close
close

23 Şubat 2021

530

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebeklere şehriye çorbası nasıl hazırlanır? Bebekler için şehriye çorbası tarifi, Bebekler için havuçlu şehriye çorbası tarifi vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklere şehriye çorbası başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklere Şehriye Çorbası

Bebeklere Şehriye Çorbası

Bebeklerin altıncı ayı ile birlikte gelen ek gıda takviyesi anneleri heyecanlandıran bir durumdur.  Öyle ki, bebeklerin ek gıda almasının fiziksel gelişimlerine katkısı vardır. Hatta diş gelişimi veya diş çıkarılması bu dönemlerde oluşan bebeklerin beslenmesi ve gerekli enerji kazanımlarının oluşması için ek gıdalar gereklidir. Genellikle birçok bebeğin ise diş gelişimi yedinci aylarına gelince hızlanmaya başlar. Bu dönemde hem güç kazanmak için hem de ağız fonksiyonlarının gelişimi için ek gıda takviyesine başlanır. Ek gıda alımı başlayan bebeklerin özellikle yedinci ve sekizinci aylarlarda çorbalarla beslendiği görülür. Birçok çorba çeşidi de içerisindeki besin değerleri ile bebeklere fayda sağlamaktadır. Sadece çorbaların yedirilmesi değil çeşitliliği de bu noktada önemlidir. Anne sütünden sonra sağlıklı besinler tüketmeye başlayan bebekler için içerisinde çeşitli sebzeleri barındıran çorbalar tercih edilir. Ek gıda ve bebek beslenmesi hakkında daha fazla bilgi için ay ay bebek beslenmesi başlıklı kategorimize göz atabilirsiniz.

Bebeklere verilen ek gıdaların içerisinde yer alan çorbalardan ise bebeklere şehriye çorbası çok sık kullanılır. İçerisinde pek çok çeşit sebzeyi barındırabilmesi ya da et ve tavuk suyu ile hazırlanabilir olması anneler tarafından tercih edilmesini sağlar. İçersinde konulan sebzelerden ise havuç ilk sıralarda olur. Bebeklerin diş gelişimleri ve sindirim sitemi gelişimleri daha başlangıç aşamasında olduğu için büyük parçaları sindirmekte zorluk yaşalar. Bu durum da yine şehriye çorbasının kolay sindirilmesi bebekler için avantajlı ve tercih edilir olmasını sağlar. En çok yapılan bebeklere şehriye çorbası ise havuç çorbaları olduğundan ailelere tarifini vermekte fayda vardır.

Bebeklere Havuçlu Şehriye Çorbası

Havuç hem çiğ olarak hem de haşlanmış ve pişirilmiş şekilde bebeklere ek gıda olarak verilir. İçerisindeki çinko, magnezyum, protein, folik asit, fosfor, kalsiyum, bakır, potasyum ve sodyum gibi mineraller ile altıncı ayını tamamlayan ve ek gıdalara başlayan bebeklerin ihtiyacı olan mineralleri temin eder.  Sadece mineralleri değil aynı zamanda A, K, C, B6, B ve E vitaminleri gibi vitaminlerle de bebeklerin ihtiyacını yerine getirmektedir.  Aynı zamanda parlak rengi ile de bebekler tarafından dikkat çeker. Lezzetli besleyiciliği ile bebeklere havuçlu şehriye çorbası hazırlamak için aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

 1. İçindekiler
  1. Bir adet havuç
  2. İki yemek kaşığı şehriye
  3. ½ su bardağı içme suyundan
  4. Bir tutam kimyon
  5. Yemek kaşığı ile bir kaşık zeytinyağı
 2. Hazırlanışı
  1. Öncelikle bir buçuk su bardağı içme suyunu tencerede kaynatın.
  2. Ardından kaynayan suya iki yemek kaşığı şehriyeyi ekleyin.
  3. Tencerede şehriyeler pişerken bir yandan da tertemiz yıkanmış ve kabukları soyulmuş olan havuçları rendelemeye başlayın.
  4. Önce rendelenmiş havuçları daha sonra bir yemek kaşığı zeytinyağını ve bir tutam kimyonu kaynamakta olan şehriyelerin üzerine ekleyin.
  5. Şehriyeler ve havuçlar yumuşayıncaya kadar kısık ayarda kaynamasını sürdürün.
  6. Piştiğinde ise uygun bir kâseye alabilir ve bir süre dinlendirildikten sonra bebeğinize yedirebilirsiniz.