close
close

18 Ocak 2021

404

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeğinizi biberona alıştırmak için neler yapmalısınız? Biberon seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebek biberona nasıl alıştırılır başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebek Biberona Nasıl Alıştırılır

Bebek Biberona Nasıl Alıştırılır

Anneler bebeklerinin belenmesinde çok titiz davranırlar. Öyle ki, anne sütünden sonra alınması gereken besinlerden, devam sütlerine hatta beslenme şekillerine kadar her şeyi araştırırlar. Bebeğinizin beslenmesini takip etmek için ay ay bebek beslenmesi kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz. Genel olarak araştırmalar sonucunda ideal olanı bebeğiniz için tercih etseniz de bebeğinizi bazı durumlara alıştırmak zor olur. Bebekleri biberona alıştırmak da bu zorluklardan biri olduğu için bebek biberona nasıl alıştırılır, neler yapılır sizler için araştırdık.

Bebeğinizi biberona alıştırmadan önce karakterini iyi bilmelisiniz. Çünkü normal olarak her yöntem her bebeğe ya da çocuğa uygulanmaz. Bunun temelinde de davranış farklılıkları yer alır. Sizin yapmanız gereken ise bebeğinizi iyi gözlemlemeli ve isteklerini göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Bunun dışında bebek biberona nasıl alıştırılmalı, bu hususta neler yapılabilir ortak yöntemler vardır. Önemli olan bu yöntemlerden hangilerinin bebeğinizde olumlu dönütler vereceğidir.

Bebekleri Biberona Alıştırma Yöntemleri

 1. Biberon Seçimi: Öncelikle bebeğiniz için ideal olanı seçmeye, bebeğinizin özel ihtiyaçlarını karşılayarak başlamalısınız. Ayrıca bebeğiniz için en ideal bebek biberonunu seçerken dikkat edebileceğiniz pek çok unsur bulunuyor. Bunlar:
  1. Bebek yaşını
  2. Biberonun emzik ucunu
  3. Biberonun gövdesinin hacmini
  4. Emzik ağzının akışkanlığını dikkatle incelemeniz ve bebeğinize uygun yapıda seçmeniz gerekir.

Özellikle bebeğinizde gaz sorunu ya da boğaz sorunu varsa biberon seçimini dikkate almalısınız. Örneğin bu rahatsızlıklar için damaklı biberonları ya da içerisinde havalandırma amaçlı hava akış kanalı olan biberonları tercih edebilirsiniz. Bu biberon çeşitleri gaz yapmayan biberonlar olarak da satılmaktadır.  Son olarak biberon seçiminde ısıya dayanıklı cam biberon veya polipropilen olarak bilinen sağlam yapılı biberonları kullanabilirsiniz.

 1. Biberonla Emzirme Şekli: Bebeğinizi ilk kez biberonla tanıştırıyor iseniz tıpkı anne sütü verirken yaptığınız gibi bebeğinizi emzirme pozisyonuna getirmelisiniz. Daha önceden bildiği bu pozisyon üzerinden beslenmek, bebeğinizi biberona alıştırmakta size kolaylık verecektir. Böylelikle bebek biberonla beslenirken kendini güvende hissedecektir. Ayrıca hem sizin için hem de bebeğiniz için bilindik bir besleme şekli olur.

 

 1. Bebeğinizi Zorlamayın: Her yaşta olduğu gibi zorunlu hissederek alışkanlık kazandırmak güçtür. Bu nedenle biberonla ilk kez karşılaşacak bebeğiniz olumsuz bir tepki verdiğinde onu zorlamamalısınız. Daha çok uysal olduğu ve biberonu geri çevirmediği anlarda biberona alıştırmaya çalışmalısınız.

 

 1. Beslenme Saatleri: Özellikle biberona karşı direnç gösteren bebeğinizi biberona alıştırmak için zorlamamakla birlikte kolaylık oluşturmak için beslenme saatlerini tercih edebilirsiniz. Özellikle acıkmış olan bebek, biberona alışmakta daha etkin davranış gösterir. Bundan hareketle bebeğinizin acıkmış olduğu beslenme saatlerinde biberon kullanmanızda fayda vardır.

 

 1. Tekrar Etmek: Davranışların alışkanlık haline gelmesini sağlayan bir diğer hususta tekrar etmektir. Bunun için bebeğinizi biberonla beslediğinizde diğer öğünlerinde de biberon kullanmaya ve bu işlemi tekrar etmeye çalışmalısınız. Böylece bebek biberona alışmada alışkanlık kazanacaktır.