close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 3 aylık bebek boy kilo kaç olmalıdır? 3 aylık bebek gelişimi nasıl olur?  3 aylık bebeklerde zeka gelişimi, 3 aylık bebek ne yapabilir? 3 aylık bebek kaç kilo olmalıdır? 3 aylık bebeğin boyu ne kadar olmalıdır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 3 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

 

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 aylık bebek kasları daha güçlü bir hale geldiği için az da olsa vücut kontrolü yapabilir. Kucağa alındığında, kol altlarından tutulduğunda kendisini daha uzun süre dik tutabilir. Başını daha uzun süre kontrol ederek dik tutar ancak yine de başının desteklemesine ihtiyaç duyar. Elleriyle oynamaktan ve hareket eden ellerini izlemekten hoşlanır.

Başını kaldırırken dirsek ve kollarından destek alır, daha uzun süre bu şekilde durabilir. Yüzüstü yatırıldığı zaman kollarından ve dirseklerinden güç alarak gövdesini kaldırmaya çalışır.    

Yatarken bacaklarını karnına doğru bilinçli olarak çekip bırakır. Ayakları sert bir zemine basacak şekilde kollarından tutulup kaldırıldığında adım atar gibi hareketler yapar ve zemine kuvvetli bir şekilde basar. 3 aylık bebek gelişimi içerisinde hızla gelişen yetilerden biri de dokunma duyusu olduğu için farklı dokulara sahip oyuncaklar verilerek gelişmesi desteklenmelidir.

3.ayda bebeklerin beslenme ve uyku düzenleri biraz da olsa oturmuş olur. 3 saatte bir beslenme ihtiyacı hissederler ve uykuda geçirdikleri süre biraz daha azalır. 3 saatte bir besleme için anne sütü en iyi besin olacaktır. Anne sütünün mucizesine dair daha çok bilgi almak isterseniz 0-6 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3 aylık bebek boy kilosuna gelecek olursak, 3 aylık erkek bebeğin kilosu ortalama 6 kilogram ve boyu 60 cm civarında olur. 3 aylık kız bebeğin kilosu ise 5,5 kilogram ve boyu 59 cm civarına gelmiş olur.  

3 Aylık Bebekte Zeka Gelişimi

3 aylık bebek zeka ve zihinsel gelişim konularında desteklenmeye ihtiyaç duyar. Çünkü bu ayda bebeğin çevresine olan ilgisi daha da artar ve duyuları oldukça hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bebekle oyun oynarken nesneleri uzanıp alabileceği yükseklikte tutup onlara ulaşmaya çalışması sağlanmalıdır. Bu kaba motor gelişimi için uygun bir oyundur. Almayı başardığı oyuncakların adını söylemek, oyuncak hakkında basit bilgiler anlatmak zihinsel ve dil gelişimini destekleyecektir. Çünkü bu ayda bebek dinlemeye başlar ve kendince sesler çıkararak cevap verir.

Eline aldığı nesneleri ağzına götürerek tanımaya çalışır. Nesnelere dokunmasına ve ağzına götürmesine izin vermek duyularının gelişmesi ve öğrenmesinin güçlenmesi için gereklidir.

3 aylık bebekler günlük hayatlarında sık sık kullandıkları emzik, biberon gibi eşyalarını tanırlar. Onları görünce heyecanlanarak hareketlenirler.

Nesneleri takip ederek başını çevirerek izler. Anne ve babası dışındaki yabancıları da tanıyarak onlara gülmeye başlar. Nesnelerin üzerini örttüğünüzde aslında nesnenin orada olduğunu gitmediğini bilirler.

Ağladığı zaman ilgi gördüğünün farkına varan bebek bu dönemde canı sıkılınca ilgi görmek istediği için ağlamayı keşfedecektir.

3 Aylık Bebekler Neler Yapar?

3 aylık bebek annesini gördüğünde veya sesini duyduğunda ona doğru bakarak çıkardığı seslerle cevap vermeye çalışabilir. Çevresinde olup bitenlere karşı daha duyarlı hale geleceği için sosyal etkileşimi daha fazla olacaktır.

Ellerinin farkına vardığı için onları incelemek ister ve bundan hoşnuttur. Ellerini birbirine vurduğunda ses çıktığını fark eder, tek tek parmaklarını inceler, ellerini bilinçli olarak ağzına götürür. Bir şeyler tutmak için de ellerini kullandığını öğrenir ve tuttuğu nesneleri bilinçli şekilde sallar. Bir sonraki gelişim dönemi için 4 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

SON MAKALELER