close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 18-24 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? 2 yaş beslenmesi nasıl olmadır? İştahsız bebeklere ne uygulanır? Bebeklerde çinko, demir eksikliği vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 15-18 ay bebek beslenmesi yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu aylar bebeğinizin en hareketli olduğu zamanlardır. Bu nedenle sabit bir yerde durmakta zorlanacaktır ve yemek yeme esnasında sizi yorabilir, peşinden koşturabilir. Bu zorlanma esnasında size tavsiyemiz televizyon veya telefon gibi bebeğinizin dikkatini çeken şeyleri kullanarak bebeğinize yemek yedirmeye çalışmayın. Bu esnada bebeğiniz ne yaptığının ya da ne yediğinin farkında değildir. Ne kadar yediğine ne yemek yiyeceğine kendisi karar verebilecek durumda olmaz, bebeğinizin kontrol mekanizması zedelenebilir hatta bebeğinizde yeme bozukluklarına bile sebep olunabilir. Bebeğiniz bu cihazlarla yemek arasında bir bağlantı kurabilir ve televizyon izlemeden asla yemek yemeyebilir. Bu nedenle siz de bebeğiniz için televizyon yerine hareketli, canlı, onun dikkatini çekebilecek oyuncaklarla yemek yedirmeyi tercih edebilirsiniz.

Doğal Besinler İle Gelişim

Bu aylarda bebeğinizi olabildiğince doğal besinlerle beslemenizi tavsiye ederiz. Özellikle hazır gıdalardan, paket ürünlerden bebeğinizi uzak tutmaya çalışın. Alışveriş yaptığınız sıralarda gıda reyonlarına girerken zararlı olarak nitelendirebileceğiniz gıdaların olduğu bölümlerden uzak durmaya çalışın. Evinizde sağlıksız besinleri bulundurmazsanız bebeğinizin de bunlara ulaşma ihtimali ortadan kalkmış olur.

Taze sebze ve meyveleri, et ürünlerini seçerek almaya çalışabilirsiniz. Mutlaka bazı besinleri yararlı diye sınıflandırarak vermeye çalışmak yerine her besinden az az ve sık sık bebeğinize yedirmeye çalışınız. Bebeğinizin küçüklükten itibaren farklı besinlerle karşılaşması ileride yemeklere karşı seçici olmasının da önüne geçer. Tek tip beslenme insanoğlunun hiçbir yaş aralığında sağlıklı beslenme olamaz.

Birlikte Yemek Yemek

Bebeğinize tam da sofra adabını, birlikte yemek yeme alışkanlığı kazandırmanın zamanı bu aylardır. O yemek yemese bile herkes yemesini bitirene kadar sofrada sizle oturmayı öğretmeye çalışınız. Yemek saati onun için korkutucu bir zaman olmamalıdır. Bu nedenle yemek yemeye zorlanmamalıdır. Sofra ailenin her bireyinin bir araya geldiği eğlenceli bir şekilde yemek yediği bir zaman aralığı olmalıdır. Bebeğiniz ve siz sofraya isteyerek, mutlu bir şekilde oturmalısınız. Sevmediği besinleri yemeye bebeğinizi zorlamadan alternatifler yaratmaya çalışın. Azar azar vererek onu bu besinlere alıştırmaya çalışabilirsiniz. Örneğin bebeğiniz brokoli sevmiyorsa brokoliyi onun için farklı tekniklerle pişiriniz. Veya mercimek çorbasının içine katarak veriniz.

Eğer bebeğiniz iştahsız denebilecek kadar seçici ve az yiyen bir bebekse bu durum sizin için can sıkıcı ve moral bozucu olabilir. Öncelikle yapmanız gereken bebeğinizin çinko ve demir eksikliğine baktırmaktır. Çünkü çinko ve demir eksikliği bebeklerde iştahsızlığa sebep olur. Eğer bebeğinizde çinko ve demir eksikliği yoksa ve doktorunuz da gelişimini ayına göre normal buluyorsa endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok demektir. İçeriği zengin besinlerle bebeğinizi az ve öz besleyebilirsiniz. Bebeğiniz makarnayı çok seviyor olabilir. Makarnanın ona tek başına vereceği pek de bir fayda yoktur, ancak siz makarnaya çok az zerdeçal ve lor peynir ekleyerek bebeğinizin menüsünü zenginleştirebilirsiniz.

SON MAKALELER