close
close

2 Şubat 2021

506

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebekler yürüteç kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Yürüteç kullanmanın yararları nelerdir? Bebekler örümceğe ne zaman biner? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebekler yürütece ne zaman biner başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebekler Yürütece Ne Zaman Biner

Bebekler Yürütece Ne Zaman Biner

Hızlı büyüyen bebeklerin atacağı ilk adımlar da anne ve babaları tarafından özenle takip edilir. Hareketli yapıları ve emeklemeden sonra ayağa kalkma çabaları bebeklerin yürümeye dair atacağı adımların ilk sinyalleridir. Bu nedenle bebeklerin yürüme yolunda atacağı adımlarda dikkat edilmesi gerekilen detaylar vardır.  Pek çok anne ve baba da bu durumun bilincinde olarak bebeklerinin yürümesini desteklemek amaçlı ürünler kullanır. Aileler arasında bebeklerin yürümesi için en çok tercih edilen ürün ise bebek yürüteçleridir.  Bu ürünü kullanmak isteyen aileler için bebekler yürütece ne zaman biner, sorusunu içeriğimizde cevaplandırdık.

Emeklemesi sona eren bebeklerde ayağa kalkma ve ilk adımları atma hareketliliği başlar. Bu durum bebeğin fiziksel yapısının gelişimini desteklerken aynı zamanda evdeki eşyalar açısından tehlikeler yaşamasına da yol açar. Bebeklerin bu hareketliliğinde anne ve babaların çok dikkatli olması ve bebeklerin yürümesine destek olması gerekir.  Bu durumda geçmişten günümüze çok sık tercih edilen ve bebeklerin yürümesine destek olarak kullanılan yürüteçler vardır. Elbette çok sık tercih edilmesi çocuklar için uygunluğunun kesin olduğunu göstermez. Bebeklerde yürüteç kullanımının avantajları kadar, zararlarının olduğu da ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından açıklanmıştır. Tüm bunların yanında kullanmak isteyen aileler için ise yine uzmanlar tarafından ‘Bebekler yürütece ne zaman biner?’ sorusu, 1 yaşından sonrası olarak belirlenmiştir.

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

Bebekler için kullanılan yürüteç halk arasında daha çok örümcek olarak da adlandırılır. Yürüteç, bebeklere bağımsız hareket edebilme özelliği sağlar. Özellikle doğumdan sonra anne kontrolünde hareket eden ve kundaklama gibi sabit uyku pozisyonlarında kalan bebekler, yürüteç sayesinde bağımsız olarak ilk kez kendi başlarına hareket edebilirler.  Diğer yandan evde pek çok sorumluluğu olan anne ve babalar için bebeklerinin yürüteçte olması zaman tasarrufu sağlar.

Tüm bu avantajların yanında bebeklerde yürüteç kullanımının olumsuzlukları da vardır. Özellikle yürüteçlerin evdeki eşyalara çarparak devrilmesi sonucu bebeklerde yaralanmalar görülür. Bu durumda anne ve babaların yürüteç kullanan bebeklerini sıkı takip etmeleri gerekir. Diğer yandan çok sık yürüteç kullanan bebeklerde, emekleme, tırmanma, tutunma, yürüme gibi fiziksel gelişim evrelerinin gerilemesi durumu yaşanır. Bu olumsuzlukları bastırmak amacıyla, bebekler yürütece binmek için en az bir yaşını doldurmuş olmalıdır. Özellikle yürüteci erken kullanmak isteyen aileler için ilk sekiz az kullanımı önerilmez.  Her şeye rağmen sekizinci aydan sonra kullanmaya başlayan aileler içinse bebeklerin günde 1 saatten fazla yürüteçte kalmaması gerekir.

Bir diğer açıdan ise bebekler yürüteç kullanırken etrafta dikkat edilmesi gereken detaylar vardır.

  • Kapıları kilitli tutmaya
  • Büyük saksılı çiçekleri ayak altından kaldırmaya
  • Sivri köşeli eşyaların köşelerine tamponlar koymaya
  • Kitaplık, dolap gibi eşyaları duvara monte etmeye
  • Çekmeceleri kilitlemeye ve
  • Elektrik prizlerini kapatmaya özen göstermelisiniz.