close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 20 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 20 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır? 20 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? 20 aylık bebek neler yapabilir? 20 aylık bebek uyku düzeni nasıl olur? 20 aylık bebek eğitimi nasıl olmalıdır vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 20 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

20 Aylık Bebek Gelişimi

20 Aylık Bebek Gelişimi

Önceki aylarına göre 20 aylık bebeklerin konuşmalarında hızlanma görülür. Hatta konuşmanın ilerlemesine bağlı olarak bebekler merak duygularını da sözcüklerine dökerler. Örneğin merak ettikleri ve anlamaya çalıştıkları nesneler için sürekli olarak ‘Bu ne?’sorusunu sorarlar. Özellikle açıkladığınız nesnelerin isimlerini bilmek bebeğinizin kendisine güven duymasını sağlar. Bu nedenle 20 aylık bebeklerin sorularına onların bildiği kelimelerle cevap vermek öğrenmeleri açısından çok daha etkili olur.

20 aylık bebek gelişimin bir diğer olumlu yanı da el becerileridir.  Özellikle yazı etkinliklerinde karalama yerine basit şekiller çizmeye başlar ve top oyunlarında da topu uzak mesafelere atarlar. Diğer yandan 20 aylık bebekler taklit etme yeteneklerini davranışlarına yansıtırlar.

20 aylık bebeklerin dil gelişimi de iki sözcüklü ifadeler üzerinden ilerler.  Böylelikle sözlü anlatım kabiliyetleri hız kazanır. Yaklaşık olarak kelime hazneleri 60 kelimeye ulaşır. Hatta 20 aylık bebekler kendilerine söylenenleri de algılamaya başlarlar. Bundan hareketle de kendisinden istenen basit şeyleri yapmaya çalışırlar.

20 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre 20 aylık bebeklerin fiziksel gelişimi de boy ve kilo olarak ilerleme gösterir. 20 aylık kız bebek kilosu ve 20 aylık erkek bebek kilosu ortak olarak yaklaşık 11 kg’ dır. Boy olarak da 20 aylık kız bebek boyu 83 cm, 20 aylık erkek bebek boyu ise 84 cm olarak belirlenmiştir.

20 Aylık Bebeklerde Zihinsel Gelişim

20 aylık bebeklerin beyin gelişimini desteklemek amacıyla duyuşsal gelişimlerini de desteklemelisiniz. Buna bağlı olarak önceki aylarda olduğu gibi 20’inci aylarda da bebeklerin ihtiyacı olan sevgi eksiksiz karşılanmalıdır. Duyuşsal ihtiyaçlarının yanında 20 aylık bebeklerde özgür ve bağımsız olma isteği de gün yüzüne çıkabilir. Kısıtlamaların içerisinde kalan bebeklerde öfkelenmeler oluşur. Öfkelerini belirtme şekilleri de inatçı tavırlarından ve ağlama sıklığından anlaşılabilir. Duyularına ek olarak 20’inci aylarında korku da eklenir. Daha çok kendini güvenden hissetmeyen ve etrafını tanımakta zorlanan bebekler bu dönemde korku duygularını yoğun yaşayabilirler. Ailelerin bu durumu engellemesi için çocuklarına güven aşılamaları ve çevresi ile uyumlu hale getirmeleri gerekir.

Diğer yandan 20 aylık bebeklerde zihinsel gelişimin ilerlemesi sonucunda algılama becerileri gelişir. Etrafını çok iyi gözlemlemeyerek günlük hayatta yaşananları algılamayı başarırlar. Yine zihinsel becerilerinin sonucu olarak yapmaya başladıkları yapbozlarda fazla olan parçaları algılayabilirler. Bir diğer zihinsel gelişim becerisi ise yemek masasında kendi tabağını ayırt edebilmeleridir.

20 Aylık Bebek Neler Yapabilir

  • 20 aylık bebeklerin motor gelişimlerinin sonucunda koşmaya başladıkları görülür.
  • Evdeki eşyaların, mobilyaların üzerine tırmanabilirler, hatta zıplayabilirler.
  • Merdiven çıkarken yardım almayı bırakarak tek başlarına çıkabilirler fakat inerken yardımla inerler.
  • Parmaklarının gelişimi ile pek çok nesneyi tutarak alabilirler.
  • Kendi yemeklerini kendileri yiyebilir, bunun için de kaşık tutabilirler.
  • Kaşık tutmanın yanında kalem ve boya tutarak da çizimler yapabilirler.

Bir sonraki ay bebeğinizin nasıl gelişim sağlayacağını merak ediyorsanız 21 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.