerilmeyen bir kaç besin de vardır. Bunlardan biri bal, diğeri ise patlıcandır.

Bebeğinizin 12-15 aylık beslenme arasındaki süreçte tanışacağı pek çok yeni besin bulunuyor. Bunların başında inek sütü geliyor. Ardında ise yumurta beyazı var. Bebeğine şimdiye kadar yoğurt ve peynir yedirmiş olmalısınız. Bu besinler de onu inek sütüne hazırlar. Yine de siz tedbiri elden bırakmadan bu iki besini azar azar ona tattırarak 3 gün kuralı ile yedirin.

Bebeğinize 12-15 Ay Arasında Başka Hangi Besinleri Verebilirsiniz?

Eğer bebeğiniz emiyorsa muhtemelen hala ana besin kaynağı anne sütüdür. Bu aylar itibari ile bebeğiniz günlük beslenme ihtiyacının yüzde ellisini anne sütü ile yüzde ellisini ise dışarıdan besinlerle karşılayacak. Eğer mama veriyorsanız bu aylarda artık devam sütüne geçiş yapabilirsiniz. Bebeğinize öğünlerini şimdiye kadar karışım veya püre şeklinde vermiş olabilirsiniz. Ancak şimdiden sonra artık besinleri ayırmalı ve taneli bir şekilde yemeye geçmelisiniz. Bebeğinizin şimdiye kadar çiğnemeyi öğrenmiş olması gerekiyor. Bebeğinin bu aylarda yiyebileceği besinler ise:

  • Et,
  • Yumurta,
  • Kuru baklagiller,
  • Yoğurt,
  • Yumurta (tam),
  • İnek sütü,
  • Mercimek çorbası (havuç, patates),
  • Tarhana çorbası, Peynir (pastörize edilmiş),
  • Köfte,
  • Karaciğer olarak sıralanabilir.

Bebeğinin öğünlerini sizinle yemesine dikkat etmenizde onun beslenme düzeni açısından fayda olacaktır. Bunun yanında artık pek çok yiyeceği tüketebildiği için yavaş yavaş aile yemeklerini de yemeye başlayabilir.

1 yaşında bebeğinizi dışarıdan ufak atıştırmalıklarla tanıştırmak isteyebilirsiniz ancak bizler yine de paket hazır yiyecekleri ve çikolata, şeker tarzı market ürünlerini önermiyoruz. Bu ürünler bebeğinize hiçbir fayda sağlamadığı gibi aksine çokça zarar verebilir. Şeker bebeğinizde erken diş çürüklerine sebep olabilir, gereksiz enerji üretimine sebep olurken bağımlılık da yapabilir. Bu ürünler yerine bebeğinize bol bol meyve, pekmez verebilirsiniz. Bir sonraki dönemde bebeğinizin yeme alışkanlıklarına ait bilgi sahibi olmak istiyorsanız 15-18 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

SON MAKALELER