close
close

18 Kasım 2020

431

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Doğum çeşitleri nelerdir?  Sezaryen doğum ne kadar sürer?  Normal doğum belirtileri nelerdir? Normal doğum ve sezaryen doğum arasındaki farklar nelerdir? Sezaryen doğum sonrası ağrı nasıl geçer? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız doğum çeşitleri başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Doğum Çeşitleri

Doğum Çeşitleri

Bir bebeğin doğumu esnasında bulunduğunuz hastanedeki tıbbi yardım, ilaç kullanımından acil doğum yöntemlerine kadar değişiklik gösterebilir. Tarihte biraz eskilere gidersek 75-80 yıl önce tek doğum yöntemi evde gerçekleşen doğal normal doğum yöntemiydi. Ancak günümüzde tıp ve teknolojinin gerçekleşmesiyle birlikte doğum yöntemleri artmış daha sağlıklı daha ağrısız doğumlar ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte doğumda bebek ölümlerinin oranı neredeyse yok denilecek kadar azalmıştır. Bebeğiniz ve sizin için en doğru doğum yöntemini seçmek birazcık endişe verici bir görev olabilir. Bu yüzden en temel iki doğum yöntemi hakkında sizi bilgilendirmek istedik. Ayrıca doğuma gitmeden önce doğum çantanızı da hazırlamayı unutmamalısınız. Bu konuda daha çok bilgi edinmek için doğum hazılığı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sezaryen Doğum

Sezaryen doğum, vajinal doğumun mümkün olmadığı durumlarda gerçekleştirilen tıbbi müdahaledir. Tabi bu doğum yöntemi önceden de planlanabilir. Bazı durumlarda normal doğumda herhangi bir sorun çıkarsa uzmanınız sezaryen doğum yöntemine başvurabilir. Bu süreç oldukça basittir. Öncelikle anneye anestezi işlemi uygulanır. Sonrasında bebeği çıkarmak için karından ve rahimden bir kesi işlemi yapılır. Sürecin tamamı genellikle 1-2 saat arasında bir zaman alır. Bununla birlikte bebek dünyaya geldikten sonra iki ile dört gün arasında hastanede kalmak gerekmektedir. Sezaryen ile doğum sonrasında şiddetli ağrılar çekebilirsiniz. Ancak geçen süre içerisinde bu ağrılar azalarak bitecektir.

Doğal Vajinal Doğum (Normal Doğum)

Vajinal doğumda bebek doğum kanalından doğar. Tam olarak ne zaman doğuma başlayacağınız bilinmemektedir. Ancak çoğu anne adayı 38-41. hamilelik haftasında doğum yapar. Doğum yapan annelerin yaklaşık yüzde 70 gibi bir kısmı normal doğum ile bebeğini dünyaya getirmektedir. Doğal doğumun sezaryen doğuma göre faydaları olmaktadır. Bunlar;

  • Hastanede daha kısa kalırsınız.
  • Daha düşük enfeksiyon oranları görülür.
  • Daha hızlı iyileşme sağlanır.
  • Bu doğumla doğan bebeklerin solunum problemleri riskleri daha düşük olmaktadır.
  • Daha hızlı emzirme dönemine geçebilirsiniz.