close
close

19 Mart 2021

7488

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Biyolojik takvimle cinsiyet hesaplama nasıl olur? Biyolojik takvim ile cinsiyet nasıl hesaplanır? Biyolojik takvim hesaplaması nasıl yapılır? Biyolojik takvimde cinsiyet doğru çıkar mı? Biyolojik takvimi hamilelik planlaması nasıl yapılır? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız biyolojik takvim ile cinsiyet hesaplama başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Biyolojik Takvim İle Cinsiyet Hesaplama

Biyolojik Takvim İle Cinsiyet Hesaplama

Hamilelik sürecinde anne ve baba adayları bebeklerinin sağlıkları kadar cinsiyetleri konusunda bilgi almak isterler. Bebeğin sağlığı için döllenme sürecinden doğumunun gerçekleştiği sürece kadar birçok tarama testleri ve ultrason sonuçları ile takip yapılabilmektedir. Fakat anne karnındaki bebeğin cinsiyetini öğrenmek için belli bir dönemin geçmesi ve bebeğin cinsel organlarının gelişiminin tamamlanması gerekir. Fakat kimi aileler, bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesinde gerekli gelişimin tamamlanmasını beklemek yerine pek çok alternatif yöntemleri denerler. Bu yöntemlerin bazıları tıbbi ve biyolojik teorilerle olurken bazıları ise halk arasındaki söylemlerden oluşur.

  • Halk arasındaki söylemler daha çok hurafelerden, kulaktan kulağa dolma bilgilerden meydana gelir. Örneğin hamilelik sürecinde tatlı tüketen bir annenin kızı olacağı, tuzlu tüketen bir annenin de oğlu olacağı söylenir. Hamile karnının şekli gibi daha birçok halk söylemi ile cinsiyet belirlenmeye çalışır.
  • Ayrıca anne karnındaki bebeğin cinsel organları oluşmadan önce omurga ve kemik yapısı incelenerek cinsiyet tahmininde bulunulabilir. Bu durum tıbbi açıdan da Nub Teorisi olarak bilinir. Nub teorisi hakkında daha fazla bilgi almak için nub teorisi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.
  • Bebeğin cinsiyetini hesaplamak için geleneksel anlamda çok eski yıllara dayandırılan ve kullanılan bir diğer yöntem de biyolojik takvim ile cinsiyet hesaplama biyolojik takvimde bebeğin cinsiyeti anne ve babanın doğum tarihi üzerinden hesaplanır. Yani biyolojik takvim inancına göre kadınların ve erkeklerin bebek sahibi olmak için yaşadığı ilişkilerde, yaşları bebeğin cinsiyetini etkilemektedir. Biyolojik takvim ile cinsiyet hesaplamak için anne ve babanın doğum tarihleri alınır ve tarihler arasında hesaplama yapılır.

Biyolojik Takvimin Doğruluğu

Anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin öğrenilmek istenmesi günümüzden çok daha eski yıllara dayanmaktadır.  Teknolojinin ve tıbbi alanlardaki çalışmaların yetersiz olduğu dönemlerde ise insanlar bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için biyolojik takvim gibi teorilere dayandırılan cinsiyet belirleme takvimi oluşturmuşlardır. Geçmişten gelen ve günümüzde de pek çok kişi tarafından kullanılan biyolojik takvimin her ne kadar %80 doğruluk payı olduğu düşünülse de herhangi bir tıbbi gerekçeye dayandırılmadığı ve doğruluğu %100 ispatlanmadığı için bu değer doğru değildir. Diğer cinsiyet teorilerinde olduğu gibi biyolojik takvim cinsiyet hesaplamada %50’lik yarı yarıya bir doğruluk payına sahiptir. %50’lik değer ise biyolojik takvimin doğruluğundan değil, cinsiyet çeşitliliğinin kız ve erkek olarak iki adet olmasından kaynaklanır.

Biyolojik Takvim ve Çin Takvimi

  • Her iki takvim de anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin hesaplanmasında kullanılan geleneksel bir teoridir.
  • Yine her ikisinin de doğruluk payı yarı yarıya olan %50’lik bir değerdedir.
  • Biyolojik takvim ile Çin takvimi arasındaki en büyük fark ve tek fark hesaplamaların yapılmasında kullanılan değerlerdir.
  • Biyolojik takvimde, anne ve babanın doğum tarihleri dikkate alınarak, Çin takviminde ise annenin yaşı ile hamile kaldığı ay dikkate alınarak cinsiyet hesaplaması yapılır. Çin takvimi ve daha fazlası hakkında bilgi almak için çin takvimi 2021 başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.