close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 18 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 18 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır? 18 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? 18 aylık bebek neler yapabilir? 18 aylık bebek uyku düzeni nasıl olur? 18 aylık bebek eğitimi nasıl olmalıdır vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 18 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

18 Aylık Bebek Gelişimi

18 Aylık Bebek Gelişimi

18 aylık bebeklerde yabancı ve yaşıt ilişkisi anlam kazanmaya başlar. Yani bebekler bu dönemde yabancıların kendilerine uzak olduğunu ve yaşıtlarının kendilerine daha yakın olduğunu algılar. Yaşıtlarının bulunduğu ortamlarda her ne kadar uyumlu olsalar da yaşıtları ile kavga etmeye, birbirlerinin canını yakmaya da devam ederler. Elbette bu bilinçli yapılan bir durum değildir, daha çok uyum sağlamada yaşanan bir geçiş sonucudur.

18 aylık bebek gelişiminde problem çözme becerilerinde de artış olur. Ulaşmak istedikleri herhangi bir şey için sonuna kadar çaba gösterirler. Diğer yandan el becerilerinin hız kazanmasıyla çatal, bıçak kullanımları da gelişir ve üstlerine yemek dökmeden beslenmeye çalışırlar. Beslenme konusunda daha fazla bilgi için 18-24 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Tuvalet eğitimi 18 aylık bebeklerde erken olsa da kimi bebeklerin ileri gelişim göstermesi sonucunda tuvalet eğitimini bu dönemde aldığı da görülür. Tuvalet eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için tuvalet eğitimi kategorimizi inceleyebilirsiniz. 18 aylık bebeklerde motor gelişiminin getirdiği beceriler ise koşma, üç tekerlekli bisiklete binme ve topa tekme atabilmedir.

Boy ve kilo artışı olan 18 aylık bebekler için kız ve erkek bebek olarak şunları söyleyebiliriz. 18 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre  18 aylık kız bebek kilosu 10.2 kg ve 18 aylık erkek bebek kilosu 10.9 kg olarak hesaplanır. Boyları için ise ortalama olarak 18 aylık kız bebek boyu 80.7 cm ve 18 aylık erkek bebek boyu 82.3 cm olduğu söylenebilir.

18 Aylık Bebeklerde Zihinsel Gelişim

18 aylık bebeklerde zihinsel gelişim, daha çok bebeğin çevresini algılayabilme ve öğrenme kapasitesini geliştirme olarak yansır. Diğer yandan akran grubu ile iletişim kurması da 18 aylık zihinsel gelişimde yaşanır. Aynı zamanda Piaget’in çocuk gelişim psikolojisinde belirttiği gibi bilişsel gelişim 4 döneme ayrılır. 0-18 aylık bebeklerin dâhil olduğu ilk dönemde bu süre içerisinde tamamlanmış olur. 18 aylık bebeklerin tamamladığı bilişsel gelişimin ilk dönemi içinse Piaget, zihinsel-duyuşsal ve motor gelişimlerinin ilerlediğini söyler. Bu dönem içerisinde bebekler kendilerinin dışında bir dünya olduğunu algılamaya ve kazandıkları motor becerileri ile bu dünyayı keşfetmeye başlar.

Bebeklerin gelişen zihinsel becerileri aynı zamanda düşünme kabiliyetlerini de ortaya çıkardığı ve karmaşık düşünceleri çözmeye çalıştığını gösterir.  Bu dönemde bebekler kaybolan eşyalarının şekillerini zihinlerinde saklayabilirler. Tarif ederken de zihinlerindeki sembollerden hareketle anlatılar. Anne ile babasından başlayarak etrafında gördükleri ve ilgilerini çeken her şeyi 18 aylık dönemlerinde taklit ederler.  Bebeklerin önceki ayda kazandıkları problem çözme becerilerine 18’inci aylarında yaratıcılık unsuru da eklenir. Böylelikle deneme, yanılma şeklinde öğrenmeler yaparak olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurmaya da başlarlar.

18 Aylık Bebek Neler Yapabilir

  • Oyunlarında sembolik unsurları ilk defa kullanmaya 18 aylık bebek döneminde başlar.
  • 3 -5 kelimeyi beraber kullanmaya başlayabilir.
  • Kendisine sorulan nesneleri parmağı ile gösterebilir.
  • Vücudunu tanımaya başlayarak, bazı bölgelerini de yine parmak işaretiyle gösterir.
  • Neden-Sonuç ilişkisini kurabilir.

Bir sonraki ay bebeğinizin nasıl gelişim sağlayacağını merak ediyorsanız 19 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.