close
close

23 Mart 2021

163

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebek neden iştahsız olur? Bebek iştahsızsa ne yapılabilir? İştahsız bebeğe ne verilir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklerde iştahsızlık başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde İştahsızlık

Bebeklerde İştahsızlık

Bebeklerde iştahsızlık yaşanması, geçici olabildiği kadar sağlık sorunlarına yol açıcı da olabilir. Özellikle gelişimin en hızlı olduğu bebeklik döneminde yaşanan iştahsızlık, bebeğin gelişiminde yavaşlamaya dahi sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bebeklerde iştahsızlık sorunu hafife alınmamalıdır. Ayrıca bebekler rahatsızlıklarını ifade edemediklerinden dolayı iştahtan kesilerek rahatsızlıklarını yansıtabilirler. Bu durumda ailelerin, bebeklerinde iştah sorunu gözlemlediklerinde doktor kontrolüne gitmeleri uygun olur. Bebeğin rahatsızlıkları kadar dış etmenler de iştahının kesilmesine neden olabilir. Bebeklerde iştahsızlığı en doğru şekilde algılayabilmek için nedenlerini iyi bilmek gerekir. Ayrıca bebeğinizin gelişimini bebek boy kilosunu ay ay öğrenebileceğiniz ay ay bebek gelişimi kategorisine de göz atmanızı öneririz.

Bebeklerde İştahsızlık Nedenleri

 1. Hava Koşulları: Çok soğuk havalarda ince kıyafetler giydirilen ya da çok sıcak havalarda kalın kıyafetler giydirilen bebeklerde, hava koşullarına bağlı iştahsızlık meydana çıkar. Bebeğin günlük hayatını engellemeyecek ve rahatsızlık oluşturmayacak, hava koşullarına uygun giydirilmesi bebeklerde iştahsızlık yaşanmamasını sağlar.
 2. Büyüme ve Gelişme: Bebeğin, özellikle 12 aylık döneminde büyümesi ve gelişmesi her geçen ayına göre daha hızlı olur. Büyüme ve gelişme hızına bağlı olarak yeterli beslenilmeyen bebeklerde iştahsızlık sorunu yaşanır.
 3. Diş Çıkarma: Diş çıkarmak, bebekler için sancılı bir süreç haline gelir. Diş etinde oluşan ağrılar hassasiyet ve şişkinlikler bebekleri huzursuz eder. Huzursuz ve rahatsız hisseden bebeklerde iştahsızlık yaşandığı gözlemlenir.
 4. Reflü: Mide asidinden kaynaklanan reflü, mide öz suyunun ağza gelmesine neden olur. Özellikle yemekten sonra bu sorunu yaşayan bebekler yemek yemeye karşı olumsuz tavırlar sergileyerek iştahsızlık yaşarlar.
 5. Gereğinden Fazla Sıvı Tüketimi: Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de çok fazla sıvı tüketilmesi tokluk hissi yaşatır. Bu nedenle gereğinden fazla sıvı tüketen bebeklerde iştahsızlık meydana gelir.
 6. Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar bebeklerde farklı şekilde etkilere sebep olabilmektedir. Örneğin solunum yolu, bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonları bebeklerde düzenli beslenmeyi engellerken, virüssel ve bakteriyel enfeksiyonlar da bebeklerde iştahsızlık yaşanmasına yol açar.
 7. Süt Proteinine Karşı Alerji: Süt proteinine karşı alerjik reaksiyonlar, süt ve süt ürünleriyle beslenen bebeklerin bağışıklık sisteminde hasara yol açabilirler. Alerjisi olduğu halde süt ürünleriyle beslendirilen bebeklerin bağışıklık sisteminde yaşanan rahatsızlıklar (Kusma, şişkinlik, ishal, kanlı dışkılama gibi.) iştahsızlık yaşamasına da neden olur.
 8. Kansızlık: Kansızlık daha çok demir eksiliğinden kaynaklı olabilir, bu nedenle bebeklere dördüncü aylarından sonra demir takviyesi yapılması için kan ilacı verilir. Kansızlığın belirtilerinden biri de bebeklerde iştahsızlığın başlamasıdır.

Bebeklerdeki İştahsızlığa Karşı Neler Yapılabilir?

 • İştahsızlığa neden olan faktörlerden, hangilerinin bebeklerde iştahsızlığa neden olduğu gözlemlenerek gerekli tedavi uygulanır.
 • Ek gıdalara altıncı aydan önce başlanmamalı ve bebeğin tüketebileceği besinler, yaş aralığı dikkate alınarak verilir.
 • Yemek yedirme konusunda ısrarcı olmak yerine yeterli porsiyonlar ve açlık hissinde yemek yedirilmeli.
 • Yemeklerden önce sağlıksız atıştırmalardan uzak durmalı ve sağlıklı beslenmesine özenilmelidir.