close
close

20 Şubat 2021

586

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebek neden emziği atar? Bebek emziğinde nelere dikkat edilmelidir? Bebekler ne zaman emzik kullanmaya başlar? Emziğe alıştırmak için hangi yöntemler kullanılır? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebekler emziğe nasıl alıştırılır başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebekler Emziğe Nasıl Alıştırılır?

Bebekler Emziğe Nasıl Alıştırılır?

Bebekler doğduktan sonra sadece açlık duygusunun verdiği refleks ile emme ihtiyacı duymazlar. Emmek, bebekler için açlık değil genel bir ihtiyaçtır ve bebeklerin alışkanlığı haline gelir.  Bebeklerin emme ihtiyacı için tercih edilen alternatif ise emziklerdir. Fakat emzik kullanımı için doğumdan sonraki ilk 4, 5 ay kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü bebekler emzik kullanmaya erken dönemlerde başlarlarsa problem yaşayabilirler. Örneğin anne sütünü kullanmak için annesinin memesini emmeye çalışan bebeklerin emziklerden daha fazla efor sarf etmeleri gerekir. Bu nedenle emzik daha kolay emildiği için de anne memesini emmek bebekleri zorlayabilir.

Tüm bunların yanında kimi zaman bebekler emziğe kolay alışamayabilir. Bu durumda öncelikle bebeklerin neden emzik kullanmaya alışamadığı belirlenir, daha sonra da bebekler emziğe nasıl alıştırılır diye belli yöntemler denenebilir.

Bebekler Neden Emzik Kullanmaya Alışamaz

Doğumdan sonra kazanılan ilk reflekslerden biri emme refleksi olsa da bebekler kimi zaman anne memesindeki gösterdikleri alışkanlıkları emziklerde kazanamayabilirler. Bu durumun altında bazı sebepler yer alarak bebeklerin emzik kullanım alışkanlığını engelleyebilir.  

  • Anne memesini emerken doyum hissini yaşayan bebekler emzik kullanırken bu durum gerçekleşmediğinde emzik kullanmak istemeyebilirler.
  • Diğer yandan anne memesinden tat alan bebekler aynı tadı emzikte alamadığında da emziğe karşı olumsuz tepki verirler.
  • Emziğin plastik yapısı da bebeklerin rahatsız olmasına sebep olur. Tüm bunlarda bebeklerde emzik kullanımının alışkanlık olmasının önünde birer engeldir.

Bebeklerin Emziğe Alıştırmak İçin Kullanılabilir Yöntemler

Bebeklerin emzik kullanamaması durumunda da alışkanlık kazandırmak için tercih edilebilir bazı yöntemler vardır.  Önemli olan bebeğinizi iyi tanıyarak bu yöntemlerden hangilerinin bebeğiniz için uygun olduğunu belirlemektir. Hatırlatmak da fayda vardır ki, bebeklerin emzik kullanımı zorunlu bir durum değildir. Önemli olan bebeğin sağlığı ve beslenmesidir.

  • Anne Sütü Damlatmak: Anne memesinden aldığı tadı emzikten alamayan bebeğiniz için emziğe birkaç damla anne sütü damlatabilirsiniz.
  • Emziği Tutturmak: Bebeğinizin sahiplik duygusunu harekete geçirerek emziğe alıştırabilirsiniz. Bunun içinde bebeğinize emzik verdiğinizde bir taraftan da eliyle tutmasını sağlayabilirsiniz.
  • Emzik Şekilleri: Öncelikle tek bir emzikte ısrarcı olmamaya dikkat edin ve farklı emzik seçeneklerini deneyin. Hatta anne memesine benzerlik gösteren emzikleri de deneyebilirsiniz.
  • Emziği Tatlandırma: Özellikle ek gıda takviyesine başladığınız bebeğinizi emziğe alıştırmaya çalışken sevdiği lezzetlerle emziği tatlandırabilirsiniz. Anne sütü damlatmak daha çok yeni doğan bebeklerde uygulandığı için bu yöntemi altı ay ve üzeri bebeklerde kullanılabilir.
  • Israrcı Olmamak: Emzik kullanmak bebekler için zorunlu bir süreç değildir. Bu nedenle bebeğinizde özellikle psikolojik bir etki oluşturmamak adına emzik kullanmakta ısrarcı olmamaya özen göstermelisiniz. Israrcı olmak yerine bebekler emziğe alıştırılırken yapıcı ve yol gösterici olmak gerekir. Örneğin alışma süreçlerin ilk zamanlarında emzik tutma noktasında bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.