close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 7 aylık bebek beslenmesi nasıl olur? Blw yöntemi nedir? 7 aylık bebeklerde gece beslenmesi nasıl olmalıdır? Bebeklerde ek gıdaya geçiş,  vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 7 aylık bebek beslenmesi adlı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 aylık bebek beslenmesi konusunda temel besinimiz bu zamana kadar olduğu gibi anne sütüdür. Ana öğünlerde anne sütü, ara öğünlerde ise ek gıdalar verilmelidir. Anne sütünün önemini anlamak için 0-6 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 Bu aylarda bebek annesine daha çok bağlı hale gelir, daha sık emmek ister. Ancak bu emme eylemi beslenmeden ziyade sakinleşmek amacıyla yapılır. Bu aylarda bebek kendi kendine sakinleşmeyi öğrenir. Bu nedenle her istediğinde emzirilen bebek kendi kendine sakinleşmeyi öğrenemeyecektir.

7 aylık bebeklerde 2-3 ara öğünde ek gıda uygulaması yapılabilir. Ek gıdalar biraz pütürlü olursa bebeğin çiğneme ve yutma refleksleri daha iyi gelişecektir. İlk defa tattırılacak gıdalar püre olarak verilebilir.

 Mama sandalyesine oturtulan bebek aileyle sofraya katıldığında büyüklerin yemek yemesini de gözlemler ve öğrenir. Bu esnada önüne küçük yiyecekler koymak bebeği kendi kendine yeme konusunda da teşvik edecektir. Buna BWL yöntemi denilmektedir.

Ara Öğünlerde Neler Verilmeli?

7 aylık bebek beslenmesi bir geçiş dönemi olarak da tanımlanabilir. Bu nedenle verilen gıdalar azar azar verilmelidir. Bebeğin tepkisine ve ihtiyacına göre miktarı zamanla artırılabilir.

Bebeğinize tam haşlanmış yumurta sarısı verebilirsiniz. Ancak yumurta beyazı 10. Aydan önce verilmemelidir.

Patates, kabak, havuç, brokoli, taze fasulye, karnabahar gibi sebzelerden yapılmış çorbalar ve püreler bebeğiniz için uygun olacaktır. Bu sebzeleri haşlayıp ezerek bebeğinize verebilirsiniz.

Tahılları ek gıda listenize ekleyebilir, bebek makarnalarını deneyebilirsiniz. Tam tahıllı buğday ekmeği, pirinç, pirinç unu, çavdar ekmeği gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

Bebeğinizin gelişimine uygun olarak gece beslenmesinde doktorunuzun da onayını alarak devam sütü kullanabilirsiniz ancak bebeğiniz emiyorsa ve sütünüz yeterli ise devam sütü kullanmanıza gerek yoktur. 

Bebeğinize ara öğünlerde verdiğiniz yiyeceklere alerjisi olup olmadığını anlamak için dikkatli olmanız gereklidir. Bu nedenle bunu tespit edebilmek için aynı besini birkaç gün üst üste vermeniz gereklidir. 

BLW Yöntemi Nedir?

BWL (Baby Led Weaning) kendi kendini besleme olarak bilinir. Bebek liderliğinde beslenme olarak tabir edilebilir. Bebeğin yeme becerisini geliştiren bu yöntemde bebeğin diş ve damak yapısına uygun olan besinler ufak ufak doğranır ve bebeğin önüne konur. Bebeğin başında beklenerek yapılması gereken bu uygulamayla bebeğin kendi kendine yemeyi öğrenmesi sağlanmış olur.

BWL yönteminde esas amaç bebeğin karnını doyurması değil yiyeceklerle tanışmasını ve onlara alışmasını sağlamaktır. Bebeklerin sevdiği ve rahatlıkla yutabildiği yiyeceklerle uygulanması tavsiye edilmektedir.

BWL ek gıda ile beslenmeye başlanmış olan 7 aylık bebeklerde kolaylıkla uygulanabilir. Bu bebeklerin kavrama yetenekleri gelişmiştir ve gıdaları doğrudan ağızlarına götürebilirler. Bu uygulamaya başlayan ebeveynlerin sabırlı olması gerekmektedir. Çünkü bebek besinleri mıncıklayacak, sağa sola saçacak, üzerine sürecek ama bir taraftan da yiyecektir. Uygulama bebeğin yiyeceğe dokunmasını, koklamasını ve tatmasını hedefler. Böylelikle bebek yiyeceğe alışır. Daha sonra bebek, kendi kendine elleriyle tutarak yemeye başlayacaktır. Bu yeme şekline parmak beslenmeside denilmektedir. Parmak beslenmesi ve daha birçok bilgi için 8 aylık bebek beslenmesi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

BWL uygulaması yapılırken bebek yalnız bırakılmamalı gerektiğinde yardımcı olunmalıdır. Bebek zorlanıyorsa bu uygulama için erken demektir daha sonra tekrar denenebilir.

SON MAKALELER