close
close

17 Mart 2021

396

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Bebek saçı nasıl kesilir? Bebeklerin saçını keserken nelere dikkat etmeliyiz? Bebek saçları ne zaman dökülür? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız bebeklerin saçı ne zaman kesilir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerin Saçı Ne Zaman Kesilir?

Bebeklerin Saçı Ne Zaman Kesilir?

Her ne kadar doğum sonrası pek çok bebek saçlarını anne karnında dökmüş olsa da bazıları saçlı dünyaya gelebilir. İster saçlı, isterse saçsız doğmuş olsunlar tüm bebeklerin ilk altı ayından sonra saçları kendiliğinden dökülür, ardından kalıcı saçları uzamaya başlar. Böylelikle ilerleyen zamanlarda saçlar tüm bebeklerin sahip olduğu bir durum haline gelir. Diğer yandan bebeği çok saçlı doğduğu için endişe eden ailelerin, bebeklerinin saçları ilk altı ay içerisinde döküleceği için saçlarını kesmelerine gerek yoktur. Yaklaşık bir yaşına geldiklerinde de saçları kesilecek kadar uzamış olur. Bebeklerin saçı ne zaman kesilir, diye araştıran aileler için birinci yaşından sonra kesilebileceğini söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra uzman doktorlar tarafından da bebeklerin ilk altı ay saçlarının kesilmesi tavsiye edilmediği gibi bebeklerin saçının kesilmesi için en uygun zamanın birinci yaşlarından sonra olduğu söylenir.

Bebeklerin Saçını Kesmek İçin Kullanılan Malzemeler

Bebeğinin saçını kesmeye karar veren ve bu işlemi evde yapmak isteyen ailelerin öncelikle malzemeleri eksiksiz tamamlamaları ve hijyenine dikkat etmeleri gerekir. Bebeklerin saç kesimi için gerekli olan malzemeler ise sırasıyla:

 • Bebeğin kendini rahat hissedeceği, emniyetinin olduğu ve sabit durabileceği bir koltuk ya da sandalye,
 • Bebekler için uygun olan tarak ve yumuşak başlı fırça,
 • Yine bebeklere özgü tasarlanmış küçük bir makas,
 • Temiz ve pamuklu yapıya sahip bir havlu
 • İçi temiz su ile doldurulmuş spreyli şişe,
 • Bebeğin, saç kesim esnasında oyalanması için sevdiği oyuncaklar gereklidir.

Bebeklerin Saçlarını Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç kesimi, her ne kadar kişisel bir bakım olarak pratik olsa da bebeklerin saç kesimleri için aynı kolaylık olmamaktadır. Bu durumun en temel sebebi ise bebeklerin sürekli aktif olmaları ve saç yapılarının narin olmasıdır. Diğer yandan yetişkinler, saçlarını gönül rahatlığı ile kuaförlerde kestirebilirken, bebeklerinin saçlarını evde kestirilmesini tercih ederler. Durum böyle olduğunda da bebeklerin hassas yapılı saçlarını kesmek için özenli olmakta fayda vardır:

 • Öncelikle bebeğin saçlarının, ailenin zevkine ve isteğine göre değil de bebeğin rahatsızlık durumuna göre kesilmesi gerekir.
 • Saç kesimine başlamadan önce de bebeğin herhangi bir korku yaşamaması ve ileriki yaşlarında travma olarak kalmaması için dikkatli olunmalıdır. Kesimi oyunlaştırarak bebeklerin korkmamasını sağlayabilirsiniz.
 • Ayrıca bebeklerin herhangi bir zarar görmemesi için de kesim boyunca sabit durmalarını sağlamak önemlidir. Bebekleri tutması için birilerinden yardım alabilirsiniz fakat bu durumun bebekleri korkutmamasına özen gösterilmelidir.
 • Kesinlen saçların bebeğin tenine bulaşmaması için bir örtü ya da havlu kullanılabilir.
 • Sprey yardımı ile ıslatılan bebeğin saçı, önceden belirlenmiş model üzerinden küçük makasla kesilmeye başlanır.
 • Kesimden sonra ise bebeğe ılık bir duş aldırılır.