close
close

9 Ocak 2021

58893

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Beta hcg 0.100 değeri hamilelik var mıdır? Beta hcg değerlerinin karşılıkları nelerdir? Beta hcg testi nasıl yapılır? Beta hcg test sonucuna göre hamile kalma olasılıkları? Beta hcg testine göre hamilelik haftaları vb. konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız beta hcg 0.100 ne demek başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 

Beta Hcg 0.100 Ne Demek?

Beta Hcg 0.100 Ne Demek?

Hamile kalmayı planlayan veya hamile olduğunu hisseden pek çok anne adayları, gebelik testi yaparlar. Hamile olan kişilerin vücutlarında salgılanan HCG hormonun değerleri üzerinden de gebelik testi sonuçları öğrenilebilir. Beta HCG 0.100 değeri de annelerin gebelik testi sonucudur. Gebelikte ortaya çıkan hormon değişimini gösteren bir sonuç olarak tanımlamak mümkündür.  Hamile ve hamile olmayı hedefleyen anne adaylarımız için bu yazımızda, beta HCG ve değerlerini ele aldık.

Beta HCG Nedir?

Aslında Hcg kendi başına sadece hamile kadınların vücutlarında salgılanan bir hormondur. Beta ise Hcg hormonunun çeşitlerinden biridir. Diğer çeşidi içinse alfa Hcg hormonudur. Fakat gebelik testinde bebeğin olup olmadığı beta Hcg hormonundan anlaşıldığı için daha çok bu çeşidi kullanılır. Bir kadının hamile olduğunu anlamak için bakılan beta Hcg hormonunun, genellikle 5 mIU/ml üzerinde olması gerekir. 0-10 mIU/ml arası değerlerde sıfıra yaklaştıkça hamilelik olumsuz sonuçlanır. Diğer yandan gebelik için idrar testleri ve kan testleri de yapılır. Kan testleri, idrar testlerine göre daha kesin sonuçlar verir. Bunun nedenlerinden biri de beta Hcg hormonunun kan testlerinde görülmesidir. Döllenme olumlu sonuçlandığında plasenta tarafından beta Hcg hormonu salgılanır. Özellikle beta Hcg hormonu, döllenmeden 11 gün sonra kan testinde yüksek değerlerle kendini gösterir. Hatta bu süreden sonra yapılan idrar testleri daha kesin sonuçlar verir. Beta Hcg hormonundan saplanan değerlerle hamileliğin kaçıncı haftasına gelindiği de hesaplanabilir. Ancak malesef beta hcg değeri 0.100 sonucu hamilelik olmadığına işaret etsede mutlaka bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca hamilelik şansınızı arttırmak için ilişkiden sonra dikkat etmeniz gereken birkaç ipucunu bulabileceğiniz hamile kalmak için başlıklı kategorimizi inceleyebilirsiniz. Beta hcg testinden önce idrar testi yapmak isterseniz eğer hamilelik testi ne zaman yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Beta Hcg Testinin Yapılışı

Hamileliğin anlaşılmasında en etkili gebelik testlerinden biri olan beta Hcg testi, anne adayından alınan bir tüp kanın laboratuar ortamında değerlendirmesi ile yapılır. Kan testinin içerisinde beta Hcg hormonun değerlerine bakılarak gebelik olup olmadığı anlaşılır ve de hamileliğin kaçıncı haftada olduğu öğrenilir. Çok kolay ve hızlıca yapılan bir gebelik testidir, kimi zaman aynı gün içerisinde bile sonuçlar çıkabilir. Diğer kan testleri hamilelik için yapılan bu kan testi gibi aç karnına, ya da tok olma durumlarına gerek yoktur. İstenilen zamanda kolayca yapılabilir. Sadece kesin bir sonuç almak ya da testin daha verimli olması açısından, adet döneminden birkaç gün sonra beta Hcg testinin yapılması gerekir. Çünkü adet döngüsünde vücutta pek çok hormon salgılanmaktadır.

Beta Hcg Testi Değerlerine Göre Hamilelik Haftaları

Anne adaylarının son adet dönemi, başlangıç tarihi olarak ele alınır. Beta Hcg testi değerleri de bu tarihlerle orantılanır.

  • 5-50 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 3 haftalık
  • 5-426 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 4 haftalık
  • 18-7.340 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 5 haftalık
  • 1080-56.500 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 6 haftalık
  • 7.650-229.000 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 7-8 haftalık
  • 25.700-288.000 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 9-12 haftalık
  • 13.300-254.000 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 13-16 haftalık
  • 4.060-165.400 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 17-24 haftalık
  • 3.640-117.000 mIU/mL beta Hcg hormon değeri: 25-40 haftalık