close
close

21 Mart 2021

512

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebek ayakkabı numarası nasıl hesaplanır? Bebek ayakkabı bedeni nasıl hesaplanır? Bebek sağlığı için nasıl ayakkabı seçilmelidir? Bebek ayakkabı numarası hangi bedene karşılık gelir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebekler ayakkabı numarası hesaplama başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebek Ayakkabı Numarası Hesaplama

Bebek Ayakkabı Numarası Hesaplama

Doğumdan sonra hızla büyümeye devam eden bebekler için ailelerin alışveriş yapması çoğunlukla zorlu bir süreç olabilmektedir. Kıyafet seçimlerinde göz kararı yapılan tercihler kimi zaman bebeklerin üzerine tam otururken kimi zaman hayal kırıklığı yaşatabilir. Bu nedenle en uygun kıyafet seçimleri için ölçümleri tam bilmek gerekir. Kıyafetler kadar ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Sadece bebeğin ayağına uygun ayakkabıyı almak için değil ayrıca, ayak sağlığını korumak için en uygun ayakkabıyı almak için bebek ayakkabı numarasının hesaplaması doğru yapılmalıdır.

Bebeğinize uygun ayakkabı seçimini yapmak adına ayakkabı numarasını hesaplamak için bebeğinizin topuğundan en uzun parmağına kadar olan mesafeyi ölçmeniz gerekmektedir. Ölçüm sonucunda bebeğinizin yaş aralığını dikkate alarak ayakkabı numarasını belirleyebilirsiniz.

Bebek Ayakkabı Numarası Belirleme Tablosu

Bebek ayakkabı numarası hesaplamak için kullanılan, ölçümlerin karşılığının verildiği bir bebek ayakkabı numarası belirleme tablosu vardır.

Ölçülen Ayak Uzunluğu

Yaş Aralığı

Ayakkabı Numarası

11-12.3 cm

0-6 ay

17-18

12.4-14.1 cm

6-12 ay

19-20

14.2-15.4 cm

12-18 ay

21-22

15.5-16.4 cm

18-27 ay

23-24

16.5-17.4 cm

2-3 yaş

25-26

17.5-18.4 cm

3-4 yaş

27-28

18.5-19.4 cm

4-5 yaş

28-29

19.5 cm

5-6 yaş

30-31

 

Bebek Ayakkabı Numarasının Beden Karşılığı

Tabloya göre elde edilen bebek ayakkabı numarasının karşılığı olarak bebek ayakkabı bedenleri de vardır:

 • 17-18 numaralı bebek ayakkabısının bedeni Bebek Small
 • 19-20 numaralı bebek ayakkabısının bedeni Bebek Medium
 • 21-22 numaralı bebek ayakkabısının bedeni Bebek Large
 • 23-24 numaralı bebek ayakkabısının bedeni Bebek X Large
 • 25-26 numaralı bebek ayakkabısının bedeni Çocuk X Small
 • 27-28 numaralı bebek ayakkabısının bedeni Çocuk Small
 • 28-29 numaralı bebek ayakkabısının bedeni Çocuk Medium
 • 30-31 numaralı bebek ayakkabısının bedeni Çocuk Medium Plus

Bebeklerin Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Tercihi

Bebek ayakkabı numarasının hesaplanması kadar ayakkabı tercihi de sağlığı için çok önemlidir. Bebeğinize tercih edeceğiniz ayakkabı içerisinde ayaklarının rahat olması ve sağlığını koruması için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

 • İlk olarak dikkat etmeniz gereken, verilen hesaplamalar üzerinden bebeğinizin ayak ölçüsüne uygun ayakkabıyı tercih etmenizdir.
 • Ayakkabı tercihini, sert yapılı ayakkabılar yerine esnek yapılı ayakkabılardan yana kullanın.
 • Diğer yandan bebek ayakkabı numarası uygun gelse de yapısı itibariyle dar olabilir. Bu durum bebeğin ayağına zarar vereceğinden dar ayakkabılardan, aynı zamanda da ayak numarasından çok daha büyük ayakkabılardan uzak durulmalıdır.
 • Bebeğin ayakkabı kullanma süresinde ise yaşı dikkate alınmalıdır. Örneğin 0-2 yaş arası bebeklerin ayaklarının gelişimi için ayakkabı kullanımı çok sık olmamalı, çıplak veya çorapla dolaştırılmasına imkân verilmelidir.
 • Bebeğin ayaklarında görülen içe basma ve düztabanlık rahatsızlıklarının da ayakkabı seçiminde göz önünde tutulması gerekir.