close
close

16 Ocak 2021

541

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Doğum sonrası ödemlerden nasıl kurtulabiliriz? Doğumdan sonra ödem atmakta yardımcı olan besinler nelerdir? Hamilelikte ödem neden oluşur ve ne zaman atılır? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız doğum sonrası ödem nasıl atılır başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Hamileliğin zorlu süreçlerinde yaşanan ve anne adaylarının vücutlarında kalan pek çok fiziksel veya ruhsal değişimler, doğumdan sonrasında kendiliğinden geçmektedir. Fakat kimi zaman bu durumun tam tersi olarak doğum sonrasında da devam eden değişimler de vardır. Bunların en başında da hamilelikte alınan kilolar ve vücutta oluşan ödemler gelir. Kimi zaman egzersizlerle ve diyetle kolayca kilo verirken, doğum sonrası ödemlerin vücuttan atılması ise daha zor olur. Bizler de bu zorlu süreçte doğum yapmış ödem sorunu olan kadınlar için beslenme şekillerinden ve de ödemin vücuttan atılması hakkında bilgilendirmeler yaptık.

Doğum sonrası ödem nasıl atılırı ele almadan önce, ödemlerin çoğunlukla gebeliğin son aylarında; ayaklarda, yüzde ve ellerde çok sık görüldüğünü söylemeliyiz.  Pek çok yeni doğum yapmış kadınlarda farklılıklar göstererek vücudun belli yerlerinde meydana gelen ödemlerin atımı için, bazı besinlerin tüketilmesi ve de yapılması için gereken yöntemler vardır. Elbette bu yöntemlerin yanında ödemlerin belirli bir sürede atıldığını ve neden oluştuğunu da bilmek gerekir. Bu ödemleri atmak biraz zaman alabilir ve bu sizi psikolojik olarak biraz rahatsız edebilir. Özellikle lohusalık döneminiz de bu daha da artabilir. Lohusalık sonrası daha fazla bilgi almak için lohusalıkta dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Neden Ödem Oluşur?

Hamilelikte birçok hormonun salgılanmasının ve kan miktarının artışı görülür. Bu durumda anne adayının vücudundaki dokularının arasında sıvılar toplanmasına ve hücrelerde ödemin oluşmasına sebep olur.  Hamile kalan her kadında ödem oluştuğu gibi ödemin fazlalığını da tetikleyen unsurlar vardır. Özellikle hamileliğinde fazla ödemi olan kadınların, kötü beslenme alışkanlıkları olduğu, gün boyu çoğunlukla hareketsiz kaldığı ve sıvı tüketimini ihmal ettiği görülmüştür. Diğer yandan bu nedenlere dikkat eden ama ödem toplanmasına engel olamayan anne adaylarında da tansiyon problemi yaşandığı tespit edilmiştir. Düzenli beslenmeler ve hamilelik egzersizleri ile ödem toplanmasına engel olabilirsiniz.

Doğum Sonrası Ödem Ne Zaman ve Hangi Yöntemlerle Atılır?

Doğum sonrası ödem atımı için genellikle bir ay beklenmelidir. Çünkü doğumdan sonra ilk ay ödemin atılması mümkün değildir. Ancak ilk bir ay içinde ödem atmak için yapılan yöntemler etkisini hızlı gösterecekti.  Gerekli yöntemleri düzenli bir şekilde uyguladığınızda lohusa döneminizde rahatlıkla doğum sonrası ödem atımını gerçekleştireceksinizdir.

  • İlk olarak beslenmenize dikkat etmeli hatta proteinli beslenmeye çalışmalısınız.
  • Beslenmeye dikkat etmenin yanında bol bol sıvı, özellikle su tüketimi sağlamasınız.
  • Genellikle öğünlerinizde küçük porsiyonlar tercih etmelisiniz.
  • Beslenme düzeniniz için tuzlu ve şekerli besinlerden uzak durmalısınız.
  • Doğum sonrası ödem atımı için düzenli egzersiz yapmalısınız.
  • Bebeğinizi emzirmeniz hem sizin ödem atmanıza hem de bebeğinizin sağlıklı beslenmesine katkı sağlayacaktır.
  • Beslenme alışkanlıkları ve egzersizlerin yanında günlük düzenli yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz.

Doğum Sonrası Ödem Attıran Besinler

Doğum sonrası ödem atımı için beslenmelerin ve egzersizlerin çok büyük faydası olduğu gibi özellikle tüketilmesi gereken 3 besin vardır. Bunlar:

  • Maydanoz
  • Ekinezya Çayı
  • Ananas