close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 7 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 7 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır? 7 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? 7 aylık bebek neler yapabilir? 7 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır? 7 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?  vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 7 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin tek başına tutunarak ayakta durabildiği, emeklemeye hazır olduğu ve bir başkasıyla yanında siz olmadan durmak istemediği dönem 7 aylık olduğu zaman başlayacaktır.

7 aylık bebek kilo boy hesaplamalarına göre 7 aylık kız bebek kilosu ortalama 7.7 kilogram iken, 7 aylık erkek bebek kilosu 8.4 kilogramdır. Ortalama 7 aylık kız bebek  boyu  67.3 cm iken 7 aylık erkek bebek boyu 68.5 cm olarak hesaplanmaktadır.

7 aylık olan bebeğiniz daha bağımsız olarak hareket etmek istediğinden emekleme çabası içerisine girer. Önceki ayda geriye doğru kayarak başlattığı emekleme hamlelerini bu ay içerisinde ilerleterek normal şekilde emekleme aşamasına geçecektir. Bebeğinizi bu dönemde yalnız bırakmamanız gereklidir. Çünkü emeklerken tutunabileceği bir yer bulduğunda buralardan destek alarak ayağa kalkmak isteyecektir. Sehpadan ya da masadan sarkan bir örtüden destek alarak ayağa kalkmak isterken başına buralarda bulunan objeleri düşürmesi önlemeniz gereken bir tehlikedir. Bebeklerin emeklemesinde yardımcı rol oynamak için bebeklerde emekleme eğitimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hareketlenen bebeğiniz ulaşabileceği her yerdeki nesneleri alabilmek için uğraş verecektir erişebileceği yerlerde minik parçalı, boğulma tehlikesi oluşturan nesneleri bırakmamanız oldukça önemlidir. Bu dönemde ev dekorasyonunu hareketli hale gelen ancak tehlikelerden haberdar olmayan bebeğinize göre ayarlamanız gerekir.

7 aylık dönemde ek gıdaya geçiş yapıldığı için bebek geceleri çok sık acıkmayacak ve daha az uyanacaktır. Ancak hareketlendiği ve merakı arttığı için gece uykularına daha geç saatlerde dalacak ve uyumamak için direnecektir. Bebeğiniz bu ayda beslenmesinde bwl yöntemine geçiş sağlayacaktır. Bwl yöntemi hakkında daha fazla bilgi almak için 7 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz diş çıkarmamışsa bu ay içerisinde ilk dişlerini çıkaracaktır diş çıkarırken biraz huzursuz olması, ateş ve ishal gibi durumlar görülmesi normaldir. Ayrıca bebeğinizin diş etinde morarmalar görebilirsiniz. Bu durum sizi korkutmasın tamamen diş çıkarmasına bağlı olarak bu morarmalar meydana gelmektedir. Bebeklerde diş morarması hakkında daha fazla bilgi almak için bebeklerde diş eti morarması başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

7 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Kendisiyle ilgilenilmesinden, kitap okunmasından ve oyunlar oynanmasından hoşlanan bebeğiniz bu ayda kitaplardaki büyük renkli resimlere bakmaktan keyif alacaktır. Ses çıkaran oyuncaklar, oyuncakların sırayla dizilmesi ve toplanması, hafifçe zıplatılmak, müzik ve dans hoşlandığı şeylerin başında gelir.

Bu dönemde ayrılık korkusu yaşamaya başlayan bebek tanımadığı yabancılarla yalnız kalmak istemeyecektir. Bu nedenle bakıcıya teslim edilecekse ebeveynleri ve bakıcı ile birlikte birkaç gün geçirerek bakıcısına alıştıktan sonra yalnız bırakılmaları uygundur. İşe giderken bebekten gizlice kaçmak yanlış bir harekettir. Gizlenerek kaçmak yerine durum anlatılmalıdır, zamanla her şeye olduğu gibi bu duruma da alışacaktır.    

7 aylık bebeklerde gece uykularına geçerken ten teması kurmak isteyecektir. Bu dönemde bebek ebeveynlerinin tepkilerini ölçmek için aniden değişik davranışlarda bulanabilir, yanlış bir hareketine kızıp bağırmak yerine üzülerek tepki vermek onu yanlış hareketinden vazgeçirecektir. Bebeğinizin hareketlerine verdiğiniz tepkiler onun zihinsel ve duygusal gelişimi için oldukça önemlidir.

7 Aylık Bebekte Dil Gelişimi

Bu dönemde ufak konuşma denemeleri yapan bebeğiniz ardışık sesler çıkaracaktır. De-de,, ba-ba, ma-ma gibi bu sesler anlamı bilinerek bilinçli bir şekilde çıkardığı sesler değildir. Dudak, dil ve damağını kullanarak emme, baloncuk çıkarma, yalama gibi hareketler yapması konuşmayı öğrenme aşamasının bir parçasıdır. Dil gelişimini desteklemek için ona kitap okumanız, sık sık konuşmanız, konuşurken yüz hareketi ve mimiklerle konuşmanızı desteklemeniz gibi ayrıntılar öğrenme sürecini hızlandıracaktır. Günlük rutinleri tekrarlarken yapılan şeyi ona anlatmanız, adıyla seslenmeniz bebeğinizin dil gelişimi için oldukça faydalı olacaktır. Bebeğinizin konuşmayı öğrenebilmesi için onunla bebek sesi ve bebek kelimeleri ile değil tane tane ve kelimeleri doğru söyleyerek konuşmanız gereklidir. Bir sonraki ayda bebeğinizin hangi gelişimleri göstereceğini merak ediyorsanız 8 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

SON MAKALELER