close
close

17 Ocak 2021

508

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Doğum nasıl anlaşılır? Doğum ne zaman başlar?  Doğumun başlaması için ne yapılabilir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeğin doğum kanalına girmesi başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeğin Doğum Kanalına Girmesi

Bebeğin Doğum Kanalına Girmesi

Hamilelik sürecinde sabırsızca beklenen doğum anı, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesinde çok etkilidir. Doğum suyunun gelmesi, sancıların başlaması derken anne adayları bir anda kendilerini doğum masasında bulur. Bu etmenler doğum öncesi doğuma hazırlıkta meydana gelse de asıl doğumu başlatan hareket, rahimden çıkan bebeğin doğum kanalına girmesidir.  İçeriğimizde de doğum anında bebeğin kanala girmesinin nasıl anlaşıldığına ve bebeğin doğum kanalına girmesi için yapılacaklara yer verdik.

Doğum kanalına bebeğin girmesine ‘angajman’ diğer bir ifade ile ‘bağlanma’ denir. Doğumun başlangıcı olarak kabul edilen bağlanmada, özellikle bebeğin baş kemikleri birleşerek tam ortada yer alır. Bu durumdan sonra da bebeğin doğum kanalında ilerlemesi devam eder. -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3 şekli ile tanımlanan ilerleme, artan değerlerini vajina bölgesine yaklaştıkça gösterir. Hatta +2 ilerlemesi sağlandığında bebeğin doğumu neredeyse tamamlanmak üzeredir. Ayrıca bebeğin doğum kanalına girmesi sağlanmazsa doğumun başlayamayacağını hatırlatmakta da fayda var.

Bebeğin Doğum Kanalına Girdiğini Gösteren Belirtiler

Doğumun başlangıcı anne karnında 36. Haftasında olan bebeğin doğum kanalına girmesi ile başlar. Bebeğin bu hareketliliği yaşaması durumunda da anne adayında görülen bazı belirtiler vardır. Bu belirtileri takip ederek bebeğin doğum kanalına girdiğini anlayabiliriz. Doğumun başlayacağı hafta biraz geç ya da biraz daha erken de olabilir. Erken doğumda ve geç doğumda neler olabileceği normal doğumun ne zaman olacağı hakkında bilgi almak isterseniz, normal doğum kaçıncı haftada olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Bebeğin doğum kanalına girmesi sonucunda anne adaylarının da karın bölgelerinin üstünde bir boşluk hissedilir.
 • Bebeğin yukarıda yer almasından kaynaklanan akciğerlere basınç zorluğu kanala doğru ilerlemesi sonucunda azalmaya ve daha rahat nefes alışverişi yapılmaya başlar.
 • Yine hamilelik şikâyetlerinden biri olan mide yanması şikâyeti de kanala ilerleme sonucunda ortadan kalkar.
 • Anne adayının mesanesinde baskı oluşur.
 • İdrar çıkma hissinde artış meydana gelir.
 • Bebeğin anne karnındaki hareketliliğinde azalmalar olur.
 • Gerçek doğum kasılmalarından önce ortaya çıkan yalancı doğum sancıları görülür.
 • Ayrıca vajina akıntıların şiddeti de artar.

Bebeğin Doğum Kanalına Girmesini Nasıl Sağlayabiliriz?

Doğumun başlaması için bebeğin doğum kanalına girmesi mutlaka gereklidir. Fakat aksi gelişen durumlar ve bebeğin doğum kanalına girmesinde yaşanan gecikmeler için yapılan yöntemler vardır.  Daha çok anne adayının yapması gereken bu yöntemleri sırasıyla açıklayalım.

 • Anne adayları hamileliklerinin son dönemlerine yaklaşmaları ile birlikte vücutlarını ve kaslarını rahatlatmalıdırlar. Bunun için düzenli egzersiz yapılmalı ve bebeğin aşağıya doğru inmesine yardımcı olunmalıdır. Egzersizler için hamilelikte egzersiz başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz.
 • Yapılacak egzersizler için de dizlerinizi her iki taraftan geniş bir biçimde açarak oturmaya çalışmalısınız. Böylelikle karnınız aşağıya sarkarak rahim bölgenize baskı uygulanmasını sağlayacaktır.
 • Günlük yürüyüşler de bebeğin doğum kanalına girmesi için gereken inmeyi kolaylaştırdığı görülür. Gün içinde 1 ya da 2 saat düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Tüm bunların yanında yaşanan cinsel ilişki de anne adayını ve bebeğini doğuma hazırlar. Özellikle doğal yollardan gerçekleşen cinsel birleşim rahim ağzını genişletir. Daha fazla bilgi için hamilelikte cinsellik kategorimize göz atabilirsiniz.