close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 9-12 ay bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? 1 yaş bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? 1 yaşın altındaki bebeklere hangi gıdalar verilmez? 1 yaş bebeklere hangi ek gıdalar verilir ? gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 9-12 ay bebek beslenmesi yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

9-12 Aylık Bebek Beslenmesi

9-12 Aylık Bebek Beslenmesi

9-12 aylık bebek beslenmesinde anne sütü ve ek gıda oranı hemen hemen aynıdır. Bebek emmek istiyorsa emzirmeye devam edilmelidir. Hangi sıklıkla emzireceğiniz ve daha bir çok bilgi için bebek emzirme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

9 aylık olduktan sonra bebekler sofraya sizinle birlikte daha sık oturmalı ve sizin yediğiniz gıdalardan da tatmalıdır. Bu ay bebeğinizin sofra alışkanlığı kazanmasına başlamak için uygundur. Sofrada bulunan yiyeceklerden tatmasına izin vermeli ve kendisine uygun olan besinlerden yemesini sağlamanız gereklidir. Bebeğe vereceğiniz gıdalar çok yağlı ve baharatlı olmamalıdır. Bu dönemde farklı yiyecek tatlarına alışan bebek ilerleyen yaşlarında iştahsızlık çekmeyecektir.

9-12 aylık bebekler bu dönemlerde oldukça hareketli oldukları için sofrada kendine zarar verecek hareketlerine dikkat edilmelidir. Onlara zarar verecek eşyaları belirli bir mesafede tutmanız gerekmektedir. Sizin hayır dediğinizde artık bebeğin bunun kötü ya da yanlış bir davranış olduğunun farkına varması gerekir. Bu konuda daha çok bilgi almak için bebeklere hayır nasıl öğretilir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeklerin dişleri çıkmaya başlamışsa havuç, salatalık gibi yiyecekler diş etlerini kaşıması ve tatması için verilebilir.

9 aylık ve daha büyük bebeklerde çiğneme refleksleri de daha fazla gelişmeye başlar bu nedenle gıdalar pütürlü bir şekilde verilmelidir. Pişmiş sebzeler ve yumuşak meyveler bebeğinize vermek için uygun tercihler olacaktır.

9 Aylık Bebeğin Gıda Listesine Eklenen Besinler

9-12 aylık bebek beslenmesi bebeğin durumuna göre günde 4 ya da 6 kere, 3 ana öğün ve 1 veya 3 ara öğün şeklinde yapılmalıdır.

9 aylık olan bebeğin yemek listesine yeni gıdalar eklenir. Kuru fasulye, kuzu ciğeri, enginar, maydanoz, dereotu, taze kekik ve fesleğen gibi yeşillikler, kimyon, kuru nane gibi baharatlar bebeğin yemeklerinde kullanılmaya başlanabilir.

Sofrada sizin yediğiniz yemeklerden yemesine ve tatmasına izin vermeniz bebeğin gelişimi bakımından gereklidir. Ancak verdiğiniz gıdalar kuruyemiş gibi sert veya üzüm gibi boğazına kaçabilecek gıdalar olmamalıdır. Yemeklerin yağlı ve çok baharatlı kısımları bebeğin sindirim sistemine uygun olmayacağından verilmemelidir. Yemek sularına ekmek banıp vermek besleyici değildir bu nedenle yemeğin kendisini vermek uygundur.

Bu ayda bebeklere yapılan kan sayımı ile demir miktarı belirlenir ve buna bağlı olarak yedirilmesi gereken ek gıdalar ve takviyeler doktorunuz tarafından tavsiye edilir.

12 Aylıktan Küçük Bebeklere Verilmemesi Gereken Besinler

Bebeklere verilen gıdalara çok dikkat etmek gereklidir. Onları her ne kadar sağlıklı beslemek ve her besinden faydalanmalarını istesek de bazı gıdalar içerisinde bulundukları döneme uygun olmayacak ve bebeğinize zarar verecektir. Bu nedenle bu gıdalardan 12 aylık altında bulunan bebeklere verilmemelidir.

İlk olarak dikkat edilmesi gereken tatlandırıcı içeren hazır gıdalar ve meyve suları kullanılmaması gerektiğidir. Yumurta beyazı yüksek oranda protein içerir bu nedenle bebek 10 aylık olunca çok az miktarlarda verilmeye başlanmalıdır.

Balık dışındaki deniz ürünleri, çilek ve inek sütü alerjiktir verilmemelidir. İnek sütü peynir ve yoğurt olarak verilebilir çünkü protein yapısı değişir.

Salam, sosis, gazoz, kola, tütsülenmiş balıklar, konserveler gibi gıdalar zararlı olduğu için verilmemelidir.

Kahve çikolata gibi şeyler kafein içerir ve bebekte sinirlilik yapar ayrıca önemli minerallerin ve vitaminlerin emilimini engeller. Bir sonraki dönemde yeme alışkanlıklarının nasıl değişeceğini merak ediyorsanız 12-15 ay bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

SON MAKALELER