close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 5 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 5aylık bebek gelişimi nasıl olur?  5 aylık bebek nasıl beslenmelidir? 5 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır? 5 aylık bebek kaç kilo olmalıdır? 5 aylık bebeğin boyu ne kadar olmalıdır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 5 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin yavaş yavaş kendini ifade etmeye başladığı ve hareketlendiği dönemlere giriyorsunuz. Sürekli olduğu yerden hareket etme çabaları ve dönme çalışmaları ile karşılaşacaksınız. Bu dönemde sık sık sizinle konuşmaya, iletişim kurmaya çabalayacaktır. Kalabalık ortamlarda sizden ayrılmak istemeyecektir. Aynı zamanda sizin yanından ayrılmanıza da izin vermeyeceği bir döneme hazır olun. Ufak tefek işlerinizi halletmek için onun bulunduğu odadan ayrılırken ce'e oyunu oynayarak geri geleceğinize çocuğunuzu ikna edebilir ve böylelikle en azından kısa bir süreliğine de olsa bebeğinizin yanından ayrılabilirsiniz.

5 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

5 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre 5 aylık kız bebeklerin kilosu ortalama 6.5, 5 aylık erkek bebeklerin kilosu ise ortalama 7 dir. 5 aylık kız bebeklerde boy uzunluğu ortalama 63,5 cm iken 5 aylık erkek bebeklerde boy 65 cm dir.

Bu aylarda bebeğiniz dik oturtulduğunda başını da dik tutabilir. Bunun yanında bir yerden bir yere yuvarlanabilir. Bu yüzden artık bebeğinizi yüksek yerlerde tek başına bırakmamalısınız. Onun ilk dönüşünü yerde tamamlamasını istemezsiniz. Bebeğinizi yüzüstü yatırdığında kollarından destek alarak göğsünü kaldırabilir. Eline verdiğiniz bir nesneyi parmakları ile tutabilir. Eline çıngırağını verdiğinizde onu tutup sallayabilir. Sırtüstü yatarken ayakları dikkatini çeker ve ayaklarını inceler hatta ayak parmaklarını emebilir.

5 Aylık Bebeğin Duyuşsal Gelişimi

Bebeğiniz artık pek çok rengi birbirinden ayırt edebiliyor ancak tabi ki hala favori renkleri parlak ve canlı olanlar. Gözü ile nesneleri takip ediyor ve küçük nesneler dikkatini çok çekiyor.  Sizi ve babasını, sık sık gördüğü kişileri yabancılardan ayırt edebilir. Bir başkası onu kucağına almak istediğinde sizin kucağınızdan ayrılmak istemediğini göreceksiniz. Veya hep tanıyor olduğu kişilerle vakit geçirmek istediğini, onlarla oyunlar oynadığını göreceksiniz. Bebeğiniz artık nesne devamlılığını da kazanmaya başladı. Ondan bir oyuncağı aldığınız zaman sizden geri isteyebilir. Özellikle uzağında olan ulaşamadığı nesnelere ulaşmaya çalışacaktır. Onu hareketlendirmek için sevdiği bir oyuncağı biraz ilerisine koyarak bebeğinizi de yüzüstü yatırın, böylece ona güzel bir aktivite yaptırabilirsiniz. Oyuncağına ulaşmak için oldukça çaba harcayacaktır. 5 aylık gelişim belirtisi olarak, bebeğiniz aynada kendisini görünce tepki verecektir. Birlikte oynayacağınız başka bir oyun da onu aynanın karşısına koyarak kendisine verdiği tepkileri gözlemlemek olabilir. Bu ay bebeğinizi oyun minderine de koymaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında vakit geçirmesi için ona farklı dokunma hisleri veren ve ses çıkaran bez kitaplardan alabilirsiniz.

5 Aylık Bebeğin Beslenmesi ve Uyku Düzeni

Bebeğinizin temel besinini hala anne sütü ve formül mama oluşturuyor. Ek gıdayı erken vermek için hevesli olan annelere hatırlatmak gerekir ki ek gıdaya erken başlamanın bebek için oldukça fazla zararı vardır. Bunun en büyük etkilerinden biri bebeğin besin alerjisi yaşama riskinin artmasıdır. Ek gıda ve beslenme hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için ay ay bebek beslenmesi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Uyku düzeninde görülecek değişiklikler ise şöyle; bebeğinizin gündüz uyku aralıkları gitgide açılıyor. Gündüz 3 parça uyku uyuması gerekiyor. Gece ise en az 10 saat uyumalı ve acıktıkça kalkıyor olmalı. Toplam uyku saati ise genel olarak 12-14 saat arasında değişim göstermelidir.Ara ay olan 6.  Ay da neler olduğunu öğrenmek için 6 aylık bebek gelişimi yazımıza da göz atmalısınız. 

SON MAKALELER