close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 8 aylık bebek beslenmesi nasıl olur? 8 aylık bebek gece beslenmesi nasıl olmalıdır? 8 aylık bebeklere verilecek besinler nelerdir? 8 aylık bebeğe verilecek ek gıdalar nelerdir?  Parmak beslenmesi nedir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 8 aylık bebek beslenmesi adlı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 aylık bebek beslenmesinde ana besin maddesi her zaman olduğu gibi anne sütüdür. Anne sütünün verilmesinin mümkün olmadığı durumlarda doktorun bebeğinizin gelişimine göre önereceği özelliklerdeki devam sütü kullanılmaktadır. Anne sütünün önemini anlamak için 0-6 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

8 aylık bebeklerde ek gıdaya devam edilir ancak bu ek gıdalar ana öğünün yani anne sütünün yerine geçmemelidir. Gün içerisinde 3 ya da 4 kez ek gıda vermeniz uygun olacaktır. Bebeğe verilecek ek gıda miktarı günde 2 bebek kavanozunu geçmemelidir. Ek gıdaları kaşıkla yemek istemeyen bebekler için parmak beslenmesine başlamak uygun olacaktır.

Bu ayda bebeklerin alışmış olduğu ek gıdalara baklagiller ve balık eklenebilir. Baklagiller lif, vitamin, mineral ve protein açısından zengindir. Ancak bunları bebeğe vermeden önce ıslatma suyu dökülür ve yeni bir suyla haşlanarak zarları temizlenir. Bu yöntemle bebekte bu gıdalarda kaynaklı oluşabilecek gaz rahatsızlıkları önlenmiş olacaktır. Baklagillere başlanırken bebeğin alışması için sebze püresinin içine bir tatlı kaşığı gibi miktarlarda konarak başlanmalıdır.

Bebeğinize vereceğiniz balıklar dip balıkları olmamalıdır. Alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli bir şekilde doktorunuza danışarak başlamanız gereklidir.  

8 Aylık Bebeğe Verilebilecek Besinler

Bebeklere verilecek ana besin her zaman anne sütü olmalıdır. Ana öğünlerde verilen anne sütü yokluğu halinde devam sütü kullanılabilir. Güne anne sütü ile başlayan bebeğinize kahvaltı olarak lor peynirli, yumurta sarılı, sebze püreli bir karışım hazırlayabilirsiniz. Ek gıdaların içerisine anne sütü ya da devam sütü koyarak bebeğin bu tada daha kolay alışmasını sağlayabilirsiniz.

Öğle ve akşam öğünlerinde sebze püreleri ve çorbalar, meyve püreleri vermeniz mümkündür. Gene bu dönemde köfte, balık, mercimek çeşitleri, fasulye, nohut gibi gıdaları verebilirsiniz.

Parmak Beslenmesi

8 aylık bebek beslenmesi içerisinde parmak beslenmesi olarak adlandırılacak beslenme şekline başlanması uygundur. Parmak beslenmesi bebeğin parmağı ve elleri ile tutarak yediği besinlerle kendini beslemesi olarak açıklanabilir. 8 aylık bebekler kaşığı ağzına götürme, yiyeceğini kendisi yeme gibi eğilimler gösterir. Parmak beslenmesi bir diğer adı ile BWL yöntemi bu eğilimleri gösteren bebeklerde uygulanabilir.

Parmak beslenmesi yapılırken bebeğe verilmesi gereken besinlere dikkat edilmelidir. Ağızda kolay eriyen gıdalar tercih edilmelidir. Haşlanmış patates, havuç, karnabahar, brokoli gibi sebzeler, muz, kavun, şeftali, armut gibi yumuşak meyveler, haşlanmış makarna, köfte, balık, yumuşak peynir, küçük ekmek parçaları parmak gıdaya uygun besinlerdir.

Çiğ ve sert sebzeler, kuruyemişler, sosis salam gibi gıdalar, patlamış mısır, küçük ve yuvarlak üzüm gibi meyveler, şeker, sakız gibi şeyler parmak gıda olarak kullanılmaz. Bu tür gıdalar boğaza kaçma riski olan yiyeceklerdir bu tür yiyecekler tercih edilmemelidir.

Mama sandalyesine oturtulan bebeğin önüne iki üç parça gıda konmalı bunları yedikten sonra devamı verilmelidir. Parmak gıda tüketilirken bebek hem gıdaları tanır hem kendisi yediği için zihinsel ve bilişsel gelişimi desteklenir. Bir sonraki dönemde ise yeni alışkanlıklar ve yeni kazanımlar elde edecektir. Daha fazla bilgi almak için 9-12 ay bebek beslenmesi yazımızı okuyabilirsiniz.

SON MAKALELER