close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 13 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 13 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır? 13 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? 13 aylık bebek neler yapabilir? 13 aylık bebek yürümüyorsa ne yapılabilir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 13 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

13 Aylık Bebek Gelişimi

13 Aylık Bebek Gelişimi

Büyümesinin ve gelişmesinin hızlı bir şekilde devam ettiği bu ay bebeğinizin en çok dikkat çeken özelliği hızla artan merak duygusudur. Her yeri dağıtmaya, karıştırmaya ve keşfetmeye devam eder. 13 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz tek başına oyun oynamayı öğrenmeye başlar.

Bebeğinizin gelişimini desteklemek için bu ay içerisinde bebeğinize tek başına oyun kurmayı öğretmeye başlayabilirsiniz. Ona alacağınız oyuncaklar birleştirmeli, şekilli, sökülüp takılabilen yapboz şeklinde oyuncaklar olmalıdır.

13 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre, ortalama olarak; 13 aylık kız bebek kilosu 9-10 kg iken 13 aylık kız bebek boyu 77-78 cm olarak, 13 aylık erkek bebek kilosu 10-11 kg, 13 aylık erkek bebek boyu ise 79-80 cm boy uzunluğu olarak belirtilmiştir.

Bu ay içerisinde bebeğiniz diğer basit kelimeleri de kullanmaya başlar. Evinizde konuşulan farklı bir dil daha varsa ya da ikinci bir dil eğitimine başlamak istiyorsanız bu ay başlamak için uygundur.    

13 aylık bebeğinizin gece uykusunun giderek uzadığı bu aylarda rüya görmesiyle uykusu bölünmeye başlayabilir. 

Beslenirken bir yetişkin gibi tam öğün yiyemez ancak bir yetişkin tabağının çeyreği kadar miktarda yiyebilir. Beslenme düzeni 3 ana öğün, 2ara öğün şeklinde olmalıdır. Daha fazla bilgi almak için 12-15 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Tarifler için ise ek gıda beslenmesi ve tarifler kategorimize göz atabilirsiniz.

13 Aylık Bebek Neler Yapabilir

Bebeği 13 aylık olmuş fakat halen yürümemiş olan ebeveynler olabilir bu durum normaldir, her bebek kas yapısı kuvvetlendikten sonra kendi kendine yürümeye başlayacaktır. Bebeğiniz 18 aylık olduğu halde yürümemişse bir doktora danışmanız gerekebilir bu süreden önce endişelenmemelisiniz. 

  • Bu ay bebeğiniz tek başına oyun kurmayı öğrenir ve oynar. Bu bebeğinizin özgüveninin artmasını sağlar.
  • Oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşmayı öğrenir ve eskisi gibi paylaşmaktan çekinmez.
  • Kitaptaki yada çevresindeki ilgisini çelen şeyleri parmağıyla gösterir.
  • Alkışlamayı, el sallamayı, nesneleri üst üste koymayı, iki eliyle ve parmaklarıyla küçük objeler dahil tutma hareketini kolaylıkla yapar.

13 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bu ay sizi çok daha iyi anlayabilen bebeğiniz söylenenleri ve yapılanları çok daha iyi kavrar. Konuşamayabilir ancak söylenenleri anladığını belli eder, hareketleriyle cevap verir. Örneğin kıyafetini giydirirken kollarını kaldırarak size yardımcı olur.

Gözlemi oldukça başarılıdır, söylenenleri yapılanları anında kaydeder ve taklit davranışları yapar.

13 aylık bebek tanımadığı yabancılardan korkabilir, annesinden ayrılma korkusu yaşaması da bu dönemde sık görülen bir durumdur. Bu dönemi daha hafif atlatabilmek için ara sıra bebeğinizi tanıdığı ve güvendiği başka biri ile bırakmanız faydalı olacaktır. Bu süreçte ona geleceğinizi söylemeniz ve size ait bir eşya bırakmanız doğru olur. Ayrılık konusunda atacağınız bu adımlar ileride okula ya da kreşe başladığında zorluk yaşamanızın önüne geçecektir. 

Duygusal olarak ani değişimler gösterebilir, mutluyken bir anda sinirlenebilir.

Kaynağını bilmediği seslerden korkabilir, sesin kaynağını göstererek ona neden ses çıktığını anlatmanız gerekir.

Desteklediğiniz bir davranışı sürekli yapar bu nedenle yanlış bir şey yaptığında gülmeniz onun bunu sürdürmesi ve tekrarlaması için yeterli bir sebeptir.

Bir sonraki ay bebeğinizin nasıl gelişim sağlayacağını merak ediyorsanız 14 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.