close
close

19 Ocak 2021

637

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeklerde dil bağı nasıl tedavi edilir? Bebeklerde dil bağı belirtileri nelerdir? Bebeklerde dil bağı nasıl teşhis edilir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklerde dil bağı başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Dil Bağı

Bebeklerde Dil Bağı

Birçok bebeğin doğumda gözle görülebilir hastalıklar, rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıklar kimi zaman doğum esnasında ortaya çıkarken kimi zaman anne karnında da oluşabilir. Oluşan rahatsızlıklar içinde en sık karşılan bebeklerde dil bağı ise bebeklerde bazı sorunlara yol açar. Bebekleri için dil bağından şüphelenen ailelerimiz için yazımızın içeriğinde dil bağının teşhisine ve belirtilerine değindik.

Bebeklerde Dil Bağı Nedir?

Anne karnındaki bebeğin 4. haftasında dil yapısının 2/3’lük ön kısmı gelişim gösterir.  Dil, ilk olarak 3 adet dil tomurcuğu olarak meydana gelir. Ardından uç kısımda yer alanlar tomurcuklar, sağdan ve soldan hızlıca gelişerek orta kısımda birleşir. Bu birleşmede dilin ağız tabanından ayrılması hemen gerçekleştirilemez. Birkaç hafta sonra ortada birleşen dil, sertleşerek hareket yapısına kavuşur. Aynı zamanda frenulum adlı bağ ile sertleşen dil, ağız tabanında tutunmaya başlar. Tam da bu dönemde oluşan rahatsızlık sonucunda frenulum dilin sertleşmesini ve ağız tabanında tutulmasını engeller. Bu durum da bebeklerde dil bağı olarak ortaya çıkar. Dil bağının en büyük etkisi ise bebeklerde konuşma zorluğu oluşturarak, kazanmaları gereken dil gelişimlerini durdurur. Elbette teşhis edilmesi ile gereken tedavi uygulanabilir. 

Bebeklerde Dil Bağının Teşhis Edilmesi

Bebeklerde dil bağının teşhis edilmesi tedavilerinin etkisi açısından çok önemlidir.  Anne karnında dil gelişimi tamamlanamayan bebeklerde, özellikle dilin ağız tabanından bağımsız hareket etmesi zorlaşır. Buna bağlı olarak da bebekler dillerini yukarıya kaldırmakta ve ‘R’ harfini söylemede zorlanırlar.  Ayrıca bebeklerde dil bağı, dilin ön bölgesinden hareketle çıkarılan ‘l’, ‘ç’, ‘t’ seslerinin de söylenmesinde zorluk oluşturur. Halk arasında bilinen bebeklerde dil bağı olması, konuşmayı engeller ya da geciktirir inancı yanlış bir inançtır. Bebeklerde konuşmanın engellenmesi ve gecikmesi dil bağı ile oluşan bir rahatsızlık değildir. Bebeklerde dil bağı sadece belli konuşma güçlükleri oluşturur. Bir diğer ifade şekli ile konuşma problemi olmayan fakat dil bağına bağlı olarak dillerini rahat hareket ettiremeyen bebeklerde konuşma güçlüğü meydana gelir.  Bebeklerde dil bağını teşhis etmek içinse çıkaramadığı sesleri belirlemeli ve bu sesler üzerinden konuşmasına bakmalısınız.  Ayrıca bebeğinizde görülen diğer dil bağı belirtileri de sizler için ipucu olacaktır. Belirtilerden kesin bir sonuca ulaşmak içinse uzman doktor tarafından bebeğinizin ağız ve dil yapısını muayene ettirmeniz gerekir.  Belli yaşlara göre uygulanan fiziksel muayene sonucunda bebeklerde dil bağı teşhisi konulur.

Bebeklerde Dil Bağının Belirtileri

  • Bebeklerde dil bağı sorunu olması beslenme, yutma ve de konuşma güçlüğünü ortaya çıkarır.
  • Bebeğinizin ön alt dişlerinde boşluklar meydana gelir.
  • Hatta anne sütü ile beslenmesini sürdüren ve dil bağı olan bebeklerin meme tutmada yetersizliği vardır.
  • Dillerini rahat hareket ettiremedikleri için ağızlarının içinde özellikle dişlerinin arasında yemekleri toparlayamazlar. Bu durum konuşmada da büyük sorunlar oluşturduğu için bebeklerde dil bağı, sosyal hayatlarını engellemektedirler.

Bebeğinizin sağlığı için diğer konularda bilgi almak isterseniz bebek sağlığı ve hastalıkları kategorimize göz atabilirsiniz.