close
close

31 Mart 2021

180

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeklerde göz çapaklanması neden olur? Bebeklerde göz çapaklanması tedavisi nasıl yapılmalıdır? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklerde göz çapaklanması  başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeklerde göz çapaklanması sık rastlanan bir durum olmakla birlikte gözyaşı kanallarında oluşan tıkanıklar sonucu meydana gelir. Bebeklerde göz çapaklanmasının, tedavi edilemeyecek büyük bir rahatsızlık olduğu söylenemez fakat ilgilenilmediği ve ihmal edildiği durumlarda da büyük sorunlara yol açabilir. Dikkatli olmanın yanı sıra göz çapaklanmasını meydana getiren gözyaşı kanallarının kuruluğu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Eksikliğinde kanal kuruluğuna neden olan gözyaşı, sadece gözyaşı kanallarında bulunması ile değil gözlerin hareketliliğini sağlamasıyla da önemlidir. Böylelikle gözyaşının eksikliği, gözyaşı kanallarının kuruluğu gözün hareketliliğini ve sululuğunu engelleyerek çapaklanmasına neden olur. Özellikle bebeklerde göz çapaklanmasının yetişkinlere göre daha fazla olmasının sebebi, bebeklerin gözyaşı kanallarının yetişkinlere göre daha küçük yapıda olmasıdır. Küçük yapılı gözyaşı kanalları ise daha hızlı tıkanarak çapaklanmayı da hızlandırır.

Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Belirtileri

Bebeklerde göz çapaklanması çok sık yaşandığı kadar anlaşılması için pek çok belirti de mevcuttur. Bu belirtiler aileler tarafından gözlenerek tedavi edilebilir.

 • Gözyaşı kanallarındaki kuruluğun aksine gözlerde sululuk olabilir. Bu durum gözyaşlarının, gözyaşı kanalları yerine yoğun miktarda gözlere aktarılmasından kaynaklıdır. Bu nedenle gözde sulanma ilk belirtilerden biridir.
 • Bebeklerde göz çapaklanmasının en belirgin belirtisi ise yeşil veya sarı akıntılardır.
 • Diğer yandan gözlerdeki akıntılardan kaynaklı, kirpiklerde ve göz kapaklarında kurumuş iltihaba rastlanır.
 • Kirpiklerdeki kurumuş iltihap ise bebeklerin uyku esnasında kirpiklerinin birbirine yapışmasına neden olur.
 • Son olarak bebeklerde gözlemlenen göz aklarındaki kızarıklık ve şişmiş göz kapakları da göz çapaklanmasının belirtilerindendir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle göz çapaklanması belirtilerini fark ettiğiniz bebeğinizin, gözyaşı kanallarında kuruluk olup olmadığını anlamak için doktor muayenesine götürmelisiniz. Çok ciddi bir durum söz konusu olduğunda doktorlar tarafından tıbbi müdahaleler yapılır. Çoğunlukla bebeklerde sık rastlanan göz çapaklanmasından biri ise evde kendiniz de bebeğinize müdahale edebilirsiniz. 

 • Bebeğinizin göz çapağını temizlemeden önce ellerinizi sabunlu bir su ile yıkayarak hijyenini sağlamalısınız.
 • Ardından temizliğinden emin olduğunuz pamuklu bir bezin ıslattığınız ucuyla beraber hafif dokunuşlarla bebeğinizin gözündeki çapakları temizlemeye başlayabilirsiniz.
 • Islak mendil ve sert yapılı bezlerden kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kullandığınız takdirde ıslak mendilin alkol etkisi ve sert yapılı bezlerin dokusundan kaynaklı bebeğinizin gözlerinde soruna neden olabilirsiniz.
 • Bebeğinizin hassas yapılı bir cildi var ise eczanelerde satılan tenine uygun temizleme ve bakım mendillerini kullanmanız faydalı olacaktır.
 • Ayrıca içerisindeki antibiyotikten dolayı doğal tedavi edici olan anne sütünü pamuğa damlatarak bebeğinizin çapaklanan gözünü temizleyebilirsiniz. Halk arasında yaygın olan bu yöntem, elbette doktor izninde yapılmalıdır.
 • Bebeğinizin gözlerinin rahatlaması için de burun çevresinden başlayarak, göz çevresine doğru hafif dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.
 • Geçemeyen ve alerjik bir hal alan bebeklerdeki göz çapaklanması için de doktor reçetesinde yer alan merhemleri ve antibiyotikli damlaları kullanabilirsiniz.