close
close

30 Kasım 2020

477

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Çocuk el ayak ağız hastalıkları, El ayak ağız hastalığı etkeni, Çocuklarda hastalıklar vb. gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız yeni doğan bebek emzirme başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Çocuklarda El Ayak Ağız Hastalığı ve Korunma Yolları

Çocuklarda El Ayak Ağız Hastalığı ve Korunma Yolları

Sıklıkla 5 yaş altı çocuklarda görülen ve bulaşıcı bir hastalık olan el ayak ağız hastalığı 2-10 yaş arasındaki çocuklarda ve nadiren daha büyük yaştaki insanlarda da görülmektedir.

Ağız içinde ağrılı ve sulu kabarcıkların oluşmasıyla başlayan hastalığın devamında aynı kabarcıklar avuç içinde ve ayak tabanında da oluşur. Genellikle ilkbahar sonu, yaz ve sonbahar aylarında mikroplu havuz sularına temas edilmesi ve yutulması ile ortaya çıkan hastalığın en büyük nedeni hijyene dikkat edilmemesidir.

Hastalık ateş ve boğazda kızarık ile başlar, ağız el ve ayaklarda oluşan kabarcıklarla devam eder. Oldukça bulaşıcı olan el ayak ağız hastalığı hasta kişinin dışkı ve idrarıyla, hapşırma ve öksürmesi sonucunda etrafa saçılan parçacıklarla yayılır. Hasta olan kişiye sarılma, öpme, ortak eşya kullanımı, hastalıklı deriye dokunulması gibi durumlarla bulaşır. Bu nedenle okul ve kreş gibi toplu bulunulan yerlerde ve havuzlarda dikkat etmek gerekir.

Hastalık Belirtileri

El ayak ağız hastalığı iştahsızlık 39 derece civarında seyreden ateş, kırgınlık ve halsizlik, boğaz ağrısı gibi işaretler verir. Bir iki gün sonra ağız içinde ve çevresinde içi su dolu kabarcıklar çıkar. Bu kabarcıklar oldukça ağrılıdır. Daha sonra el ve ayaklarda kırmızı döküntüler oluşur ve bu döküntüler su toplar. Aynı döküntüler vücutta farklı yerlerde de görülebilir. Karın ağrısı ve öksürük de hastalığın seyrinde görülen diğer belirtilerdir.

Suçiçeği gibi döküntülü diğer hastalıklardan ayrılması için genizden ve kabarcıklar içindeki sudan alınan örneklerle tahlil yapılır.

Hastalığın bir tedavisi ya da aşısı yoktur. Genellikle hafif seyreden hastalık bir hafta on gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak ağrı ve kaşıntıların geçmesi için boğaz spreyi, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar verilir. Döküntülerde iltihap oluşması durumunda antibiyotikli kremler kullanılır.

Hastalıktan Korunma Yolları

Tedavisi olmayan ve nadiren de olsa tehlikeli durumlar oluşturabilecek bu hastalıktan korunmak için temizlik öncelikli şarttır. Ellerin sık sık yıkanması, hapşırma ve öksürme esnasında ağız ve burunun kapatılması, hasta kişilerle temas edilmemesi gibi genel hijyen önlemlerine dikkat etmek el ayak ağız hastalığından korunmak için yeterlidir.