close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 15-18 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? Evde bebekler için ek gıda tarifi, Evde bebekler için fındık ezmesi, Bebekler için sebzeli balık çorbası gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 15-18 ay bebek beslenmesi yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

15-18 Aylık Bebek Beslenmesi

15-18 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu aylar bebeğinizin beslenmesi açısından kritik aylardır. 15.aydan sonra artık bebeğinizin beslenme düzeni yavaştan oluşmaya başlar. Yemeklerini kendi özgür iradesi ile yemek isteyecek ve muhtemelen kendisi de dâhil etrafındaki pek çok şeyi batıracaktır. Ancak onun yüzündeki mutluluk, kendi çabası ile bir şeyleri başarıyor olması sizin için her şeye bedel olacaktır.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, onu en az 24 ayını doldurana kadar emzirmeye devam etmelisiniz. Unutmayın ki anne sütünün tek bir damlası bile her besinden daha kıymetlidir bebeğiniz için. Emzirmek bebeğinizin bağışıklığını güçlü tutar, onu hastalıklardan korur ve özellikle diş çıkarma dönemlerini daha rahat atlatmasına yardımcı olur.

Her Öğün Birlikte

Bebeğiniz artık 15 ayını doldurdu. Sizle birlikte günün her öğününü paylaşabilir. Artık ona besinleri bulamaç yapmayı bırakabilirsiniz. Size tavsiyemiz bundan sonra öğünlerini lokma lokma kendisinin yemesidir.

Bu aylarda verilebilecek bir diğer tavsiye ise bebeğinize vereceğiniz besinleri mümkün olduğunca az işlemden geçirmenizdir. Besinler çok işlemden geçtikçe besin değerleri de kayba uğrayacaktır.

Tüm bunların yanında bebeğinizi yemek yemeye zorlamak veya sevmediği yiyecekleri yemeye zorlamak yanlış olacaktır. Bu tarz tutumlar sergilemek bebeğinizi yemek yemekten, bazı besinlerden soğuturken sizinle inatlaşmasına sebep olmaktan da başka bir işe yaramayacaktır. Bunun yerine eğer tabağını bitirmesini istiyorsanız o tabağa bebeğinizin yiyebileceği kadar yemek koyabilirsiniz. Bebeğinizin tabağını bitirmesi onu da mutlu edecek ve yemek yemeye heveslendirecektir. Unutmayın ki 15-18 aylar arasındaki bir bebeğin mide kapasitesi yalnızca 250 - 300 ml kadardır.

Sizin için bebeğinize bu aylarda yedirebileceğiniz birkaç yemek tarifi de vermek isteriz...

Bebekler İçin Sebzeli Balık Çorbası

Malzemeler

  • 250 gr somon
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • Bir adet kereviz veya yaprağı
  • Bir adet havuç
  • Bir tutam maydanoz
  • Yarım limon

Tarifi

Kereviz ve havucu Küp küp doğrayıp bir kenara ayırın. Somonu da birkaç parçaya ayırın ve bir tabağa koyun. Soğanları ve maydanozu ince ince kıyın, sarımsağı da ezin. Soğanı tencereye alıp az yağda kavurun. Ardından içine sarımsak ve sebzeleri katıp biraz su koyup kaynamaya bırakın. Sebzeler biraz kaynadıktan sonra Somonu ekleyin hepsini birlikte 15 20 dakika kaynatın, pişen Somonu tencereden alın ve minik minik parçalayın. Ardından tencereye tekrar bırakın. Bu sırada çorbanız hala kaynıyor olacak. Yarım limonu çorbanın içine sıkın. Beş dakika daha kaynadıktan sonra altını kapatın ve maydanozu ekleyin. Bebeğiniz için zengin bir menü yenmeye hazır...

 

Evde Bebekler İçin Fındık Ezmesi

Malzemeler

  • 500 gr fındık
  • 1 fincan pekmez
  • 1 tutam tuz

Hazırlanışı

Fındıkları ve bir tutam tuzu mutfak robotuna alın. Robotu çalıştırın. Ara sıra fındıkları karıştırarak, fındıklar püre haline gelene kadar robotu çalıştırmaya devam edin. Fındıklar krema kıvamını aldıktan sonra pekmezi ekleyip tekrar robotu çalıştırın. Fındık ezmeniz hazır. Bebeğiniz bir sonraki dönemde sofra adabına uygun olarak sizinle birlikte yemek yiyecek hale gelecektir. Bu durum için dikkat etmeniz noktalar bulunmaktadır. Bir sonraki dönemi merak ediyorsanız 18-24 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

SON MAKALELER