close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 2 aylık bebek boy kilo kaç olmalıdır? 2 aylık bebek gelişimi nasıl olur?  2 aylık bebeklerde zihinsel gelişim nasıl olur? 2 aylık bebek ne yapabilir?  2 aylık bebek kaç kilo olmalıdır? 2 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 2 aylık bebek gelişimi yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

2 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylık Bebek Gelişimi

Hızla gelişmeye başlayan bebeğin kasları ikinci ayda daha da kuvvetlenir. Sırtüstü ya da karın üstü yatarken başını sağa sola çevirebilir ve başını bir süre dik tutabilir. Yatarken kolları ve bacakları sürekli hareket halindedir ve bacaklarını bir süre yukarıda tutabilir.

Bebeğin görüş alanı daha da artar ve nesnelere odaklanıp onları izleyebilir, canlı renkleri algılayabilir. Göz teması kurabilir ve seslerin nerden geldiğini algılayarak başını o tarafa doğru çevirebilir. 2 saatte bir acıkacaktır, gece de aynı saat aralıklarında acıkıp uyanacaktır, uyanmayan bebekler uyandırılıp beslenmelidir. 15-16 saat kadar uyur. Uyanık kaldığı süre ilk aydan daha fazla olacaktır ancak parça parça uykularla uyku ihtiyacını karşılar.

2 aylık bebek boy kilosuna gelecek olursak 2 aylık bebek kilosu 1-1,5 kilogram daha alarak ilerler. 2 aylık bebek boyu da 1,5 cm daha uzayarak ilerler. Her bebeğin gelişim özellikleri farklılık gösterecektir bu nedenle doktor kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Bu ayda yaptırılması gereken aşıları da bulunmaktadır, dikkatle takip edilmelidir.  Aşıların tarihlerini bilmiyorsanız bebek aşı takvimine göz atabilirsiniz.

2 aylık bebek gelişimi hızla devam etmektedir, ebeveynler günlük 20 dakikalık masajlarla gelişimine katkıda bulunabilir. Masaj yapılan bebekler daha hızlı kilo alarak zihinsel olarak da daha iyi gelişirler.      

2 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

2 aylık bebek gelişimi zihinsel olarak da hızlı bir şekilde devam eder. Çevresinde olanların aha fazla farkında olan bebek sessiz bir ortamda uzun süre kaldığında kötü hissedebilir ve ağlar.

Duyduğu sesleri taklit etmek ister bu nedenle dili genellikle dışarıdadır. Bol bol konuşarak ilgilenmek bebeğin zihinsel gelişimi ve dil becerileri için çok gereklidir. Kendisi ile konuşulduğunu algılar ve sesler çıkararak cevap verir.

Koku ve tat alma duyuları daha çok gelişmiştir, farklı kokulara ve tatlara değişik tepkiler verecektir. Örneğin anne sütü ve mama verildiğinde farkı hissedecektir. Anne sütünün ne kadar önemli olduğuna dair 0-6 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ani ve yüksek tondaki seslerden rahatsız olup korkabilir, yumuşak ses tonları hoşuna gider. Ellerini uzattığında parmaklarını açarak nesnelere dokunmak isteğini belli eder. Hareketleri bilinçli bir hale gelir. 

2 Aylık Bebek Ne Yapabilir?

2 aylık bebekler kendisi ile ilgilenildiğinin bilincedir. Bu nedenle ses çıkararak buna yanıt almak çok hoşuna gider. Kendisine uzatılan veya yakınına konulan bir oyuncağı tutmak için çaba gösterir, tutar ve sallayabilir.

Görüşü daha da geliştiği için çevresini incelemek hoşuna gider. İlgi istediğini çeşitli sesler çıkararak belli eder ve mutlu olduğunda çığlık atarak tepki gösterebilir. Sesleri ayırt edebilir annesinin ve babasının seslerini ayırır. Müzik dinlemek hoşuna gider, bildiği bir müziği dinlediğinde tepkileri ile mutlu olduğunu anlatır, kol ve bacaklarıyla ritmik hareketler yapar.

Yüzüstü yatırıldığında başını ve üst gövdesini yukarı kaldırıp kısa bir süre bu şekilde tutabilir. Elleri ve ayakları sürekli hareket eder ve ağzına doğru götürür. Eline verilen nesneleri de ağzına götürme isteği duyar bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Nesneleri ağzına götürme isteği onların dokusunu algılamak isteğinden kaynaklanır ve zihinsel gelişimi için gereklidir. 3. aylarında ise bu olaylar farklılık kazanmaktadır. 3 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyarak daha çok bilgi edinebilirsiniz.

SON MAKALELER