close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 6 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 6 aylık bebek gelişimi nasıl olur?  6 aylık bebek nasıl beslenmelidir? 6 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır? 6 aylık bebek kaç kilo olmalıdır? 6 aylık bebek boyu ne kadar olmalıdır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 6 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

6 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin her açıdan büyük bir gelişim göstereceği dönemlerden birine geldik. O artık fiziksel, duygusal ve zihinsel açıdan oldukça aktif olduğu bir dönemin içinde. Şimdiye kadar ikiniz de sabırlı davrandınız ve yalnızca mama veya anne sütü ile beslediniz bebeğinizi. Bebeğiniz 6.ayını tamamladığı zamandan itibaren artık ek gıdanın tadımlarına da yavaştan başlayacaksınız.

6 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

6 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre 6 aylık kız bebek kilosu 7 iken 6 aylık erkek bebek kilosu 7,5 tir. Boy ortalaması ise 6 aylık kız bebek boyu 65,5 cm iken, 6 ay erkek bebek boyu 67’ cm’dir.

Bebeğiniz artık eskisi kadar hızlı bir büyüme göstermeyecek. Eskiden her ay neredeyse 1 kiloya yakın kilo alan bebeğinizin, bu aydan sonra kilo alımı yavaşlıyor. Bu normal bir durum, bebeğinizin az kilo aldığını görünce endişeye kapılmamalısınız.

Bu durum boyu için de geçerli, bundan sonra aylık yarım santim ile 2 santim arsında boy uzaması normaldir. Bebeğin bu aydan sonra artık dik oturabilir ve başını tamamen dik tutabilir. Başı ile sizi rahatlıkla takip edebilir. Aynı zamanda bu ayda yerde yuvarlanarak ve sürünerek hareket edebilir.

6 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimi

Bebeğinin görme duyusundaki derinlik algısı iyice artmış durumda ve daha karışık görselleri de birbiri ile ayırt edebilir durumda. Bu nedenle kitaplara da ilgisi önceki ayına nazaran daha çok artacaktır. Bunun yanında bu aydan itibaren bebeğiniz kendi ismini ayırt edebilir ve ona seslendiğiniz zaman size bakabilir.

Bebeğin 6.ayı ile birlikte kendi bağımsız varlığının da farkına varmaya başlar. Kendisinin başka bir varlık olduğunu algılayarak başka insanlarla da bunun farkında olarak iletişim kurmaya başlar. Bu dönem bebeğinizin yapmaktan en çok keyif aldığı şey kendi vücudunu keşfetmek ve sizinle bol bol vakit geçirmek olacaktır. Siz günlük rutini devam ettirirken, bebeğinizi de yanınızda tutup sürekli onunla iletişim halinde kalarak, aynı zamanda ona da oyun oynama fırsatı vermiş olursunuz. Bu ay bebeğinize farklı yüz ifadeleri yaparak mimikleri öğretebilirsiniz, ayrıca ona kendi resimlerinizi göstererek bu anne, bu baba diye tanıtabilirsiniz.

6 Aylık Bebeğin Beslenmesi ve Uyku Düzeni

Bebekler altıncı aylarında desteksiz oturmaya ve otururken kafalarını dik tutmaya başlarlar. Bu durum onların artık ek besin almaya hazır olduklarının göstergesidir. Ek besine geçişte dikkat etmeniz gereken bir nokta bebeğinize besinleri oturur pozisyondayken yedirmek olacaktır. Ayrıca aklınızda bulunsun bebeğinizin midesi ve bağırsakları hala çok hassas.

Ana besini hala anne sütü veya formül mama olmalı. Bebeğiniz için 6-8 aylar arası ek gıdayı tadım dönemleri olarak değerlendirilmelidir. 6.ayda ona verebileceğiniz besinler yoğurt, patates, kabak, havuç, elma olabilir. Bu besinleri de BLW yöntemi ile her gün biraz biraz artırarak ve tadım yaptırarak vermelisiniz. Bebeklerde BLW yöntemi hakkında daha çok bilgiye sahip olmak için 7 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyku Düzeni ise hala 5. Ayı ile hemen hemen aynı olmalıdır. Bebeğinizin 10-12 saati gece olmak üzere günlük 12-14 saat aralığında uykuya ihtiyaç duyduğu bir dönemde olduğunu da unutmamanız da fayda var. Bir sonraki ayda bebeğinizin hangi gelişimler içerisinde olduğunu merak ediyorsanız 7 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

6 Aylık Bebekler için En iyi oyuncaklar

6 Aylık bebeklerin gelişim, beslenme ve uyku düzenli hakkında bilgiler verdik. Şimdi gelelim bu gelişimleri destekleyen ve arttırmaya yardımcı olan oyuncakların neler olduğuna. Hareketliliği artan miniklerin zihinsel gelişimleri ve merakları da aynı şekilde artacaktır. Bu nedenle artık çıngırak ve diğer oyuncaklar onlar için biraz daha geride kalacaktır.

 Beslenme yönünde büyük yenilikler içerisinde olan bebekler oyuncaklar yönünden de yeniliklere sahip olmalıdır. İlgilerini kolayca çeken, eğlenmelerini sağlayan ve bir yandan da motor becerilerini geliştiren oyuncaklar satın almak gerekir. Artık farklı gıdalar tadan ve oturabilen bebekler için zihinlerini olumlu yönde etkileyen oyuncaklara ihtiyaç duyarlar. İşte sizler için hazırladığımız 6 aylık bebek oyuncakları listesi aşağıda yer almaktadır.

  • İç içe geçen küp ya da bardaklar
  • Dokun ve hisset temalı duyusal gelişimlerini destekleyen kitaplar
  • Düğmeli oyuncaklar
  • İtmeli arabalar ya da tekerlekli oyuncaklar
  • Aynalı oyuncaklar
  • Oyun halısı
  • Dönenceler
  • Açılır kapanır oyuncaklar
  • Şekilli oyuncaklar içerisinden dilediklerini seçebilirsiniz.

Oyuncak seçimi yaparken temizliğinin kolay olması, küçük parçalar içermemesi, sağlığa zararlı maddelerden yapılmış olmaması ve bebeğin ilgisini çekecek özelliğe sahip olması gibi önemli uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Eğlence ve eğitim öncesi sağlığa önem vermeyi unutmayalım. Sağlık koşullarını tehlikeye atmadığından emin olduğumuz oyuncaklar arasından seçim yaparken üzerinde yer alan +6 ay ibaresini dikkate alalım.

 

 

 

SON MAKALELER