close
close

25 Kasım 2020

491

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeğe nasıl hayır denir? Bebek hayır dediğimi ne zaman anlar? Bebek hayırı ne zaman öğrenir? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklere hayır nasıl öğretilir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklere Hayır Nasıl Öğretilir?

Bebeklere Hayır Nasıl Öğretilir?

Bir bebeğe pek çok şey kolaylıkla öğretilebilir ancak ‘hayır ‘ kelimesini bebeğin anlaması biraz zor ve uğraştırıcı bir durumdur. Hayır kelimesi bebek için diğer kelimeler gibi sıradan ve anlamsızdır. Bu kelimenin anlamını öğretmek için ebeveynlerin sabırlı ve sakin kalmayı başarabilmeleri gerekir.

Bebeğe ‘hayır’ı öğretmek kendine zarar verecek davranışlardan korunması için gerekli bir harekettir. Yeni yürümeye başlamış bir bebeği sehpa üzerinde duran sıcak bir bardak çaydan, keskin bir makastan ya da başına düşebilecek nesnelerden korumak için sürekli olarak peşinde koşmak, dikkat etmek gereklidir. Hem bebeğinizi korumak için tetikte beklemek hem de hayır diyerek seslenmemek oldukça zor bir durumdur. Hayır kelimesi istemsizce tahmin edildiğinden çok daha fazla kullanılır.

Bu kelimeyi çok fazla söyleyip anlamsızlaştırmamak için, evinizi bebeğinizin güvende olacağı şekilde yeniden düzenleyin. Merdiven, priz, masa köşeleri, çekmece gibi yerleri daha güvenli hale getirin.

Bebeğe Nasıl Hayır Denir?

Evi bebek için güvenli hale getirmek yasaklanan şeylerin daha azalmasını sağlayacaktır. Böylelikle siz hayır dediğinizde kafası karışmayacaktır. Yüksek yerlerdeki nesneleri çeliştirmek istediğinde ona alt taraflardaki elini sıkıştırmayacak bir çekmeceyi göstererek farklı ve daha güvenli bir seçenek sunmanız gerekir. Böylelikle karıştırmaması gereken yeri karıştırmayacak ancak karıştırdığı zaman aldığı hazla birlikte gelişen zihinsel yetenekleri de engellenmemiş olacaktır.

Seçenek sunmanıza rağmen davranışında ısrarcı olduğunda hayır diyorsanız bunda tutarlı olmanız gereklidir. Ses tonunuz, beden diliniz, vücudunuzun duruşu söylediğiniz sözü desteklemelidir. Hayır dediğiniz ve yasakladığınız bir davranışa onun inadına yenik düşerek izin vermeniz durumunda bebeğiniz yasakladığınız diğer şeyleri de ciddiye almayacaktır.

Bebeğim Ne Zaman Hayır’ı Öğrenir?

Bir davranışı yapma konusunda ısrarcı olduğunda seçenekler sunun, kabul etmiyor ve ağlıyorsa sakince konuşun ve yanında olun ancak o davranışa devam etmesine izin vermeyin. Kızıp bağırmanız işi daha da zorlaştıracaktır. Bebeğe hayır kelimesinin anlamını öğretmek demek ona elindeki ile yetinmeyi öğretmektir. 

Bir bebek hayır kelimesinin anlamını üç yaşına kadar algılamayabilir. Çok kızsanız ve yorulsanız da bu herkesin atlatması gereken bir süreçtir ve bu süreci doğru yönetmek sizin elinizdedir. Doğumdan itibaren bebek gelişimi hızlı bir şekilde sürmekte ve hayırı size göre daha kısa sürede öğreneceğini belirtmek isteriz. Eğer bebek gelişimine dair daha çok bilgiye ulaşmak isterseniz ay ay bebek gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.