close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Yeni doğan bebek gelişimi nasıl olur?  Yeni doğan bebeklerde sarılık, Yeni doğan bebeklerde zihinsel gelişim, Yeni doğan bebeklerde gece uykusu vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 1 Aylık (Yeni doğan) Bebek Gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

 

1 Aylık Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi

Aylarca bekleyip kucağınıza aldığınız bebeğiniz size hemen gülümsemeyecektir. Çünkü gelişiminin belli aşamaları bulunur. 1 aylık yeni doğan bebek gelişimi oldukça hızlı bir şekilde ilerler. Fiziksel olarak emme ve kavrama refleksleri gelişmiş olarak doğan bebekler insan sesine karşı da oldukça duyarlıdır. Ancak ilk ay görme yetisi tam olarak gelişmemiştir, görüş mesafesi kısadır ve görüşü net değildir. Ancak insan yüzünü ayırabilirler. 6-12 cm uzaklığında bir mesafeyi görebilirler daha sonra bu mesafe 15-30 cm aralığına kadar çıkar.

Seslere karşı duyarlı oldukları için bol bol konuşmanız, çıkardığı seslere benzer seslerle yanıt vermeniz gerekmektedir. Sesin geldiği yeri tam olarak kestiremese de bu davranışınız onu rahatlatacaktır.

Sindirim sistemi çok gelişmemiştir. Bu nedenle günde 4-5 kere kaka yapabilir. İlerleyen aylarda sindirim sisteminin kuvvetlenmesi ile bu sayı azalacaktır.

1 aylık yeni doğan bebek günde 17-18 saatini uyku ile geçirir. Zaman zaman 20 saat uyuduğu da olacaktır. Ancak aralarda uyandırmalı ve besleyerek altını değiştirmelisiniz. Uyku süresi zamanla daha da azalacaktır.   

Yer ve sıcaklık değişimini hissederler. Başını kontrol edemez. İhtiyaçlarını ağlayarak gidermek ister, zamanında karşılanınca mutlu olur ve rahatlar. Dokunulmaya karşı hassastırlar bu nedenle kucağa alınınca ve okşanınca susar, yemek ve uyku düzeni zamanla oluşur. İkinci ayında bunların daha da azaldığını farkedeceksiniz. İkinci ay ile daha çok bilgiye ulaşmak için 2 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

1 Aylık Bebekte Zihinsel Gelişim 

1 aylık bebekte zihinsel gelişimi iletişime geçme çabası ile anlamak mümkündür. İletişim kurmak için seçtiği yöntem ise ağlamaktır. Altını ıslattığında, acıktığında, canı sıkıldığında, uykusu geldiğinde, üşüdüğünde, kıyafeti rahatsız ettiğinde ağlaması bebeğin iletişim kurmaya çalıştığını gösterir.

Fazla ışık rahatsız ettiğinde, çok yüksek bir sesten rahatsız olduğunda gözlerini kapatarak yüzünü diğer tarafa çevirecektir. Yüzüne doğru eğildiğinizde göz teması kurarak yüz incelemesi yapar. Kucağa alınış şeklinden, davranışlardan ona karşı hislerinizi algılayabilirler. Olumsuzluk sezerse ya da canı yanarsa ağlayabilir.  

Yeni Doğan Sarılığı

Sarılık cilt ve gözdeki sarı renk alma durumudur. Yeni doğanlarda oluşan sarılık vakaları genellikle doğum sonrasındaki 2. 3. günde oluşur. Bebeğin cildine biraz baskı uygulandığında sarı renk kendisini çok belli eder. Sarılık özellikle anne sütü ile yeterli olarak beslenemeyen bebeklerde ortaya çıkar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ise iki hafta içinde belirebilir.

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla sarılık görülmesinin sebebi bebeğin vücudunda oluşan bilirubini dışarı atamamasıdır. Bebeklerde normalden çok daha fazla kan hücresi bulunur. Ciğerleri bunları yeteri kadar çabuk işleyemez. Bu hücrelerde bilirubin denilen pigmentlere dönüşür. Normalde dışkı ile atılan bu pigmentler bağırsak hareketlerinin de yeterli olamaması sebebi ile atılamazsa sarılık hastalığı oluşmaktadır. Erken doğan, genetik hastalığı bulunan veya enfeksiyonu bulunan bebeklerde genellikle daha sık görülmektedir.

Sarılık özel bir tedavi gerektirmez kendiliğinden geçer. Ancak bebeğin düzenli beslenmesine ve aç kalmamasına dikkat edilmelidir. Yeni doğan bebeklerin çoğunda görülen hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar hakında bilgi almak için yeni doğan bebeklerde en çok görünen hastalıklar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

   

SON MAKALELER