close
close

1 Aralık 2020

423

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Çocuğun tuvalet eğitimi, Çocuğun tuvalet eğitimi kaç gün sürer? Çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız çocuğumu tuvalete nasıl alıştırabilirim başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Çocuğumu Tuvalete Nasıl Alıştırabilirim?

Çocuğumu Tuvalete Nasıl Alıştırabilirim?

Çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırmak ebeveynlerin zorlandıkları konuların başında gelir. Tuvalet eğitimine başlamak için doğru zamanı beklemek ve bebeğinizi iyi gözlemlemek gerekir. Çocuğun idrar yollarındaki değişiklikleri fark edebilecek seviyeye gelmiş olması tuvalet eğitimine başlamak için gerekli bir durumdur.

Tuvalet eğitimi için 18 ay uygun dönem olarak konuşulsa da bu çocuktan çocuğa göre değişecektir. 3 yaşına kadar bu eğitime hazır olmayan bebekler de bulunabilir.

Tuvalet eğitimine başlarken ortam çocuğun alışık olduğu şekilde olmalıdır. Ev taşınma, ölüm, yatılı misafir, kardeşinin doğması gibi standart ev ortamının değiştiği durumlarda bu eğitime başlamayın.

Yere bastıklarında daha rahat oldukları için oturak kullanmak isteyen çocuk sayısı daha fazladır ancak oturak evin her yerinde gezdirilmemeli sabit bir noktada bulunmalıdır. Oturaktan hoşlanmayan çocuklar için tuvalet adaptörleri kullanılabilir.

Oturağı çocuğunuza kullandırmaya başlamadan bir ay öncesinden alıştırmaya başlayın. Çocuğunuza onun ne işe yaradığını anlatın, oyuncağının çişini yaptırın. Oturmak istemediğinde zorlamayın.   

Tuvalet Eğitimine Hazır Çocuğun İşaretleri

Tuvalet eğitimine hazır olan çocuk bunun sinyallerini kendisi verecektir. Normalde yürüyerek çişini yapan bebek tuvaletini yaparken durur yapar ve sonra yürümeye başlar. Bezi ıslandığında rahatsız olur ve çıkarmaya çalışır. Gündüzleri bezi 2 saatten uzun süre kuru kalır. Kakasını yaparken gizlenir ve yapıp bitirince haber vermeye başlar. Çiş yada kaka yaptığının dışarıdan anlaşılmasını sağlayacak mimik hareketleri ve işaretler yapar. Öğlen uykularından uyandığında altı kuru olur.

Bu gibi durumlarla karşılaşmaya başlamanız tuvalet eğitimi için uygun zamanın geldiğine işaret eder. 

Üç Gün Kuralı

Çocuk tuvalet eğitimine başlamaya uygun olup olmadığının anlaşılması için uygulanan kurala üç gün kuralı denir.

İlk gün çocuğun ıslaklıktan rahatsız olmasını sağlayacak sızdıran bir bez kullanılmalıdır. Bu ıslaklıktan dolayı rahatsız olarak bir çözüm arayışına girmesini sağlayacaktır.

İkinci gün bez takmayalım istersen diyerek bez takmadan sadece alıştırma külotu ve pantolon giydirilir. Bu durum ıslaklığı daha çok hissetmesini ve daha çok rahatsız olmasını sağlayacaktır.

Üçüncü gün çişi geldiği zaman kendi çözümünü üretmeye çalışacaktır. Bu durumda çişinin geldiğini anladığınız bebeğinizi tuvalete veya oturağına götürerek telkin edici konuşmalarla bu alışkanlığı kazandırmaya başlayabilirsiniz.