close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 4 aylık bebek boy kilosu kaç olmalıdır ? 4 aylık bebek gelişimi nasıl olur?  4 aylık bebek nasıl beslenmelidir? 4 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır? 4 aylık bebek kaç kilo olmalıdır? 4 aylık bebeğin boyu ne kadar olmalıdır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 4 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artık yaşadığı dünyaya ayak uydurmaya başladı. Sizi ve onun bakımı ile yakından ilgilenenleri tanıyor, sizi gördüğünde gülümsüyor. Hareketleri daha bilinçli ve dış dünyaya karşı meraklı. Gaz sancıları artık bitiyor. Bu ikiniz için de iyi bir haber. Artık bu aylardan sonra daha düzenli uykulara geçiş yapacaksınız. Ancak 4. ayda bebeklerin yaşadığı atak haftasında bir kaç haftalık bir uyku gerilemesi dönemi yaşayacaksınız. Bu durumda korkmanıza gerek yok. Her bebeğin yaşadığı bir dönemdir. Sizin yapmanız gereken sabırlı olmak. Bebeğiniz bu atak döneminde biraz huysuz, hırçın davranışlar sergileyebilir ve uyku reddinde bulunabilir. Bu dönemler her bebeğin yaşına ve gelişimine ayak uydururken atlattığı kara bulutlu dönemlerdir. Merak etmeyin atak haftanız bittikten sonra sizi güneşli günler bekliyor olacak!

Atak haftasını atlattıktan sonra dünyayı daha iyi tanıyan, daha düzenli ve uykusu da dengelenmiş bir bebeğiniz olacak.

4 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi

4 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre 4 aylık kız bebek kilosu 6,  4 aylık erkek bebek kilosu ise 6,5 tir. 4 aylık bebek boyu ortalaması ise kız bebeklerde 61,5, erkek bebeklerde 62,5 tir. Doktorlar genellikle 4.ayın sonunda bebeğin doğum kilosunun iki katına çıkmış olmasını beklerler.

Bu aylarda bebeğin yüzüstü yatarken başını doksan derece kaldırması beklenir. Ayrıca oturur pozisyonda iken başını dik tutabilir. Bebeğiniz bu aylarda bol bol güler ve kahkaha atar, mutlu ve mutsuz olduğu zamanları belli eder. Eline verilen her şeyi ağzına götürür. Bu nedenle eline ufak şeyleri vermekten kaçınmanızda fayda olacaktır.

4.ayda nadir de olsa bebekler diş çıkarabilir. Eğer fazla salya akıtıyorsa, bir iki günlük ishali varsa ve ateşi 37 ile 38 arasında seyrediyorsa diş yerlerini kontrol etmeniz de fayda var.

4 Aylık Bebek Duyuşsal Gelişimi

Bu ayda bebeğin görsel ve işitsel duyularını tam anlamıyla tamamlamıştır. Sesinizi duyduğu zaman size dönecek ve tepki verecektir. Renkli oyuncaklar da çok ilgisini çekecektir. Ona çıngırak verebilirsiniz ve ilgisini çekecek neşeli müzikler açabilirsiniz.

Bebeğinizin ilk ayları zihin gelişiminin en yüksek olduğu zamanları, sürekli etrafını inceliyor ve tanımaya çalışıyor. Sizin konuşmalarınızı dikkatle dinliyor onları taklit etmeye çalışıyor. Bu dönem ona kitap okumaya başlamalısınız, ona kitaptaki resimleri göstererek tepkilerini gözlemleyebilirsiniz.

4 Aylık Bebek Beslenmesi ve Uyku Düzeni

Bu aylarda bebeğinizin temel besin kaynağı anne sütü veya formül mama olmalıdır. Özellikle emziren anneler bebeğin bu ayda memeye daha çok düşkün de olabilir ya da kısa süreli bir meme reddi dönemi de yaşayabilirsiniz. Size tavsiyemiz sabırlı olmanız çünkü bu durum muhtemelen atak haftasından kaynaklı olacaktır. Bu sürecin geçici olduğunu unutmayınız. Ayrıca belirtmek gerekir ki ek gıda için acele etmeye hiç gerek yok, 6 ayınızın dolmasını beklemelisiniz. Bebeğiniz için en iyi besin hala anne sütüdür. Anne sütü mucizesinin önemini anlamak için 0-6 ay bebek beslenmesi başlıklı yazımızı, ek gıda hakkında bilgi almak isterseniz 7 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyku düzenine gelince 4 aylık bir bebek geceleri ortalama 11-12 saat uyur ve beslenme için uyanır. Gündüzleri ise ortalama 2-2, 5 saatte bir uykuya ihtiyaç duyar. Bir sonraki ay nelerle karşılaşacağınızı öğrenmek için 5 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyabilirsiniz.

SON MAKALELER