close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 22 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 22 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır? 22 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? 22 aylık bebek neler yapabilir? 22 aylık bebek uyku düzeni nasıl olur? 22 aylık bebek eğitimi nasıl olmalıdır vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 22 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

22 Aylık Bebek Gelişimi

22 Aylık Bebek Gelişimi

22 aylık bebek önceki ayda kazandığı becerilerini, bu dönemde hızlandırmaya başlar. Örneğin daha önceki aylarda tek başına merdivenlerden çıkan bebek bu dönemde daha hızlı çıkabilir. Aynı zamanda da 22’inci ayına geldiğinde merdivenlerden yardım ile inmeyi gerçekleştirir. Yine bu dönemde ellerini yıkayabilir hatta kurulamayı da ihmal etmez. Pek çok nesneyi ve resmi işaretlerle göstererek zihninde belirginleştirebilir.

22 aylık bebekler bu dönemde istedikleri her şeyin yapılmasını beklerler. Hem kendinin hem de kendinden başka bir dünyanın olduğunu anlar. Hatta her şeyin kendi etrafında döndüğünü düşünerek, kendini evin hâkimi ilan eder. Bu durumu sözlü ifade etmektense daha çok tavırlarıyla belirtirler. Yine 22 aylık bebekler bu dönemde daha önce yedikleri yemekleri yememeye ya da zorla yemek yemeye başlarlar. Huylarının değişmesi de isteklerini davranışlarına yansıtmalarından kaynaklanır. Bu durum geçici bir süreç olduğu için bebeğinizle uyumlu olmaya ve onu zorlamamaya çalışmalısınız.

22 aylık bebeklerin fiziksel gelişimi de ilerleme gösterir. Bu değişimler, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği bebek gelişim verileridir. 22 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre, 22 aylık kız bebek kilosu 11,3 kg ve 22 aylık erkek bebek kilosu 12 kg ağırlığındadır. Diğer yandan 22 aylık kız bebek boyu 85.5 cm ve 22 aylık erkek bebek boyu 86.9 cm uzunluğundadır.

22 Aylık Bebeklerin Zihinsel Gelişimi

22 aylık bebeklerin zihinsel gelişimi de anlamsal çıkarımlar üzerinden gelişir. Yani bu dönemde bebekler yaptıkları işlerin bir anlamı olduğunu kavrayabilirler. Örneğin oyuncaklarını fırlattığında kırılabileceğini düşünürler. Aynı zamanda oyuncaklarının nerede nasıl durması gerektiğini de kavrayabilirler.

22 aylık bebeklerin zihinsel gelişimleri hafızlarını da etkiler. Örneğin daha önce canını acıtan bir durumu hatırlayarak ondan uzak dururlar(Sobanın ateşinde canı yanan bebeğin bunu hatırlayarak sobadan uzak durması gibi). Bebeklerin hafızalarını geliştirmek için oyuncakları üzerinden ya da aile bireylerinin özelliklerinden yararlanarak sorular sorabilirsiniz. 22 aylık bebeğin hafızası geliştikçe aile bireyleri yanında olmadan da onları resimlerden tanıyabilir.

22 Aylık Bebeklerin Yapabildikleri

 • 22 aylık bebekler olaylar arasında kurdukları neden sonuç bağlamını geliştirirler.
 • Düşünceleri sembolik boyut kazanır.
 • Tek başına merdivenleri çıkabilir ve de yardımla inebilir.
 • Oyunlarının içerisine taklitler dışında hafıza oyunları da eklenir.
 • Yapbozları birleştirebilirler.
 • Kendi başlarına düşmeden zıplayabilirler.
 • Ellerini yıkayabilir hatta kurulayabilirler.
 • Çatal ve kaşığı tek başına kullanarak yemek yiyebilirler.
 • Kendilerine söyleneni anlayarak kısa cümlelerle cevap verebilirler.
 • Küplerden daha uzun kuleler yapabilirler.
 • Hayır demeyi öğrenir ve 22 aylık dönemlerinde sıkça hayır demeye başlarlar.
 • Ailelerini ve yakından bildikleri kişileri resimlerden de tanıyabilirler.
 • Yeni öğrendiği kelimeleri aynı zamanda anlamları ile birlikte de öğrenebilirler.
 • Gözlemlediği ve takip ettiği aile üyelerini sadece taklit etmekle kalmaz aynı zamanda ev içindeki bireylerin rollerini de anlamaya başlarlar.