close
close

1 Nisan 2021

189

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeklerde yalancı göz kayması nedir? Bebeklerde göz kayması neden olur? Bebeklerde göz kayması tedavisi nasıl yapılmalıdır? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklerde göz kayması başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde göz kayması sık karşılaşılan bir durum olduğu kadar, halk arasında da şaşılık olarak ifade edilir. Normalde bir bebeğin hatta kişinin, karşıya baktığında gözleri tek bir yönde hizalanır. Fakat göz kayması olan bebekte ya da kişide karşıya baktığında her iki gözü aynı hizada değildir. Bakışlardaki hizalanma veya sabitlik değiştiğinde yani gözlerden biri diğerinden farklı bir tarafa baktığında şekil itibariyle kaymış görüntüsünü verir. Yaşanan bu sağlık sorunu ise yetişkinlerde ve bebeklerde göz kayması olarak adlandırılır. Aynı zamanda bebeğinde göz kayması durumu yaşayan aileler, göz kaslarında bir problem olduğunu düşünseler de aslında göz kasları ile ilgili değil, beynin gözleri kontrol etmesi ile alakalı bir rahatsızlıktır. Aileler bebeklerinin bakışlarından göz kayması rahatsızlığını öngörebilirler.

Bebeklerde Göz Kaymasının Nedenleri

  • İlk olarak bebeklerde göz kayması göz kaslarından değil fakat göz kaslarında beynin kontrol ettiği bir dengesizlikten olduğunu söylemeliyiz.
  • Bununla beraber bebeğin genlerinde var olan genetik yatkınlık da göz kaymasına neden olur.
  • Kafa travması, havale, ateşli hastalıklar da bebeklerde göz kaymasına yol açar.
  • Bebeklerde göz kaymasına neden olan hidrosefali ve serebral palsi gibi hastalıklar vardır.
  • Bu hastalıkların yanı sıra görme bozukluğu, göz yaralanması ve katarak oluşumu gibi göz rahatsızlıkları da göz kaymasını tetikler.
  • Son olarak bebeğin dünyaya gelmesinde erken doğumun yaşanması da göz kaymasının oluşum nedenlerinden biridir.

Yalancı Göz Kayması

Bebeklerde göz kayması ciddi bir sorun olduğu kadar bazen yalancı göz kayması olarak bilinen göz kaslarında rahatsızlıklar da yaşanabilir. Bebeğinizin bakışlarında gözlerinin farklı yönlerde olduğunu görebilirsiniz fakat bu durum tamamen göz kaymasından kaynaklı değildir. Bebeklerin anne karnında iken neredeyse tüm organlarının gelişimi tamamlanır. Diğer yandan göz kaslarının gelişimi ise bebekler doğduktan sonra 1 yaşına kadar devam eder. Gelişimi tamamlanmamış göz kaslarının rahatsızlığı da bu nedenle yalancı göz kayması olarak algılanabilir.

  • Henüz bir yaşını doldurmamış bebeklerin gözlerinin etrafında yer alan göze yapışık halde olan kaslar, uyum içinde çalışmadığında yalancı göz kayması olur.
  • Yalancı göz kayması bebeği dördüncü ve altıncı ayları arasında kendiliğinden düzebilir. Eğer bebeğinizin gözlerinde fark edilir olan kayma altıncı ayından sonra hala devam ediyorsa gerçek göz kayması yani şaşılık rahatsızlığı vardır denilebilir. Geçmeyen göz kaymaları gerçek göz kayması ve yalancı göz kayması arasındaki en büyük farktır.
  • Bebeklerde göz kayması aileler tarafından tespit edilebilineceği kadar uzman doktorlar tarafından da muayenesinin ve takibinin yapılması gerekmektedir. Çünkü kimi bebeklerde göz kayması kas yapısının gelişimi ile beraber kendiliğinden düzelirken kimi bebeklerde ileri seviye sağlık sorunu haline gelebilir. Bu nedenle bebeklerde göz kayması ile yalancı göz kaymasının ayırt edilebilmesi için muayenesinin yapılması ve tedavi edilmesi önemlidir.