close
close

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, 8 aylık bebek boy kilo nasıl olmalıdır? 8 aylık bebek kilosu kaç olmalıdır? 8 aylık bebek boyu kaç olmalıdır? 8 aylık bebek neler yapabilir? 8 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır? 8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?  vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız 8 aylık bebek gelişimi okumaya başlayabilirsiniz.

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 8 aylık olduğunda dikkati çeken en önemli gelişimi dili anlayarak kullanmaya başlaması olacaktır. Önceden tekrarlayan seslerle çıkardığı de-de ba-ba gibi kelimeleri 8. ayında anlamlarını öğrenmiş olarak bilinçli bir şekilde kullanmaya başlayacaktır. Bebeğinizin bu gelişimini desteklemek için onu dinlemeniz, sürekli diyalog halinde olmanız oldukça önemlidir.

8 aylık bebek boy kilo hesaplamalarına göre; 8 aylık kız bebek kilosu 8 kilogram civarı, 8 aylık erkek bebek kilosu için 8.6 kilogram olarak belirlenmiştir. Ortalama 8 aylık kız bebek boyu  69 cm iken,  8 aylık erkek bebek boyu 71 cmdir.

8. aya girmesi ile bebeğinizin uyku düzeni de oturmaya başlayacaktır. Bebeğiniz gece uyuyup sabah uyanmaya başlar, gün içinde de 1-2 seferlik birkaç saat süren uykuları olacaktır.

El ve göz koordinasyonunun oldukça hızlı gelişmiş oluğu bu dönemde bebeğiniz uzakta olan nesneleri de kolaylıkla fark etmeye başlar. Odanın diğer tarafında duran oyuncağını fark ederek eliyle göstermeye başlayan bebeğiniz oraya doğru giderek oyuncağını almak isteyecektir.

Dokunmak bebeklerin her zaman sevdiği bir eylemdir ancak 8. ayda bu durum daha da farklı bir hal alacaktır bebeğiniz farklı dokulara sahip eşyalara dokunmaktan keyif alacaktır.

8 Aylık Bebeğin Zihinsel ve Motor Gelişimi

8 aylık olmuş olan bebeğiniz bu ayda desteksiz olarak oturmaya başlayacaktır. Üst gövdeyi kontrol etme özellikleri çok daha fazla gelişecektir ve bu gelişimi oyun oynarken sergileyecektir. İlk günlerde oyuncaklarına uzanırken dengesini kaybedip düşerken bu aydan sonra dengesini kolaylıkla sağlayacaktır. Sevdiği oyuncaklarını uzağa koyarak onlara uzanmasını sağlarsanız hem dengesini sağlama yeteneğini hem de karın kaslarının gelişimini desteklemiş olursunuz.

Nesne devamlılığı dediğimiz durum yani nesnelerin onun görüş alanından çıktığında yok olmadığını aslında orda olduğunu fark etmesi bu ayda olacaktır. Bu durum ona ilginç gelir ve elindeki nesneleri fırlatarak denemeler yapar. Elinizdeki bir oyuncağını örtünün ya da yastığın altına sakladığınızda onun aslında orda olduğunu bilecek ve almak için oraya yönelecektir.  

Bebeğinize oyun oynarken bir kaşık vermek oyun oynayarak eğlenmesini ve kendi kendine yemek yemeye başlaması için ilk adımları atmasını sağlayacaktır. Bu dönemde bebeğinizle birlikte oyunlar oynamanız, çeşitli hareketleri yapmaları ve konuşmaları konusunda teşvik etmeniz zihinsel ve motor gelişimleri için oldukça önemlidir.

8 Aylık Bebeklerde Beslenmenin Gelişime Katkısı

Herhangi bir sağlık sıkıntısı yaşamayan bebeklerde ortalama olarak 6 aylık dönemde ek gıdaya geçiş sağlanmış olmaktadır. 6 aylık dönemden 8 aylık döneme kadar da pek çok besin türü denenmiş ve bebeğinizin beslenme planı oluşmuştur. Bebeğinizin günlük enerji ihtiyacının yarısı anne sütü veya formül mamalardan diğer yarısı ise ek besinlerden sağlanır hale gelmiştir. . Bebeğinizin bu ayki dönemde nasıl besleneceğine dair daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız 8 aylık bebek beslenmesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki aylarda olduğu gibi pürüzsüz ve sıvı kıvamdaki mamalar yerine daha koyu kıvamlı besinlerin yemek listesine eklenmesi gerekmektedir. Bu ayda parmak gıdalar olarak bahsettiğimiz bebeğinizin kendi kendine alarak yiyebileceği ufak doğranmış yumuşak meyve ve sebze gibi besinler verilmesi özellikle motor hareketlerinin gelişmesine ve çene gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Ancak bu ayda çıkmış olan ön kesici dişler çiğneme yapmasına yeterli değildir. Bu nedenle bebeğinize parmak mama verdiğinizde yanından ayrılmamanız gıdanın boğazına kaçması halinde müdahale etmeniz açısından gereklidir. Bir sonraki ay bebeğinizin hangi gelişimleri sağlayacağını merak ediyorsanız 9 aylık bebek gelişimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

SON MAKALELER