close
close

8 Şubat 2021

405

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebek aldırma yöntemleri nelerdir? Bebek ne zamana kadar aldırılır? Kürtaj ne zamana kadar yapılabilir? Kürtajdan sonra nelere dikkat edilir? Bebek aldırma işleminden sonra nelere dikkat etmek gerekmektedir? Kürtaj veya bebek aldırma işlemi nasıl yapılır? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebek aldırma başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebek Aldırma

Bebek Aldırma

Cinselliğin ve hamileliliğin zamanlaması kimi zaman uyumlu olmayabilir. Çiftler bebek sahibi olmak için kontrollü ve sistemli bir cinsellik yaşayabileceği gibi kimi zamanda bebek sahibi olmak istemedikleri cinsel hayatlarını yaşayabilirler. Her ne kadar hamileliğin önüne geçmek için doğum kontrol yöntemlerini denemiş olsalar da bazen beklenmedik hamilelikler yaşanabilir. Çünkü hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 kesinlik vermez.  Beklenmedik hamileliği sonlandırmak için kadın doğum doktoru tarafından yapılan bebek aldırma işlemine ise kürtaj denir.

Daha bilimsel olarak açıklamak gerekirse kürtaj, rahim içinde oluşumu yeni başlamış embriyo ya da fetüsün cerrahi yöntemlerle gelişiminin sonlandırılması ve rahim içerisinden çıkarılmasıdır. Kürtaj tabiri daha çok bilimsel olarak kullanılsa da bu müdahaleye halk arasında bebek aldırma veya çocuk aldırma denir.  Hamilelik belirtilerinin ilk hissedildiği ve bebek aldırmaya karar verildiği anda bebeğin gelişimi ilerlemeden yapılması gereken bir durumdur.  Bebek aldırmanın pek çok yöntemi, kuralı ve yöntemi vardır.

Bebek Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Bebek aldırma işlemi yani kürtaj işleminde rahim içerisinde oluşmaya başlayan cenin rahim içinden kazınarak alınır. Elbette bu en genel ve bilinen bir tabirdir. Diğer yandan bu işlemi gerçekleştirmek ya da bebek aldırma işlemi için uygulanan birçok yöntem vardır.

  • Vakumla Kürtaj: Bebek aldırma işleminde en sık tercih edilen ve jinekologlar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Erken hamilelik döneminde, küret adlı verilen metal ve sivri uçlu bir tıbbi alet ile yapılır. Küret aracılığı ile rahim içi kazınarak bebek aldırma işlemi yerine getirilir. Çok sık tercih edilse de kadınların rahimlerinin içerisinde yapışkanlık oluşturduğu ve rahim duvarların zarar verdiği için günümüzde kullanımı azalmakta olsa da en sık tercih edilen bebek aldırma yöntemidir.
  • İlaçlı Kürtaj: Özel durumlarda kullanılan bebek aldırma yöntemidir. İlaçlı kürtajda hamile kadınlara verilen ilaçlar düşük yapmalarına sebep olur. Kulağa kolay ve acısız bir yöntem gibi gelse de sağlık açısından ilaçların kadınlara olumsuz etkileri olmaktadır.

Bebek Aldırma İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek aldırma işlemi yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak cerrahi bir operasyon olduğu için hafife alınmamalı ve sonrasında dikkat edilmelidir. Genellikle bebek aldırma işleminden sonra şiddetli kramplar yaşanabilir ya da belli bir miktarda kanamalar görülebilir. Tüm bunların yanında kürtajdan sonra kadınların sağlığı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  • Bebek aldırma işlemi kısa sürdüğü için hasta da kısa bir süre içerisinde taburcu olmaktadır.
  • Kürtaj işleminden sonra müdahalenin yapıldığı kişi günlük hayatındaki işlerine kaldığı yerden devam edebilir. Fakat müdahale sonrası enfeksiyon riski devam ettiği için dikkatli olunması gerekir.
  • Özellikle bebek aldırma işleminden sonraki ilk 1-2 hafta denize ve havuza girilmemesi gerekir.
  • Aynı şekilde bu süreç içerisinde cinsel ilişkinin de yapılmaması önerilir.
  • Yine kürtajdan sonraki 1-2 hafta da ayakta duş alınması tavsiye edilir.