close
close

22 Şubat 2021

351

Bu yazımızda neler var?

Bu yazımızda, Doula ne iş yapar? Doula ve hemşire arasındaki farklar nelerdir? Doula nasıl destek sağlar? vb. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer hazırsanız doula nedir başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Doula Nedir?

Doula Nedir?

Doula ya da ülkemizde kullanılan biçimi ile doğum koçu, doğumun gerçekleştiği anlarda ve sonrasında doğum yapacak olan kişinin fiziksel, duygusal desteğini yapan ve de bilgilendirici görevde olan kişidir. Bu kişiler sertifikalarını profesyonel fakat tıbbi bir yapıda almamaktadır. Özellikle son dönemlerde normal doğumu arttıran yapısı ile oldukça ihtiyaç duyulan bir meslek grubu haline gelmiştir. Çünkü doğum anında anne ve babaya verdiği manevi destek kadar yaptığı bilgilendirme de oldukça yarar sağlar. Doğum sürecinde korku ile endişe içerisinde olan anne ve babanın Doula’nın varlığı ile rahatladığı da gözlemlenmiştir. Bunun için doğum sürecinin öncesi, doğum anı ve doğum sonrası tüm anlarda ailenin yanında olan Doula, modern doğum kültürünün sunduğu son destekçidir.

Doğum Sürecinde Doula’nın Varlığı

Doula’dan önce anne ve babanın destekçisi doktor, hemşire ve ebeden oluşuyordu. Son dönmelerde ise bunun yerini Doula almıştır. Özellikle önceki dönemlerde destekçi olarak görülen kişiler sadece doğum anında etkili olurken Doula doğum başlamadan çok daha önceden anne ve baba ile buluşarak onlara doğum hatta ebeveynlik konusunda bilgilendirme yapar. Ailelerin korkuları, endişeleri, arzuları ve beklentileri Doula tarafından desteklenir diyebiliriz. Sadece düşünce yapısı ile değil özellikle annenin doğum esnasında yaşayacağı ağrılar için de önceden annenin zihin yapısını doğuma hazırlayarak planlı ve sakin doğum süreci yaşamasını destekler.

Doula’yı Ebe ve Hemşirelerden Ayıran Özellik

  • Ebeler ve hemşireler mesleklerini icra edebilmek için sağlık veya tıbbi okullardan mezun olmalıdırlar. Doula’nın ise profesyonelleşmek için sertifika alması yeterlidir.
  • Doula, tıbbi bir eğitim almadığı için bebeğe herhangi bir muayenede bulunamaz, ilaç yazamaz hatta kalp atışını dahi kontrol edemez. Hemşire ve ebeler ise aldıkları eğitim ile tıbbi alanlarda bebeğe etkili olurlar.
  • Ebelerin ve hemşirelerin tıbbi alanlarda yaşadıkları yoğun çalışmalar neticesinde anne ve babaya gösteremedikleri fiziksel, duygusal ve bilgilendirici desteği Doula tamamlar.

Doğum Sürecinde Doula Seçmek İstemenin Nedenleri

  1. Doula’nın Neler Yaptığını Bilmek: Hamile kadınların hatta babaların tüm doğum öncesini ve doğum sonrasını kapsayan süreçte sertifikalı bir kişi olarak sunduğu fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek yapısını bilmek, doğumda Doula ihtiyacı oluşturur.
  2. Desteğini Profesyonel Olarak Sunması: Doğum sürecinde doktor, hemşire ve ebe tıbbi destek verirken diğer destek unsurlarını baba ya da aile üyeleri karşılamaya çalışır. Fakat aileden olan kişiler doğum sürecine profesyonel yaklaşamadığı için doğum sürecinde Doula’ya ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda Doula, hiçbir felsefi ve dini etkide hareket etmeyerek işini yaparken oldukça profesyonel davranır.
  3. Her Türlü Doğumda Etkili Olabilmesi: Doula sadece normal doğumda ailenin yanında olmaz. Doğum şekli ne olursa olsun hatta isterse evde ya da suda doğum dahi olsun Doula doğum sürecinde vermesi gereken tüm desteği aileye sunar.