close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 11 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 11 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır? 11 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? 11 aylık bebek neler yapabilir? 11 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır? 11 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?  vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 11 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi

Doğumundan itibaren oldukça büyük bir gelişim gösteren ve hızla büyüyen bebeğiniz 11 aylık olduğunda desteksiz bir şekilde ayakta durabilir hale gelecek. Bazı bebekler yürümeye başlayabilir bu oran oldukça azdır ancak 11 aylık bebek gelişimi içerisinde bebeklerin tümünde gözlenen gelişim çevresinde olan biten her şeyi çok rahat bir şekilde gözlemleyebilmeleridir.

Bu ayda çekmeceleri açabilen ve dolapları karıştırabilen bebeğiniz içim ekstra güvenlik önlemleri almanız gerekir. Bazı eşyaların onlara zarar vereceğini kavratmanız gerekmektedir. Bunu bebeklere hayır nasıl öğretilir başlıklı yazımız ile öğrenebilirsiniz.

Gelişen el ve göz koordinasyonu, ince motor gelişimi yardımıyla bir şeyleri tek eliyle kolaylıkla tutabilir. Nesneleri üst üste koyarak küçük cisimleri kaplara koyup çıkarabilir.

Boy ve kilo olarak çok büyük farklılıklar olmasa da  11 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre, 11 aylık kız bebek boyu ortalama olarak 72,5-73 cm, 11 aylık erkek bebek boyu 74,5-75 cm kadar olur. 11 aylık kız bebek kilosu ise ortalama 9-9,5 kg iken, 11 aylık erkek bebek kilosu 10-10,5 kg arasında seyretmektedir. 11. ayda artan hareketlilik nedeniyle bebeğin kilo alması yavaşlar bu nedenle bebeğiniz kilo almamışsa çok endişelenmeyin. Boy uzaması da yaklaşık yarım santim olarak belirlenmiştir.

Bebeğinizin görme yetisi önceki aylara göre çok daha iyi hale gelecektir ancak halen uzağı çok net olarak seçemez. Duyma ve dinleme yetisi oldukça gelişmiş olduğu için ve duyduklarını kolaylıkla algılayabildiğinden bilgi depolamaya başlar ve bunları sık sık sergiler. 

11 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğiniz bu ay gördüğü her şeyin aynısını yapmaya çalışacak, örneğin siz telefonla konuşurken ona yakalandığınızda aynı beden hareketlerini tekrarlayacak. Gelişen ince motor hareketleri yardımıyla pek çok hareketi kolaylıkla modelleyerek tekrarlayabilecektir.

Olaylar ve durumlar arasında bağ kurabilir örneğin yanan sobaya yaklaştığında elini yakmışsa ve canı acıdıysa sobadan uzak durmayı düşünecektir. 

Duyduğu kelimeler taklit etmeye çalışır, adını söylediğiniz nesneye bakar, kişileri ayırır.

Basit cümleleri anlar ve yapar; örneğin bebeği getir dediğinizde bebeğini getirir.

İstediği ve istemediği şeyleri hareketleriyle belli eder. Bir şeyi istemediğini kafasını sallayarak belli eder.

Artan özgüveni nedeniyle sürekli istediği şeyleri yapmaya çalışır, hayır kelimesini anlasa da yapmaz ve yardımcı olmanızı da istemez çünkü her şeyi kendisi yapmak ister ve artık isteklerini ağlayarak değil göstererek anlatır.

11 aylık bebeklerde korku duygusu oluşmaya başlar ve bunu ağlayarak belli eder.

11 Aylık Bebeğinizle Yapabilecek Etkinlikler

Bebeğinizle bu ay top yuvarlama gibi karşılıklı oyunlar oynayabilirsiniz. Geçtiğimiz ay başladığınız bu oyun onun için daha eğlenceli hale gelecektir.

Oyuncaklarını toplamayı, raflara dizmeyi, sizin yaptığınız gibi kumanda ve telefon kullanmayı taklit etmeyi severler.

Sakla bul oyunlarını severler. Onun görebileceği şekilde sakladığınız bir nesneyi hemen bulabilirler.

Söküp takılabilen oyuncaklar bu ayda ilgisini çekmeye devam edecektir bunlara ek olarak kırılmayan kavanozlar ve şişeler gibi günlük hayatta ilgisini çeken eşyalarla kapaklarını açıp kapatarak yeni oyunlar oynayabilirsiniz.

Her hareketinizde konuşarak farkındalığını artırabilirsiniz.

Bir sonraki ay bebeğinizin nasıl gelişim sağlayacağını merak ediyorsanız 12 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.