close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda,12 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 12 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır? 12 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? 12 aylık bebek neler yapabilir? 12 aylık bebek konuşması nasıl olur? 12 aylık bebek yürümüyorsa neler yapılabilir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 12 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 12 aylık olduğunda artık tam 1 yaşını doldurmuş oluyor. Geride bıraktığınız 1 yıl içerisinde bebeğinizle birlikte beslenmeden uyku düzenine, oyunlardan yürümesine kadar büyük bir yol kat ettiniz. 12 aylık bebek gelişimi içerisinde bebeğinizin boyu, kilosu ve beslenmesi dışında alacağınız oyuncaklardan koyulan kurallara kadar dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunmaktadır.  

İlk yaşına gireceği bu ay bebeğinizin doğum kilosu yaklaşık 3 katına ulaşmış olur. 12 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre, 12 aylık kız bebek boyu ortalama olarak  73-74 cm, 12 aylık erkek bebek boyu erkeklerde 75-76 cm olarak belirlenmiştir. 12 aylık kız bebek kilosu ise ortalama olarak 9 -10 kilogram iken, 12 aylık erkek bebek kilosu 10 -11 kilogram olarak belirtilmektedir. Boy ve kilo gelişimi her bebek için farklıdır. Bu nedenle bebeğinizin gelişimini takip ederken diğer bebeklerle kıyaslamanız doğru olmayacaktır. Bebeğinizin kilo alımı ve boy uzaması düzenli bir şekilde ilerliyorsa endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur.       

12 Aylık Bebeğin Zihinsel Durumu

İlk yılın sonunda bebeğinizin toplam beyin hacmi %100 üzerinde artar. 12 aylık bebeğin zihinsel gelişimi de buna orantılı olarak artar.

Duyguları, temel dürtüleri ve istekleri üzerindeki kontrolü de aynı şekilde artış gösterir. Bu artışla birlikte düşünce yapısı da gelişir ve daha karmaşık şekilde düşünmeye başlar.

Düşünme yeteneğinin gelişmesiyle birlikte daha net sebep sonuç ilişkileri kurabilir. Hatalı davrandığında üzülür.

Tek komutları yerine getiren bebeğiniz bağımsızlığını ilan eder ve yemeğini kendisi yemeye, suyunu kendisi içmeye çalışır. Kendi başına gezip dolaşma isteği bu ay oldukça fazla olacaktır.

Eğer genetik olarak öfkeli bir mizaca sahip olacaksa ikinci yaşında görmeniz gereken öfke nöbetlerini bu aylarda görmeye başlayabilirsiniz.

Bu aylara hayır kelimesini öğretmeye başlayabilirsiniz ancak her şeye hayır derseniz bu kelimeyi bebeğiniz için anlamsızlaştırırsınız. Çok fazla hayır diyerek bebeğinizin bu kelimeyi umursamaz hale gelmesini önlemek için gerekli güvenlik önlemlerini alarak bebeğinizin rahatça dolaşabileceği alanlar oluşturmanız gerekir. Böylece gerçekten gerekli olduğu zaman hayır kelimesini kullanmış ve bebeğin kuralları anlamasını sağlamış olursunuz. Hayır dediğiniz durumun nedenlerini anlatın. Aynı şekilde lütfen ve teşekkür ederim gibi kelimeleri de sıkça kullanarak öğrenmesini sağlayın. Daha fazla bilgi için bebeklere hayır nasıl öğretilir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeğinizin her şeyi anladığını düşünerek onunla sürekli konuşun ve basit isteklerini anlatabileceği kelimeleri tekrar edin.     

12 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

12 aylık bebeklerin çoğu elinden tutulduğunda yürüyebilir hatta bir kısmı kendi başına yürümeye başlamış olur. Ancak bu ayda yürümeye başlamayan bir bebeğiniz varsa endişelenmeyin bu tür dönüm noktaları her bebek için farklı olacaktır.

12 aylık bebeğin yapabileceği şeyler içerisinde dikkat çekmek için yaptığı hareketler en dikkat çekicilerdendir. Bebeğiniz bu dönemde dikkat çekmek için ağlamak ya da konuşmak yerine farklı sesler çıkarır.

Emir cümlelerini rahatlıkla anlar ve eşyaların isimlerini de öğrenmeye çabalar.

Görüşü bir yetişkininki ile aynı seviyeye ulaşmış olur. 

Büyüklerle karşılıklı oyunlar oynamayı çok sever. Ayrıca bebeğinizle tamda bu ayda evde oynayabileceğiniz harika etkinlikler vardır. Etkinlikler için 1 yaş bebekler için evde aktivite önerileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir sonraki ay bebeğinizin nasıl gelişim sağlayacağını merak ediyorsanız 13 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.