close
close

22 Eylül 2021

36

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Çocuklarda bademcik ameliyatı ne kadar sürer? Çocuklarda geniz eti ameliyatı ne kadar sürer? vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız çocuklarda bademcik ve geniz eti ameliyatı Ne Kadar Sürer? başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Çocuklarda Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Çocuklarda Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bademcik ameliyatı öncesinde kan testleri ve anestezi doktoru değerlendirmesi ile yapılır ve geniz eti ameliyatı kaç saat sürer konusunda yaklaşık 10-12 dakika bir süresi bulunur. Hastanın uyuma işlemi ve uyanması ile beraber yaklaşık 45 dakikada sürer. Bademcik alınması için farklı metotlar uygulanabilir ve bu tamamen doktorlar ile alakalıdır. Bademcik ameliyatı çocuklarda, büyük olması, horlama, yutma sorunu, burun tıkanıklığı büyüme ve gelişme geriliği gibi çeşitli sebeplerden dolayı yapılmaktadır.

Geniz Eti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır

Geniz eti doğumdan itibaren büyümeye başlar ve genellikle en büyük hale 4-5 yaşlarında gelebilmektedir. Bu yaşlar ise bademcik ameliyatının en sık yapıldığı yaşlar olmaktadır. BU yaşlarda çocuklar enfeksiyonlar ile tanışmaya başlar. Geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılır konusunda ihtiyaç duyulduğu zaman 3-6 yaşlar arasında yapılabilmektedir.

Kısaca çocuklar 6 aylıktan itibaren her yaşta ameliyat olabilirler en sık ise 4-5 yaşları arasında yapılmaktadır. Geniz etleri 8 yaşına kadar büyümeye devam eder ve 8 yaşından sonra küçülmeye başlar bu sebeple geniz eti ameliyatı 8 yaşından itibaren azalacaktır.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bademcik ameliyatı olduktan sonra yaklaşık 4-5 saatlik bir süreçte hasta takip edilir ve hastalar hemen taburcu edilebilmektedir. Geniz eti ameliyatı sonrası beslenme konusunda öncelikle soğuk ve yumuşak gıdalar tüketilir. Bununla beraber çocuklarda yavaş yavaş ılık ve katı gıdalara doğru bir geçiş yapılabilmektedir. Bu süreçte çocukların katı bir diyet uygulamasına gerek yoktur.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası

Geniz eti ameliyatı sonrası özellikle okula giden çocukların 1 hafta dinlenmesi gerekebilir. İlk 3-4 günde kesinlikle evde geçirmesi önerilmektedir. Genellikle pek bir komplikasyon görülmez ama görüldüğü takdirde direk doktor ile görüşülmelidir bu komplikasyonlar şu şekildedir,

  • Bademcik ameliyatı sonra kanama durumları.
  • Yutma esnasında gıdaların geniz ve buruna kaçması durumunda hemen doktor ile görüşülmelisiniz.
  • Anesteziye bağlı komplikasyonlar, sürekli olarak denge kaybı baş dönmesi gibi durumlarda doktor ile görüşmelisiniz.
  • Evi uzak olan çocuklarda ameliyat sonrasında 1 gece hastanede bekletilebilir.
  • Ameliyat sonrasında horlamalar devam ederse yine doktor ile görüşebilirsiniz.