close
close

25 Şubat 2021

718

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeklerde tırnak batması neden olur? Bebeklerde tırnak batmasının önüne nasıl geçilir? Bebeklerde tırnak batması tedavisi nasıl olur? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklerde tırnak batması başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Tırnak Batması

Bebeklerde Tırnak Batması

Uzun bekleyişlerin ardından dünyaya gelen bebeklerde kimi zaman üzücü bazı rahatsızlıklar görülür. Pek çok durumun sebep olduğu bu rahatsızlıklar ise aileleri çoğu zaman korkutur. Rahatsızlıkların bir kısmı yeni doğan bebeklerin dünyaya alışım sürecinden dolayı geçici olabilir. Fakat kimi rahatsızlıkların da getirdiği problemler daha büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle tırnak yapısı yetişkinlere göre daha hızlı uzayan bebeklerde tırnak batması sorunu oluşabilir. Her ne kadar dikkatli ve düzenli tırnak bakımı yapılsa da farklı sebeplerden dolayı bebeklerin tırnak batması rahatsızlığı yaşaması engellenemez.

Bebeklerde Tırnak Batmasının Belirtileri

Düzenli tırnak kontrolünün yapılmaması veya tırnak batmasının tedavi edilmemesi sonucunda bebeklerde çok acı verici rahatsızlıklar oluşur. Genellikle bebeklerde yaşanan tırnak batmasının oluştuğu bölgede küçük yapılı bir şişkinlik ve kızarıklık belirlenir. Bu durum daha az şiddetli tırnak batmalarında görülse de ileri boyutlu tırnak batmalarında iltihaplanma meydana gelir. Bebeğinizin rahatsızlığını anlamak için tırnak batmasının oluştu bölgeye dokunduğunuzda verdiği tepkiye dikkat edebilirsiniz. Tırnak batması gözle görülür bir rahatsızlık da olduğu için kısa sürede farkına varılabilir. Fakat önemli olan tırnak batmasını meydana getiren sebebi belirleyerek gerekli tedaviyi kullanmaktır.

Bebeklerde Görülen Tırnak Batmasının Nedenleri

  • Yanlış Tırnak Kesimi: Aileler bazen bebeklerinin tırnaklarını derin ve hilal şeklinde kestiği için bebeklerde tırnak batması yaşanır. Doğru kesim şekli ise düz ve derinsiz olmalıdır.
  • Yanlış Ayakkabı ve Çorap Kullanımı: Gelişimi hızlı olan bebeklerin el ve ayakları da hızlı büyümektedir. Bu nedenle bebeğinize alacağınız ayakkabıların ve çorapların dar yapıda olmaması gerekir. Çünkü dar ayakkabı veya çorap kullanımı bebeklerde tırnak batmasına sebep olur.
  • Yaralanmalar: Bir yaralanma karşısında bebeğinizin tırnağının çıkması ya da kırılması ardından gelen tırnağın parmakta batık oluşturmasını sağlar.
  • Yürüme Şekli: Yürümeye yeni başlayan bebeklerin bazıları parmak üzerinde yürümeye çalışır. Bu durumda bebeklerde tırnak batmasını tetikler.
  • Enfeksiyon: Herhangi bir ayak enfeksiyonu ya da mantar oluşumu bebeklerde tırnak batması durumunu da yaşatır.

Bebeklerde Tırnak Batmasının Tedavisi

Öncelikle bebeklerde tırnak batmasını tedavi edebilmek ve iltihaplanma yaşamayan tırnak batmalarında kullanılabilmek için pek çok doğal yöntem vardır:

  • Zeytinyağlı Sabun: Tırnak batmasının olduğu bölgeler günde en az üç kez sabunlu su ile 30 dakika boyunca yıkanmalıdır. Ayrıca sabunu sadece tırnak batması yaşayan bebeğinizde kullanmalısınız.
  • Elma Sirkesi: Tırnak batması yaşayan bebeğinizin ayağını, elma sirkesinin olduğu bir miktar suyun içerisinde bekletmelisiniz. Yine bu doğal işlemi de günde üç kez uygulayabilirsiniz.
  • Pamuklu Çoraplar: Bebeğinizin ayağındaki batığın acısını hafifletmek ve ilerlemesini durdurmak için pamuklu ve geniş çoraplar kullanabilirsiniz.

Diğer yandan iltihaplanma olan tırnak batmalarında doktora gidilmesi gerekir. Eczanelerden de rahatlıkla temin edebileceğiniz kremleri, ilaçları ve aparatları kullanabilirsiniz.