close
close

16 Aralık 2020

644

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeklerde emzirme sıklığı nasıl olmalıdır? Bebeğin sürekli emmek istemesinin nedenleri ve Emzirme düzeni hakkında bilgiler vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız.  Eğer hazırsanız bebeğim sürekli emmek istiyor başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeğim Sürekli Emmek İstiyor

Bebeğim Sürekli Emmek İstiyor

Bebekler sürekli emmek isterler bu sağlıklı gelişen bir bebek için anormal bir durum değildir. Bir bebeğin sürekli emmek istemesinin pek çok sebebi olabilir. Sürekli emmek isteyen bebekte herhangi bir sıkıntı ya da sorun olmayacağı gibi bazı rahatsızlıkların da sinyallerini verebilir.

Bebek gelişimini ve beden dilini iyi gözlemleyen bir anne bebeğinin neden sürekli emmek istediğini anlayabilir. İyi bir gözlem ve sinyalleri doğru yorumlayabilmek sıkıntıların biran önce giderilebilmesi için de oldukça önemlidir.

Bebeğin Sürekli Emmek İstemesinin Nedeni Neler Olabilir?

Her bebeğin emiş hızı farklıdır. Bazı bebekler kısa sürede doyarken bazıları uzun sürede doyamayabilirler. Bebeğin sürekli emmek istemesinin nedenleri de oldukça farklı olabilir. Fiziksel açlık, anne sütünün yetmemesi, kolik, gaz, reflü, anneye yakın olma güdüsü gibi sebeplerle bebek sürekli emmek isteyebilir.

Bebeğin çabuk acıkması hemen emmek istemesinin ilk sebeplerindendir. Anne sütünün yetmemesi de bebeğin doymamasına ve sürekli olarak emmek istemesine yol açacaktır. Ağlama krizlerinin eşlik ettiği bir emme isteğine kolik neden olabilir. Ağlarken emmeye çalışması hava yutarak gaz sancısı çekmesine ve daha çok ağlamasına neden olacaktır. Bu bebekleri kundak yaparak anne karnındakine benzer sesler dinletmek sakinleştirecektir.

Gaz ve reflü bebeklerin daha çok emmek istemesini tetikleyen durumlardır. Bu gibi durumlarda bebek annesine daha çok yakın olmak ister. Bunu emerek sağlamaya çalışır. Annesine daha çok ihtiyaç duyan onunla tensel temas kurmak isteyen bebekler de daha çok emmek isterler.

Bebeğinizi gözlemleyerek emmek istemesinin temel sebebini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bebeklerde Emzirme Düzeni Ne Olmalıdır?

Annelerin emzirme konusunda en zorlandıkları konulardan birisi de ne sıklıkla emzirmeleri gerektiğini bilememeleridir. Aslında bu sorunun cevabı gayet basittir; bebeğinizi her istediğinde istediği kadar emzirmeniz gerekir.

Büyüklüğüne bağlı olarak bebeklerin emme sıklıkları ve süreleri farklılaşacaktır. Ancak mama ile beslenen bebeklerin beslenme düzeni meme emen bebeklerden daha farklıdır. Biberon ile mama emen bebeklerin anneleri bebeklerinin ne kadar mama aldıklarını görürler. Bu nedenle içleri rahattır. Ancak meme emen bir bebeğin ne kadar emdiğini göremeyen anne bebeğin doyup doymaması konusunda emin olamamaktadır. Bu nedenle emzirme sıklığı ve süresi konusunda şüpheleri olur. Esas olan ise bebeğinizin istediği zaman istediği kadar emmesini sağlamaktır. Emen bir bebek en geç 2 saatte bir acıkır. Bu nedenle uyuyor olsa bile son emmesinin üzerinden iki saat geçmişse uyandırıp emzirmeniz gereklidir.

Yeni doğan bebeğin midesi çok küçük olduğu için hemen doyar çabuk sindirir ve çabuk acıkır. Bu nedenle sık sık emzirilmelidir. Emzirmenin bebek için faydalarını öğrenmek istiyorsanız eğer yeni doğan bebek emzirme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.