close
close

5 Aralık 2020

192

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebekler ne zaman konuşur? Bebeklerde dil gelişimi  vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklere hayır nasıl öğretilir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeğimin İlk Kelimesi

Bebeğimin İlk Kelimesi

Her anne ve babanın büyük bir heyecanla beklediği şey bebeklerinin konuşmaya başladıklarında ilk olarak hangi kelimeyi söyleyeceğidir. Bebeğin ilk kelimesi de ilk dişi, ilk adımları kadar önemlidir. Bunların hepsi bebek gelişimine göre farklılık göstermektedir.  

Bebeğin dil gelişimi anne karnında başlar ve bebeğinize gösterdiğiniz ilgi ve özene bağlı olarak gelişim gösterir. Dil gelişimi konusunda desteklenerek dili iyi öğrenmiş bir bebek ileriki yaşamında kendini iyi ifade eden ve kendisine güvenen bir birey olacaktır.

Bebekle anne karnında 6 aylık oldukları zaman iç kulak gelişimini tamamlamış olur ve çevresel sesleri duyabilirler. Bu dönemde annenin sesini diğer seslerden ayırabilir ve buna tepki gösterirler.

Doğum sonrasında ise kendisiyle ilgilene kişilerin seslerini kolaylıkla tanırlar. Duydukları sesleri taklit etmeye başlayan bebeğin ilk kelimeleri basit ve tekrarlayan hecelerden oluşan kelimeler olacaktır.

Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Konuşmak ve dil gelişimi sadece kelimelerin ağızdan dökülmesi olarak algılanmamalıdır. Söylenileni anlama, uygulama, dinleme ve tekrar ve taklit etme gibi becerilerin bütünü dil gelişimini kapsar.

Bir bebeğin konuşmaya başlaması, ilk kelimelerini söylemesi nörolojik ve fizyolojik bir sıkıntı olmadığı sürece 12-18 aylık dönem içerisinde gerçekleşir. Tek bir kelime ile başlayan konuşma evresi zamanla kelime sayısının artması ve basit cümleler kurma şeklinde gelişim gösterir.

Bebeğin ilk kelimesi genellikle bir nesne ya da fonksiyonu ile ilgilidir. Örneğin ‘atdaa’ dışarıyı anlatır, ‘uu’ suyu anlatmak için kullanılır. Bebeğin ilk on kelimeyi öğrenip belleğine yerleştirdikten sonraki öğrenme süreci daha hızlı olacaktır. Daha sonra kullanılan kelimelerin hece sayısı da daha fazla ve heceler de karışık olacaktır.

Bebekler konuşmayı öğrenme süresince beden dilini de aktif olarak kullanmaktadır. Bir kelimeyi söyleyemedikleri zaman vücut hareketleri ile kelimeyi destekler. Örneğin araba kelimesini düzgün söyleyemeyen bebek bu kelimeye benzer sesler çıkarırken bir yandan eliyle arabayı işaret edecektir.

Dil Gelişimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Her bebeğin  dil gelişimi farklıdır ve bunu etkileyen değişik faktörler söz konusudur.  Bunlar aşağıdaki gibi sırlanabilir;

  • Genetik özellikleri
  • Ağız, dil, damak, ses telleri gibi fizyolojik yapısı
  • Fiziksel ve ruhsal durumu
  • Algısal, bilişsel ve nörolojik gelişimi
  • Aile yapısı ve sosyo kültürel etkenler
  • Annenin ilgisi
  • Cinsiyet