close
close

13 Aralık 2020

8629

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeklerde diş çıkartma belirtileri, Bebeklerde diş çıkartma sırası vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklerde diş eti morarması başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Diş Eti Morarması

Bebeklerde Diş Eti Morarması

Bebeklerde görülen diş eti morarmaları yeni bir dişin geleceğinin belirtisidir. Diş etinin altından yeni diş gelirken görülen morarmalar her diş çıkarıldığında görülmeyebilir. Diş çıkarılırken görülen bu diş eti morarmaları hassas diş etindeki damarların alttan çıkmaya çalışan diş tarafından az da olsa zedelenmesinden kaynaklanmaktadır.

Bebeğin diş etindeki bu morarmalar diş çıkınca kaybolur. Bu tür durumlarda moraran bölgeye soğuk uygulama yapmak ve mesaj yapmak bebeği rahatlatacaktır. Soğuk uygulama yapılırken temiz dondurulmuş bezler, soğutulmuş havuç ya da muz gibi meyveler ve buzdolabında bekletilerek sulu dişliklerin kullanılması uygundur.   

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Diş çıkartma belirtileri bebekten bebeğe değişmektedir. Bazı bebeklerde 2-3 ay önceden ortaya çıkarken bazılarında bir iki gün öncesinde meydana görülebilmektedir.   

Her bebekte görülen belirtiler farklı olabilmektedir ancak genelen görülen belirtiler şu şekildedir;

Ağrı: Diş çıkaran bazı bebekler şiddetli ağrılar duyarlar. Bu ağrıların başladığı dönemlerde ellerine gelen her şeyi ağızlarına sokarak diş etlerini rahatlatmaya çalışırlar.

Salya akması: 3. Aydan itibaren salya akıtmaya başlayan bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde bu durum artmaktadır. Ağız ve çene bölgesinde aşırı salya salgılamaktan kaynaklanan cilt tahrişleri ve kızarıklıklar görülebilmektedir.         

Huzursuzluk: Çıkan dişler yüzeye çıkarken ağrılar da artmaktadır. Bu ağrılar huzursuzluğa yol açmaktadır.

İshal: Diş çıkarma döneminde tükürük salgısının artması nedeniyle sulu kaka yapmaları normaldir. Ancak iki seferden fazla olan durumlarda doktora danışılmalıdır.

Yanak kaşıma, kulak çekiştirme: Dişetlerindeki ağrı buradan kulak ve yanağa uzanan sinirler vasıtasıyla bu bölgelere yayılmaktadır. Ancak kulak enfeksiyonu olup olmadığının anlaşılması için doktora danışılmalıdır.

Ateş: Diş etlerinde oluşan inflamasyonlar nedeni ile 38 dereceye kadar ateş görülebilmektedir. Ateş daha da yükselirse doktora gitmek gerekir. Bebeklerde ateş, hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için bebeklerde ateş neden olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.s

Uykusuzluk: Diş çıkarma döneminde özellikle azı dişleri çıkarılırken gece uyanmaları görülebilir.     

Diş Çıkartan Bebekler İçin Ne Yapılmalıdır?

Diş çıkaran bebeğin dişetlerine basınç uygulamak onu rahatlatacaktır. Annenin parmağıyla bölgeye bastırması, temiz ve soğutulmuş bir bezi ısırmasına izin vermesi bebeği rahatlatacaktır.

Soğutulmuş muz ve havuç, silikon diş kaşıyıcıları, soğutularak kullanılan sulu dişlikler gibi şeylerden yardım alınabilir.

Buzdolabında soğutulmuş elma, şeftali, yoğurt gibi gıdalar soğuk olması nedeniyle ağrıyı hafifletebilir. Ancak uzun süreli ve aşırı soğuk uygulamaların yapılması tavsiye edilmez.

Sağrı devam ederse bir diş hekimine danışılarak tavsiye etmesi halinde diş etine sürülen jel ağrı kesiciler, parasetamol içerikli şuruplar kullanılabilir.    

Diş Çıkarma Sırası

Bebekler her seferinde 1 diş çıkarmaktadır, normal gelişimi devam eden bir bebek 3 yaşına gelene kadar 20 tane süt dişini çıkarır.

Bebeklerde diş çıkarma sırası şu şeklide devam eder;

  • 5-7. aylarda alt 2 kesici ön diş
  • 6-8. aylarda üst 2 kesici ön diş
  • 9-11. aylarda üst yan dişler
  • 10-12. aylarda alt yan dişler
  • 16-20. aylarda köpek dişleri
  • 12-16. aylarda küçük azılar
  • 20-30. aylarda büyük azılar